המושבה הגרמנית גרסת העמק

עמק יזרעאל מציע נוף ירוק בשפע ואף מבנים טמפלרים קסומים. המחירים עדיין נמוכים יחסית בגלל הריחוק מהמרכז, אך החיבור לכביש חוצה ישראל עשוי להקפיץ אותם

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

עמק יזרעאל - מפה ונכסים

סדרה של יישובים כפריים עם אופי ומטען כבד של מורשת מאפיינים את עמק יזרעאל, שכיום מושך אליו בעיקר תושבים מחיפה והקריות. רמות המחירים באזור נמוכות יחסית לנהוג במגזר הכפרי במרכז הארץ, ומגוון הנכסים שניתן למצוא בו - גדול. עם זאת, בשעות העומס יכולה הנסיעה מהאזור עד לתל אביב להימשך כשעתיים, או כשעה ורבע כשהכבישים פנויים - אך החיבור הצפוי לכביש חוצה ישראל עשוי לשפר מאוד את המצב.

יום הולדת

99 כך לדוגמה, היישובים אלוני אבא ובית לחם הגלילית נמצאים על גבעות שממזרח לקרית טבעון, ושורשיהם נטועים במושבת הטמפלרים הגרמנים שפקדו את ישראל מסוף המאה ה-19 ועד לגירושם בשנות ה-40.

אלוני אבא הוקם כמושבה חקלאית ב-1907 בשם ולדהיים, ולאחר גירוש הגרמנים וכיבושו במלחמת העצמאות יושב ונהפך למושב שיתופי. בעיות אליהן נקלעה האגודה השיתופית במקום הביאו להליכי מכירת קרקעות לגורמים חיצוניים. בשלב הראשון, בתחילת העשור, נמכרו קרקעות ליזם, שהקים עליהן צמודי קרקע דו-משפחתיים.

בתקופה האחרונה נמכרו במקום מגרשים של חצי דונם ב-115 אלף דולר, מחיר שנחשב לאטרקטיווי ביותר. ההתנפלות על המגרשים היתה גדולה, והמלאי חוסל במהירות רבה. כיום נמצא הפרויקט בשלב פיתוח.

ביישוב הישן, לעומת זאת, הבנייה מרווחת יותר, על מגרשים של דונם, ואולם רוב המבנים זקוקים לשיפוץ ורענון, כך שהפרשי המחירים בין החלקים השונים של המושב אינם גבוהים כפי שניתן היה לחשוב: נכס במושב הישן יכול להגיע למחירים של 400-300 אלף דולר, ואילו מחירי קוטג'ים דו-משפחתים בני כחמש שנים מגיעים לכ-300 אלף דולר.

בית לחם הגלילית היא המושב הנחשב יותר מבין השניים, עקב הריכוז הגדול של המבנים הטמפלריים שבתוכה. המושב הוקם ב-1906 על ידי בני המושבה הגרמנית בחיפה, והוא עטור מבני אבן מקוריים מאותה תקופה. בשנים האחרונות קלטו ביישוב את הפוטנציאל התיירותי הגדול שגלום בו, ובהדרגה תופסת התיירות את מקומה של החקלאות כענף הכלכלי העיקרי של בית לחם הגלילית. צימרים, רפת שבה מודגם לילדים תהליך עשיית החלב, חוות תבלינים, מסעדות ועוד בתי עסק תיירותיים נפתחו בשנים האחרונות במקום, וגם שוק הנדל"ן שבו התפתח, במקביל לחדירת המודעות לייחודו.

"המודעות למקום בעשור האחרון הביאה גלי ביקושים, אולם ההיצע קטן מאוד ומספר העסקות אינו רב", מספר השמאי אבישי זיו.

בבית לחם הגלילית קיים מגוון של נכסים. טיפוס הנכסים היקר ביותר הוא משק בן 4-2 דונמים בחלקת המגורים ובו מבנה טמפלרי עם חלקה חקלאית שנמצאת בעורף חלקת המגורים. כשמדובר על משק עם בית רגיל, הערכת השווי נעה בין חצי מיליון ל-750 אלף דולר. כשעל אותה חלקה בנוי בית טמפלרי, המחיר עשוי לטפס בעשרות אחוזים.

מגרש ריק בהרחבה המושבית שווה 200-150 אלף דולר, ואילו מגרש עם נכס בנוי עליו יכול להגיע למחירים של 500-350 אלף דולר.

נהלל וכפר יהושע, שנמצאים בין קרית טבעון למגדל העמק, הם צמד מושבים בעל חשיבות להיסטוריה הציונית, ונחשבים לאריסטוקרטיה של העמק.

נהלל, המזרחי שבין השניים, נוסד ב-21' ומוכר במיוחד עקב צורתו המיוחדת - מעגל, שהנחלות, כ-80 במספר, יוצאות ממרכזו בצורה של גזרות כלפי חוץ. המושב תחום על ידי כביש היקפי. שטח הנחלות הוא כ-2 דונמים חלקת מגורים עם חלקה חקלאית שנמצאת בעורף.

למרות חשיבותו ההיסטורית, נהלל אינו מבוקש כל כך למגורים. "ההיסטוריה לא הפכה את המקום הזה לטוב יותר לגור בו מאשר מקומות אחרים. אין בו מבנים מיוחדים, אין נופים, והאקלים של לב העמק אינו תמיד מסביר פנים", אומר איש נדל"ן שעובד במקום. שווי נחלות בנהלל נע בין 400 ל-650 אלף דולר.

גם כפר יהושע אינו מצטיין בביקושים רבים. הוא נוסד ב-27' ותוכנן בצורת האות "יוד", על שמו של יהושע חנקין. כפר יהושע כולל כמה סוגי נכסים: נחלות שמחיריהן דומים לאלה של נחלות נהלל, קוטג'ים בהרחבה שמחיריהם נעים בין 250 ל-350 אלף דולר, ומגרשים עם בית ישן עליהם, שלא כלולים בהרחבות, שמחיריהם נעים בסביבות 250 אלף דולר.

באזור זה של העמק יש שלושה יישובים קהילתיים, שהוקמו כל אחד בנסיבות שונות. מצפון לכביש 75 המוביל מקרית טבעון למגדל העמק, בגבעה מעל לצומת נהלל, נמצא היישוב הקהילתי הראשון של עמק יזרעאל, תמרת, שנוסד לפני 25 שנה, עקב מצוקת בני דור ההמשך של מושבי העמק. הוא יושב על ידי רבים מבני המושבים מהאזור, ומהר מאוד נהפך לסמל של יוקרה בין יישובי העמק.

בשלב הראשון שלו, הקרקעות חולקו בנדיבות. שטחי המגרשים הראשונים שהוקצו למתיישבים היו 1.3-1.1 דונמים, ואילו בשלבים המאוחרים יותר הוקצו מגרשים קטנים יותר ששטחם 880-380 מ"ר. המתיישבים הקימו על המגרשים בתים של 300-200 מ"ר.

לדברי מאיר פלס מסוכנות רימקס בירוק הפועלת בעמק, היוקרה של המקום ושיווק הקרקעות האיטי שבו יצרו מצב שזוגות צעירים לא יכלו להיכנס אליו, והאוכלוסייה שלו נחשבת היום למבוגרת מאוד. "לפני שלוש שנים סגרו את בית הספר היסודי של תמרת מחוסר ילדים וגם מספרם של גני הילדים במקום פחת".

מחירי נכסים בתמרת נעים בין 300 ל-400 אלף דולר, ומספר העסקות במקום אינו גדול, עקב ההיצע המצומצם.

גבעת אלה היא יישוב קהילתי שהוקם ב-88' בשני שלבים (הרחבה ליישוב הוקמה בשנות ה-90), והוא ממוקם צפונית לצומת נהלל ולתמרת. גודל המגרשים ששווקו בו הוא 900-700 מ"ר, שעליהם נבנו בתים של 270-200 מ"ר. מחירי הנכסים בגבעת אלה נעים בין 250 ל-300 אלף דולר.

היישוב הקהילתי שמשית סמוך בקו אווירי לגבעת אלה, אבל הנגישות אליו מתבצעת דרך כביש 79 (שפרעם נצרת). שמשית הוא היישוב הצעיר הגדול והפעיל ביותר באזור. הוא הוקם לפני שש שנים, ובמסגרתו הוצעו דירות בגדלים של 300-110 מ"ר על מגרשים בגדלים של 500-300 מ"ר.

מחירי הנכסים כיום נעים בין 200 ל-300 אלף דולר, תלוי בגודל. הנכסים המבוקשים ביותר הן דירות של 150 מ"ר, שמחיריהן נעים בין 225 ל-250 אלף דולר.

פלס וזיו סבורים, שהעמק עדיין לא התגלה על ידי המסה הגדולה של האנשים, וכאשר זה יקרה תבוא המראה במחיריו - כפי שקרה במושבי מרכז הארץ. זה בא לידי ביטוי בראשונה ברמות המחירים הנמוכות יחסית שלו, אולם גם בכך שרק מעטים מהנכסים היקרים יותר שמוצעים למכירה במקום פוגשים את הקונים שיכולים לשלם את המחיר הנדרש.

"רוב המתיישבים החדשים הם צעירים, שמחפשים נכסים ברמות מחירים של עד 250 אלף דולר. המבוגרים והמבוססים יותר עדיין לא הגיעו לכאן והדבר גורם לכך, שנכסים במחירים גבוהים עלולים להמתין לעתים שנים עד שיימכרו", מספר פלס.

העובדה הזו עשויה להפוך את עמק יזרעאל להזדמנות נדל"נית גדולה, שאולי תמומש עם השלמת קטע 18 (שיוביל ממחלף עירון לאליקים ומשם ליקנעם). השלמת הקטע יכולה לקצר את זמן הנסיעה לתל אביב בכ-40 דקות, ולהגדיל את האטרקטיוויות של המקום בעיני תושבי המרכז.

"ייתכן שכן, הייתי רוצה לקוות כך", אומר פלס. "הגיעו אלינו אנשים מהוד השרון שהביעו התעניינות בנכסים בעמק. דובר אז באנשים ה'נכונים', כלומר במשפרי דיור שיכולים לעמוד במחירים של 500-300 אלף דולר עבור הנכסים היקרים, ושרואים במצב שאמור להיווצר אחרי חיבור האזור לחוצה ישראל קרש קפיצה לקניית בית חלומות".

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"