ארה"ב מאשימה את קובי אלכסנדר בהלבנת הון ודורשת שיחזיר 138 מ' ד'

מכתב האישום נגד אלכסנדר שהוגש אתמול עולה כי יש לו 57 מיליון דולר בשני חשבונות בישראל - בבנק הפועלים ובלאומי. אלכסנדר ברח עם אישתו וילדיו וחיפש בית לרכישה בנמיביה

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

שלשום בצהריים נעצר קובי אלכסנדר מייסד קומברס בזמן שסעד צהריים עם אשתו חנה בסוויטה בקאנטרי קלאב מפואר בבירת נמיביה, ווינדהוק. משפחת אלכסנדר שהתה שם וחיפשה לרכוש בית קבוע בעיר בעלת העבר הקולוניאלי. אלכסנדר נעצר ע"י האינטרפול ומשטרת נמיביה בהתאם לצו שהוציא ביהמ"ש בנמיביה לבקשת רשויות החוק האמריקאיות. לאחר שנעצר הובא אלכסנדר לדיון בהסגרה בפני ביהמ"ש בנמיביה. ביהמ"ש החליט שאלכסנדר יישאר במעצר עד לדיון בבקשתו להשתחרר בערבות, שיתקיים ב-2 באוקטובר (יום כיפור). דניס קהאמה, פקיד במערכת המשפט של נמיביה, אשר מטפל בבקשת ההסגרה אמר כי על פי החוק בנמיביה על ארה"ב להגיש את הבקשה הרשמית להסגרה בתוך 30 יום מרגע המעצר.

בהודעת משרד המשפטים האמריקאי נכתב כי אם יורשע אלכסנדר, בן 54, בהונאת ניירות ערך, עונש המאסר המקסימלי שעשוי להיגזר עליו הוא 25 שנים.

על פי כתב האישום שהוגש נגד קובי אלכסנדר ושנחשף אתמול בארה"ב, שוכנים להם בשקט 57 מיליון דולר מכספו בשני חשבונות בנק בישראל - האחד בבנק הפועלים והשני בבנק לאומי. על פני 44 עמודים של כתב התביעה נפרשים כל הפרטים ביחס למעשים המיוחסים לקובי אלכסנדר, מייסד ומנכ"ל חברת קומברס טכנולוג'י עד מאי האחרון. רוב הפרטים כבר ידועים מכתב התביעה שפורסם בסוף יולי בארה"ב, וכוללים, שוב, את סיפור ההונאה הקשורה בבקדייטינג (שינוי רטרואקטיווי של תאריכי הענקת אופציות כדי להגדיל את הרווח ממימושן).

מכתב האישום עולים גם כמה פרטים חדשים. ראשית, ארה"ב תובעת מאלכסנדר להחזיר 138 מיליון דולר - כמחצית מכספו - אם נסתמך על כך שברשימת 500 העשירים של TheMarker בשנה שעברה, הונו הוערך ב-250 מיליון דולר.

תחת סעיף "הלבנת הון" בכתב האישום, נכתב כי לאלכסנדר יש שני חשבונות בנק בישראל. חשבון מספר 131883 בבנק הפועלים וחשבון מספר 603401/78 בבנק לאומי. בניו יורק יש לאלכסנדר שני חשבונות בקבוצת סיטיגרופ סמית בארני.

אלכסנדר, כך נכתב, העביר ביולי האחרון יותר מ-57 מיליון דולר משני החשבונות בסיטיגרופ לשני החשבונות בישראל. "אלכסנדר ביצע העברות אלה במטרה להסתיר את הכסף מרשויות החוק", נטען. כתב האישום אף קורא להעברה זו "הלבנת הון".

עורך דינו של אלכסנדר, רוברט מורווילו, אמר שלשום בראיונות לתקשורת: "אין לי מושג בנוגע למדינה ספציפית זו, ומהן זכויותיו של אלכסנדר בהקשר של מה שקורה שם". מורווילו, שייצג גם את מרתה סטיוארט, אשת המדיה שהסתבכה בפרשיית סחר על פי מידע פנימי, אמר כי לא עמד בקשרים עם לקוחו אלכסנדר מאז הודיעה לו ממשלת ארה"ב על מעצרו בנמיביה. הוא סירב לומר מתי היה בקשר באחרונה עם אלכסנדר.

"אין דבר שנוכל לעשות עד שהוא יגיע לכאן", אמר מורווילו מניו יורק. עורך דין אחר של אלכסנדר, קית קרקאור, אמר כי גם הוא לא דיבר עם אלכסנדר מאז מעצרו, ואין הוא יודע אם בכוונתו של לקוחו לשתף פעולה עם בקשת ההסגרה או להיאבק בה.

ההסגרה הצפויה של אלכסנדר מנמיביה מעוררת שאלות, מאחר שלמדינה האפריקאית אין הסכם הסגרה עם ארה"ב. כדי להסגיר את אלכסנדר, נכנסה נמיביה למהלך של שינוי החוק. שלשום, ממש לפני מעצרו של אלכסנדר בבירה, העביר שר המשפטים של נמיביה פנייה מיוחדת לפרלמנט הנמיבי כדי לבקש את אישור הסגרתו של אלכסנדר. מיד לאחר מכן הוצא צו המעצר. אלכסנדר יהיה האדם הראשון המוסגר מנמיביה לארה"ב.

שתי דירות קרובות לסנטרל פארק

בכתב האישום מפורטים גם נכסי המקרקעין של אלכסנדר בארה"ב. מתברר כי לאלכסנדר יש שתי דירות במרכז מנהטן באזור יוקרתי - פינת השדרה השמינית עם רחוב 57 מערב, ודירה נוספת ברחוב הצמוד - שני בלוקים בלבד מהסנטרל פארק. שוויים של שני נכסים אלה לא הוערך בכתב התביעה.

"וול סטריט ג'ורנל" הוסיף אתמול בבוקר פרטים שעוד לא פורסמו לגבי תקופת שהותו של אלכסנדר בנמיביה, עד לתפיסתו בידי ה-FBI שלשום. העיתונאי ג'יימס פורל, שחשף במארס האחרון יחד עם ג'יימס בנדלר את העובדה שאלכסנדר קיבל אופציות במחירי מימוש נמוכים במיוחד, כתב שלשום כי אלכסנדר חי בווינדהוק, בירת נמיביה, חיים פתוחים ולא נסתרים, כך לדברי מקור אמריקאי בנמיביה. הוא אף קיבל היתר מגורים זמני, שהוצא על שמו, ורשם את שני ילדיו ללימודים בבית ספר בינלאומי.

העברה חשודה של עשרות מיליוני דולרים

ואיך נתפס אלכסנדר, שכנראה תיכנן לבלות זמן לא קצר בנמיביה? על פי "וול סטריט ג'ורנל, לפני כחודש שם לב פקיד ברשות המפקחת על הבנקים בנמיביה לתנועה חריגה של הון לתוך המדינה - עשרות מיליוני דולרים לחשבון על שם קובי אלכסנדר, שהגיע לנמיביה כמה ימים קודם. זה היה נראה חשוד לאותו פקיד, מכיוון שאלכסנדר אינו תושב קבע או בעל קשרים עסקיים בנמיביה. הפקיד שלח מסר לאינטרפול, שיצר קשר עם ה-FBI, וכך נודע שאלכסנדר הוגדר כנמלט מרשויות החוק.

נמיביה שוכנת בחוף המערבי של אפריקה וגובלת בדרום אפריקה. היא עלתה לכותרות בתקופה האחרונה לאחר שהשחקנים בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי בחרו ללדת שם את בתם המשותפת, שילה נובל, הרחק מההמון הסואן של הוליווד.

מבנק לאומי נמסר בתגובה: "אנחנו מנועים מלמסור פרטים. ללא קשר למקרה הספציפי, לאומי פועל על פי הוראות החוק בכל הנושאים, לרבות חוק איסור הלבנת הון". מבנק הפועלים נמסרה תגובה דומה: "הבנק מדגיש כי הוא מקיים את כל הוראות החוק, לרבות, כמובן, הוראות שעניינן איסור הלבנת הון. הבנק אינו נוהג להתייחס לידיעות על עסקיהם של אחרים, בין שהם לקוחותיו בין שאינם נמנים עם לקוחותיו".

יאיר דגן, מומחה למניעת הלבנת הון ומחבר הספר "המדריך למניעת הלבנת הון ומימון טרור", סבור שהכסף שהועבר לישראל אינו בגדר עבירה על חוק הלבנת הון בישראל. "העברות הכספים נעשו באופן תקין, מכיוון שבזמן ההעברה אלכסנדר לא הוגדר כנמלט מרשויות החוק בארה"ב, ועדיין לא הוגש נגדו כתב אישום". לדבריו, כל עוד לא התקבלה בישראל בקשה מטעם רשויות אכיפת החוק האמריקאיות, וכל עוד בקשה כזו לא אושרה על ידי משרד המשפטים בישראל, אלכסנדר יכול להוציא את הכספים הנמצאים בבנק לאומי ובבנק הפועלים ולמנוע את חילוטם על ידי הרשויות האמריקאיות.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?