מגדל שוקי הון: העליות במניות הפיננסים בסין היו מוגזמות

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

"המגזר הפיננסי בבורסה בהונג קונג ביצע מהלך עליות חד מאוד בחודשים האחרונים, ולהערכתנו המהלך עדיין לא מגובה בנתונים כלכליים", כך אומר ערן כהן, מנהל קרן הנאמנות דיקלה סין מבית ההשקעות מגדל שוקי הון.

לדבריו, דוגמה הממחישה את העלייה הלא סבירה היא של ICBC, הבנק הגדול ביותר בסין שמניותיו נסקו בכ-50% מאז הנפקתו לפני שלושה חודשים. הבנק הגיע לשווי הדומה לזה של הבנק השני בגודלו בעולם, בנק אוף אמריקה.

כהן הסביר כי בעקבות התפתחות זו, מעדיפה מגדל שוקי הון להעניק לסקטור הפיננסי הסיני משקל חסר בתיקי ההשקעות שלה. "יש להמתין ולראות את הדו"חות של הבנקים שיתפרסמו עוד חודשיים ולראות אם העליות הללו היו מוצדקות. כרגע כמעט כל המניות בסקטור הפיננסי הסיני נסחרות הרבה מעל מחירי היעד של האנליסטים, ולכן טבעי לצפות בהן למימושים".

"במקביל להקטנת המשקל של מגזר הפיננסים והביטוח, הגדלנו אחזקות בחברות מקומיות מוטות צריכה וקמעונאות שבעינינו הן מאוד אטרקטיוויות", אמר כהן. "ניתן עדיין למצוא חברות רבות מוטות צריכה מקומית במחירים סבירים ואטרקטיוויים, עם צפי להמשך צמיחה מהותית בשנים הקרובות".

כהן ציין כי "הסימנים לבועה בבורסה הסינית נצפו על ידינו בתקופה האחרונה, ולפיכך הורדנו את כמות האחזקה שלנו במניות מסוג B בסין (חברות בתוך סין המותרות להשקעה לזרים). הפחתנו את האחזקה בחברות שלדעתנו הן אטרקטיוויות מ-10% ל-5%".

להערכת כהן, דברי האזהרה של סגן יו"ר הפרלמנט, צ'אנג סי וואי, שנאמרו בשבוע שעבר וגרמו לירידות חדות בבורסה הסינית, אכן משקפים את פני הדברים בבורסה הסינית. לדעת כהן, קיימת כרגע בועה במניות מסוג A בסין.

מניות מסוג A הן מניות של חברות סיניות שנסחרות בתוך סין ומותרות למסחר למקומיים בלבד.

"חשוב לנו מאוד לציין כי הכלכלה של סין נמצאת במצב טוב, ורק מחיריהן של חלק מהמניות, ובעיקר בסקטור הפיננסי, כאמור, נמצאים מעל שוויין הכלכלי", מדגיש כהן.

כהן מציין כי הרכב החברות הנוכחי במדד FTSE/Xinhua25 יוצר בעייתיות גדולה בטווח הקצר, שכן הסקטור הפיננסי מהווה כ-40% ממנו (FTSE שינואה הוא מדד שעליו נסחרות תעודות סל רבות, לרבות התעודות הישראליות למשל - ע"ג).

משקל המגזר במדד גדל מהותית בשנה האחרונה עקב ההנפקות החדשות. גם משקל המניות הפיננסיות במדד האנג סאנג China Enterprises יוצר בעיה. שבע החברות הגדולות במדד תופסות משקל של כ-68% בו, ומשקל הסקטור הפיננסי בו הוא 47%.

לדברי כהן, חשוב למשקיעים כעת להרחיב את תיקי ההשקעה בסין מעבר למדדים אלה ועל ידי כך להקטין את הסיכון הכרוך בהשקעה במדד עצמו.

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות