רשות ני"ע בארה"ב חוקרת אם בנקאים בוול סטריט הדליפו מידע פנים ללקוחות

הרשות החלה לחקור חשדות לפיהם סוחרים חיצוניים, כגון קרנות גידור, או סוחרים פנימיים, מקבלים טיפים מהבנק המנהל עבורם את המסחר

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

רשות ני"ע בארה"ב (SEC) פתחה בחקירה נרחבת הבודקת האם בנקאי וול סטריט מדליפים מידע אודות עסקות גדולות ללקוחות מועדפים, כגון קרנות גידור, מתוך רצון למצוא חן בעיניהם.

מנהלים בכירים בבנקי וול סטריט טענו כי מטרת החקירה היא להחליט עד כמה עמוק חדר לוול סטריט המסחר במידע פנימי והשימוש במידע שאינו חשוף לציבור העשוי להשפיע על השוק. מידע מוקדם על עסקה גדולה, דוגמת מכירת נתח גדול של מניות על ידי קרן הנאמנות פידליטי, עשויה לתת לסוחר מושג לגבי מגמת המניה.

מסחר המתבצע לפני הזמנת הלקוח הוא סוגיה המעסיקה את וול סטריט מזה זמן רב. חברות המנהלות קרנות נאמנות גדולות התלוננו תכופות על כך שסוחרי וול סטריט משתמשים במידע פנימי על כוונות הקרנות למכור או לקנות מניות. המידע הזה איפשר להן להמר הימור בטוח על כיוון המניות.

החקירה המדוברת בודקת את העניין מזווית נוספת: במקום לבדוק האם בנק סוחר במידע פנימי לפני הוראות הלקוח, היקף החקירה יאפשר לרגולטורים לבדוק האם הבנקים מדליפים מידע ללקוחותיהם המועדפים אשר, בתורם, נותנים את ההוראה לביצוע העסקה בבנק אחר, ובכך מטשטשים את עקבותיהם.

רשות ני"ע בארה"ב שלחה מכתבים בינואר לבנקי וול סטריט הכוללים את מריל לינץ', מורגן סטנלי, UBS ודויטשה בנק. במכתבים דרשה הרשות מידע נרחב על נתוני המסחר באופציות ובמניות עבור הבנקים ועבור לקוחותיהם בשבועיים הראשונים של ספטמבר. השבועיים הללו הם סופו של הרבעון השלישי והחוקרים יכולים לבחון את פעילות המסחר בתקופה שבה מנהלי הכספים מנסים לנפח רווחים.

החששות לגבי סחר במידע פנימי החריפו על רקע השגשוג במיזוגים ורכישות והעלייה בשימוש בנגזרות מסובכות אשר קשה לעקוב אחריהן. מחקרים הצביעו על היקף מסחר גדול מהרגיל לפני ההכרזות על העסקות עצמן. עוצמתן הגדלה של קרנות הגידור - חוסר השקיפות והטווח הרחב של התחומים והאסטרטגיות שבהם הן משתמשות - מחזקים את החששות. קרנות גידור שולטות ב-30%-50% מהמסחר בשווקים העיקריים. הן גם הלקוחות הטובים ביותר של וול סטריט. הקרנות סוחרות, לוות ומממנות בממוצע יותר מהלקוחות הרגילים. התגמול על מידע פנימי מעולם לא היה כה גבוה.

עם נתונים על כמיליון סוחרים בבנקי וול סטריט העיקריים, הרשות תנסה לחקור האם סוחרים חיצוניים, כגון קרנות הגידור, או סוחרים פנימיים, מקבלים טיפים מהבנק המנהל עבורם את המסחר ומשתמשים במידע זה בכדי לסחור במקום אחר. "אנו מודאגים וחוששים לגבי הדלפות מידע. אם עובדי בנק ההשקעות מדליפים מידע לקרנות גידור, עליהם להיות בכלא" אמר אנדרו ברוקס, סגן נשיא ויו"ר חטיבת המסחר בני"ע בחברת קרנות הנאמנות T.Rowe Price.

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים