הצעה: להתנות מענקי תעשייה בגובה שכר העובדים

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

סמנכ"ל הכספים של אסם, פנחס קימלמן, המכהן כיו"ר פורום מנהלי כספים בהתאחדות התעשיינים, העלה השבוע הצעה מפתיעה שנועדה לפתור את משבר תקצוב המענקים לתעשייה במשרד התמ"ת. קימלמן הציע להתנות מתן מענקים בכך שהתעשיין יתחייב לשלם למועסקים באותה השקעה שכר שיעלה על שכר המינימום.

"ראוי להתנות מענקים בכך ששכר העובדים יהיה גבוה משכר מינימום", אומר קימלמן. "בתקופה האחרונה נעשה עדכון שכר שמומן כולו על ידי המעסיקים. היה צריך לעשות מהלך שיאפשר לעובדים להגיע למינימום הכנסה, כך שיוכלו לחיות ולהרוויח בכבוד".

לדבריו, ההשקעות בפריפריה נוצרו בעיקר כתוצאה מהמענקים הממשלתיים. "אסם השקיעה בפריפריה, ואת זה היא תמשיך לקיים ולעודד לא רק בגלל מחויבותה למדינה אלא בגלל המחויבות לעובדים. עם זאת, כשנצטרך להתמודד עם שיקולי כדאיות של השקעות חדשות נעשה את השיקול הכלכלי. אם בעבר הנושא של המענקים היה אחד הטריגרים בקבלת החלטה, המצב השתנה במידה מסוימת.

"אנחנו בסביבה תחרותית והשיקול שינחה בעניין מיקום השקעה חדשה יהיה השיקול הכלכלי. העובדה שהמענקים ירדו דרסטית מסדר גודל של כמיליארד שקל ל-150 מיליון שקל בתקציב הנוכחי יכולה להביא גזר דין מוות לכל התעסוקה בפריפריה. המשמעות היא שישקיעו פחות בפריפריה ויותר במרכז, ויכול להיות שחלק יברחו לחו"ל".

בתשובה לשאלה אם התעשייה לא יכולה להתארגן לקבלת הטבות מס במקום מענקים אומר קימלמן כי חלופת המס טובה לתעשיות דוגמת היי-טק, מכיוון שהיא דורשת עמידה בתנאי יצוא. "ההטבות מעודדות את צמיחת ההיי-טק ויש להן תרומה לעידוד היצוא וההון אנושי. מצד שני, אי אפשר להפקיר את אנשי הפריפריה, שלצערי רובם אינם עוסקים בהיי-טק".

אין עם מי לדבר

יוסי הומל, מנכ"ל מלתא המייצרת לוחות חשמל ומעגלים מודפסים, חש על בשרו את הקיצוץ בתקציב המענקים של מרכז ההשקעות. "מפעל שלא משקיע דינו נחרץ", אומר הומל. "אנחנו מתחרים במזרח. שינינו את כל הקונספציה שלנו מול המזרח, דבר שהכתיב ציוד יקר. הגשנו לפני שנה את הבקשה להשקעה נוספת בהיקף של 3 מיליון דולר, ממנה אנחנו זכאים ל-24% מענק".

לאחר שהאישור הרשמי של מרכז ההשקעות התעכב החליטה החברה שלא לחכות ולבצע את ההשקעה מתוך הנחה שהאישור בוא יבוא. "מכיוון שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שלא להשקיע, לקחנו הלוואות ועשינו הכל כדי לרכוש את הציוד, אבל אנחנו רואים שההשקעה לא מאושרת", אומר הומל. "אין לך עם מי לדבר. אין כסף במרכז ההשקעות. זה מאוד מסוכן לחברה בהיבט של תזרים מזומנים. השקעתי מיליון דולר, קיבלתי עובדים נוספים בגין אותה השקעה ואין עם מי לדבר. במשרד התמ"ת מדברים איתי על נערי האוצר שמעכבים, וכל מיני כאלה".

במלתא סבורים שפטור ממס יכול להיות חלופה למענקים, אבל לא מעכשיו לעכשיו, שכן מדובר בהטבה המתקבלת לאחר המכירות, ועכשיו החברה זקוקה למענק בגין השקעות שאמורות להניב את המכירות.

"אם לא יהיה שינוי בתקציב ההשקעות אני לא אפשוט רגל, אבל הרווחיות תלך. המימון הזה בא רק ממקורות של רווחיות, ואם זה איננו - זו בעיה. כשהמצב קשה מפטרים, אבל אני מקווה שלא נצטרך לעשות את זה. מלתא מעסיקה באזור התעשייה ציפורית בצפון כ-240 עובדים".

להיזהר עם הגרזן

חברת מג'יק לא מקבלת כיום תמיכה מהמדען הראשי במשרד התמ"ת, אך נהנתה ממנה בעשר השנים הראשונות לקיומה. מנכ"ל החברה דייויד אסיה, היושב בהנהלת איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה, סבור שבמצב של מצוקה תקציבית יש להמשיך לתמוך במחקר ופיתוח (מו"פ) של חברות קטנות ובינוניות, המייצאות עד 20 מיליון דולר בשנה.

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?