לא מאמינים בסקרים

למרות התחרות בין רשתות הטלוויזיה בארה"ב והסקרים הברורים ניסיון העבר של דיווחים שגויים גרם לאיחור וזהירות יתר בסיקור הבחירות

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

ההיסטוריה חוזרת על עצמה, אבל יש מי שנזהר ממנה. רשתות הטלוויזיה שדיווחו על תוצאות בחירות אמצע-הקדנציה בארה"ב בשבוע שעבר, התנהלו בזהירות רבה ולא מיהרו להכריז על העברת הרוב בקונגרס מהרפובליקאים לדמוקרטים. זאת, כנראה, בשל חישובים וניתוחים שגויים בעבר, שהתבססו על תוצאות סקרים.

הסקרים שפורסמו הראו ניצחון סוחף לדמוקרטים בקונגרס, אולם עורכי הטלוויזיה נקטו עמדה מסויגת ובמרבית שידורי הבחירות לא צוינה עוצמת הניצחון.

הסיבה לכך שרשתות הטלוויזיה התמהמהו להכריז על ניצחון סוחף לדמוקרטים טמונה בניסיון מלפני שנתיים, שאז הצביעו הסקרים על ניצחון לסנטור ג'ון קארי במרוץ לנשיאות ארה"ב. באותו הלילה, רמזו רשתות הטלוויזיה במדינה על ניצחון של קארי - רק כדי להיווכח מאוחר יותר שהסקרים טעו והטעו.

לדברי אחד מבכירי העורכים ברשתות הטלוויזיה בארה"ב, בליל הבחירות לקונגרס הסקרים הצביעו על ניצחון כל כך סוחף לדמוקרטים, עד שהמספרים נראו לרשתות הטלוויזיה מוגזמים, ולכן הן פשוט לא בטחו בהם.

ברשת CNN המסר היה זהה: אל תאמינו לתוצאות הסקרים. ג'ון קליין, נשיא CNN בארה"ב, אמר: "הסקרים לא היו גורם מבחינתנו. צריך להתעלם מהם". רשת פוקס ניוז הסתייגה גם היא מתוצאות הסקרים.

ובכל זאת, בלילה שבו שלושה קריינים - קייתי קוריק מ-CBS, בריאן וויליאמס מ-NBC וצ'ארלס גיבסון מ-ABC - חוו את מערכת הבחירות הראשונה שלהם כקריינים מובילים, כל אחת מרשתות השידור עשתה מאמצים להשיג יתרון על פני יריבותיה, מבחינת המידע שהושג מהסקרים.

כמה דקות אחרי שקוריק התחילה את שידור הבחירות ברשת CBS, היא הציגה את קודמה בתפקיד, בוב שיפר, שהכריז: "הרוח נושבת לכיוון הדמוקרטים, וזוהי רוח חזקה". אולם בזמן שרשתות השידור הסתייגו מהסקרים ומתחזיותיהם האישיות לגבי המתמודדים, ניתן היה למצוא את תוצאות הסקרים באינטרנט. כמה מרשתות הטלוויזיה נתנו באתרי האינטרנט שלהן גישה לאותם סקרים. CNN, לדוגמה, נתנה באתר האינטרנט שלה רשימה ארוכה של בלוגים שבהם ניתן היה למצוא את כל הסקרים הרלוונטיים מיד לאחר שפורסמו.

בלוג אחד, אשטון, פירסם את המספרים - שחלקם היו מדויקים וחלקם רחוקים מאוד מהאמת - לצד מסר שלפיו לתוצאות הסקרים "אמינות מפוקפקת ביותר, אבל בכל זאת צריך לפרסם את המידע".

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"