תוצאות טובות מהצפוי לסרגון ברבעון הרביעי: ההכנסות צמחו ב-64% ל-32.9 מ' ד'

עם זאת, החלטת החברה לפרוש מתוכנית מענקי הפיתוח של המדען הראשי במטרה להגדיל את רווחיותה בשנים הקרובות הביאה להפסד של 8.1 מיליון דולר

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

המעבר למודל של מכירות במסגרת הסכמי OEM (מכירה תחת מותג) המשיך להניע את השיפור החד במכירות של חברת סרגון ברבעון הרביעי של 2006. עם זאת, החלטת החברה לפרוש מתוכנית מענקי הפיתוח של המדען הראשי במטרה להגדיל את רווחיותה בשנים הקרובות, עלתה לה בהפסד נקי של 8.1 מיליון דולר (30 סנט למניה).

סרגון, המייצרת ציוד תקשורת לרשתות אלחוטיות, דיווחה אתמול כי הכנסותיה ברבעון הרביעי הסתכמו ב-32.9 מיליון דולר. מדובר בגידול של 7.9% לעומת הרבעון הקודם וצמיחה של 63.8% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2005. עירא פלטי, נשיא ומנכ"ל סרגון, אמר כי הוא מרוצה מהביצועים החזקים ברבעון הרביעי. "הגידול בהכנסות עלה על ציפיותינו, וזאת בזכות המשך הפעילות בערוצי ה-OEM וכתוצאה מכמה עסקות גדולות בתחום הממשלתי", ציין.

בחודש שעבר סיכמה סרגון על סיום השתתפותה בתוכנית מענקי הפיתוח של המדען הראשי. סיום ההסכם עלה לחברה בתשלומים של כ-12 מיליון דולר לסגירת התחייבויותיה למשרד המדען הראשי, שיתפרסו על פני השנתיים הקרובות, וכמו כן ברישום הוצאה חשבונאית חד פעמית של 10.4 מיליון דולר ברבעון הרביעי.

ההוצאה בגין ההסכם עם המדען גם שחקה את הרווחיות הגולמית של סרגון ל-4.5% מסך ההכנסות, אך ללא הוצאה זו היה שיעור הרווח הגולמי 36.3%. ההפסד התפעולי הסתכם ב-8.6 מיליון דולר, ואילו ההפסד הנקי היה 8.1 מיליון דולר (30 סנט למניה).

ללא עלות הפסקת ההסכם עם המדען ובנטרול הוצאות של 370 אלף דולר על אופציות, נרשם רווח של 2.7 מיליון דולר (9 סנטים למניה). שבעה אנליסטים המסקרים את החברה צפו בממוצע הכנסות של 31.2 מיליון דולר ורווח של 8 סנטים למניה. ברבעון המקביל ב-2005 רשמה סרגון הוצאות בגין מחיקות מלאי גבוהות שהסבו לה הפסד של 6.5 מיליון דולר.

בתחילת 2006 חתמה סרגון על הסכם OEM עם נוקיה, המאפשר לחברה הפינית לשלב מוצרים מתוצרת סרגון בציוד הרשתות שהיא מוכרת למפעילות הסלולר. ההסכם מזכה את סרגון בהכנסות בכל פעם שבה שמוצריה נמכרים למפעילות הסלולריות תחת המותג של נוקיה. ההסכם עם נוקיה, וכמו כן הסכמים דומים עם מוטורולה ועם ספקית נוספת של ציוד סלולר, היוו השנה את המנוע העיקרי לצמיחת המכירות של סרגון, אך גם שחקו את שיעורי הרווחיות של החברה, מאחר שמוצריה מגיעים ללקוח הסופי דרך מתווכים.

ב-2006 כולה זינקו הכנסות סרגון ב-46.9% ל-108.4 מיליון דולר. ואולם סיום ההסכם עם המדען גרר את החברה להפסד נקי של 5.5 מיליון דולר (20 סנט למניה), לעומת הפסד של 3.8 מיליון דולר ב-2005. לדברי פלטי, החברה עמדה בשנה האחרונה בכל היעדים העיקריים שהציבה לעצמה. "השלמנו את המעבר למשפחת המוצרים החדשה - ה-FibeAire 1500P, מיצבנו את עצמנו כמובילים בתחום ה-IP Backhaul (ריכוז של נתונים בנקודה מרכזית לצורך הפצה ברשת המבוססת על פרוטוקול האינטרנט, ע.כ) עם פתרון בעל קצב העברת נתונים המהיר ביותר בשוק, עמדנו ביעדים של גידול מהיר בקיבולת הייצור, השלמנו את המעבר של הייצור לקבלני משנה וחיזקנו את היחסים עם שותפי ה-OEM שלנו בנוסף לערוצי המכירה הישירים", הוסיף.

לדברי פלטי, קפיצת המדרגה שביצעה סרגון במחצית השנייה של 2006 תימשך גם בשנה הנוכחית. ברבעון הראשון של 2007 הוא מצפה להכנסות של 31-33 מיליון דולר שישקפו צמיחה של 45%-55%. בשנה כולה הוא צופה צמיחה של 25% בשורה העליונה. "גדלנו ב-47% ב-2006 בזכות ביקושים טובים בשוק ובזכות הרחבת האסטרטגיה של מכירות דרך חוזי OEM. התחזית שלנו היא שהביקושים בשוק ימשיכו להיות טובים לפחות כמו ב-2006, אם לא יותר", הוא אומר.

"את המנוע המרכזי מספקים השווקים הסלולריים, עקב המעבר לרשתות דור שלישי, הגידול במספר המנויים באסיה ופריסה של רשתות חדשות באפריקה. אנחנו לא רואים את המגמה הזאת משתנה בשנה הקרובה. מתישהו ב-2008-2009 נראה גל של מעבר לרשתות IP, אבל גם לכך יש לנו מוצרים מתאימים", מוסיף פלטי.

אריקסון, היצרנית הגדולה בעולם של ציוד לרשתות סלולר, דיברה בשבוע שעבר על אפשרות להאטה בשוק ב-2007.

"אני נוטה שלא להתווכח עם הגדולים. אם הם אומרים אז הם יודעים. אבל הבעיה שלהם היא שאצלם מדובר במספרים גדולים. אני פחות מרגיש את זה, כי אנחנו יותר קטנים. אנחנו גם פונים יותר לשוק של הרחבת רשתות קיימות, ויכול להיות שהם התכוונו לפריסה של רשתות חדשות".

נוקיה, לקוח גדול שלכם, נמנעה עד כה מרכישת חברות בישראל עקב הקשרים העסקיים שלה במדינות ערב. אבל בחודש הבא היא תשלים את מיזוג חטיבת ציוד רשתות הסלולר שלה עם החטיבה המקבילה של סימנס. האם בעקבות המהלך אתה רואה את המיזם המשותף מציע לרכוש אתכם?

"אני לא עוסק בספקולציות. אם ירצו יעשו, ואם לא אז לא. אבל אני חושב שהם יהיו עסוקים במיזוג עצמו לפחות שנה וחצי עד שנתיים, לפני שהם בכלל יוכלו להסתכל החוצה".

בנק ההשקעות אוסקר גרוס הזכיר אתכם ברשימת החברות האפשריות לרכישה השנה.

"ראיתי".

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות