לא לפרוטוקול בלבד

התנהלות נכונה בעריכת פרוטוקול מסירת דירה חדשה עשויה לחסוך ריצה מיותרת אחרי הקבלן

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

חוק המכר מחייב את הקבלן לצרף אל חוזה המכר את מפרט הדירה החדשה עליו סיכם עם הרוכש. החוק גם קובע הוראות שונות במקרה שהתגלתה אי-התאמה בין הדירה שנמסרה לבסוף ללקוח (ותכולתה) לבין הפריטים עליהם סוכם ונחתם באותו המפרט. ואולם, כיצד מתבצעת הבדיקה האמורה לוודא את תקינות הדירה החדשה ותכולתה ולהשוות בין המפרט המוסכם לבין הדירה שהתקבלה בפועל? לשם כך פיתח השוק את פרוטוקול מסירת הדירה.

פרוטוקול מסירת דירה הוא טופס שרישומו נערך בנוכחות נציגי החברה הקבלנית, והרוכש ונציגים מטעמו (קרובי משפחה, חבר או איש מקצוע) - שתכליתו לוודא כי פריטי התכולה אשר צוינו במפרט אמנם נכללים בדירה הנמסרת - ולתעד ליקויים כלשהם אשר אותרו בה.

חיים קקון, מנהל השיווק בחברת בוני התיכון, מסביר כי הליך מילוי הפרוטוקול מפוצל לשני שלבים: "השלב המשמעותי הוא הביקור המקדים, שנערך כשבוע-שבועיים לפני מסירת הדירה. אז מגיע הלקוח מלווה בחבר או קרוב משפחה, ויחד עם מנהל השיווק ומנהל העבודה בפרויקט הם בוחנים את הדירה בדקדקנות, ומעלים על הכתב את כל הליקויים שהתגלו. במהלך השבוע או השבועיים מתוקנים כל הליקויים, הדירה עוברת ניקוי וצחצוח, וביום המסירה נערכת בדיקה נוספת, אשר נמשכת בדרך כלל כמה דקות, ובה מוודאים כי כל הליקויים תוקנו".

ומהם הליקויים המתגלים? "בדרך כלל המדובר בפגמים קוסמטיים או בליקויים קטנים יחסית, שמנהל העבודה לא הבחין בהם, למשל: כתמי צבע, שאריות טיח, או מסילה שיצאה ממקומה".

באשר להשוואת המפרט, טוען קקון, בחברות הקבלן הגדולות נוהגים לאפשר ללקוחות לבקר בדירה עוד במהלך הקמת הפרויקט - ולוודא כי הריצוף, החיפוי והאביזרים המותקנים בדירה אמנם תואמים לאלו אשר סוכמו במפרט.

"פרוטוקול מסירה לדייר", מסביר קקון, "כולל את פריטי הדירה הנבדקת, שמות הנוכחים, תיאור התיקון הנדרש - ולצדו תאריך ביצוע התיקון, שם הקבלן המבצע וחתימתו. בתחתית הטופס חותמים הרוכש ובאי כוח הקבלן על אישור ביצוע התיקונים. ביום מסירת הדירה, נוסף לטופס זה טופס "אישור קבלת חזקה בדירה" - שבו מאשר הרוכש את קבלת המפתחות והחזקה ביחידת הדיור, מאשר כי בבדיקת יחידת הדיור במעמד החתימה לא נמצאו ליקויים נוספים מעבר לאלה שפורטו בפרוטוקול המסירה, מאשר כי הדירה נמסרה בהתאם להתחייבות לפי ההסכם והמפרט הטכני שצורף לו, ומאשר את קבלתן של תעודות האחריות השונות.

תקינותם של כמה פריטים ואביזרים מצוינת עם זאת באופן נפרד ומפורש, לדוגמא: שמשות, תריסים, לוחות שיש, אביזרים סניטריים ודלת כניסה ראשית. "אלו פריטים שנוטים להינזק בתכיפות יחסית, ויש המנסים 'להלביש' את הנזקים המתגלים בהם על הקבלן. לכן, תיאור מצבם מצוין במפורש", מסביר קקון.

ומה באשר לשטחים המשותפים? "גם כאן מנוהל פרוטוקול מסירה, אם כי בשלב מאוחר יותר ומול נציגות הדיירים. לאחר שנבחר לבניין ועד, ומוצג פרוטוקול אסיפה המאשר זאת, עוברים נציגי הקבלן עם חברי הוועד ובוחנים בין היתר את מערכת החשמל והמים, המעליות, חדר הכושר, הגינון, תקינות החניונים והשערים - כדי לוודא את מסירתם כשהם תקינים".

מסמך משפטי מחייב

חוק המכר אינו מציין במפורש את פרוטוקול המסירה, וזו דרכו של השוק לוודא כי המפרט עליו סוכם אמנם קוים, וכי לא אותרה כל אי התאמה. "פרוטוקול מסירת הדירה הוא מסמך משפטי מחייב, ולכן יש לעמוד על כל סעיף וסעיף עליו סוכם בחוזה המכר ואשר נכלל במפרט הטכני המפורט", מציין עו"ד זאב פרידמן, יועצה המשפטי של המועצה הישראלית לצרכנות.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?