אחד בעקבות שמונה

יום אחד גילה מנכ"ל חברת תשתיות נפט, רפי טטרקה, שלא כל הסיירים האחראים לתקינות קווי הדלק שומרים כראוי על הקווים. תוצאות התגלית היו איום ישיר על משק האנרגיה הלאומי. טטרקה, לשעבר סגן ראש השב"כ, אינו מתכוון לוותר

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

רפי טטרקה

גיל: 56

מצב משפחתי: נשוי + 3 וסב ל-2

מגורים: הוד השרון

תפקידי קודמים: ראש אגף המבצעים בשב"כ; סגן ראש השב"כ; דירקטור בבז"ן; סמנכ"ל באיתוראן

עוד משהו: חבר ב"כוח עמי" - חבורה של 23 בוגרי תנועת הנוער העובד והלומד, שמדי חודשיים יוצאת לטיולי ג'יפים ואופניים בשבילים נסתרים בישראל

-

שמונה סיירי קו מפעילה החברה הממשלתית תשתיות נפט (תש"ן) לאורך דרכי עפר הפרוסות מעל צינורות הדלק התת-קרקעיים של ישראל. הצינורות מספקים נפט ודלק לסוגיו מבתי הזיקוק לתחנות הכוח של חברת חשמל, לשדות תעופה צבאיים, לנתב"ג ולנמלי הים. תפקידם של השמונה הוא לשמור על התוואים שמתחתם עוברים קווי הדלק, ולדווח על כל חדירה לתוואי או בור חשוד, המעידים על דליפה של דלק, ניסיון של מאן דהוא להתחבר לצינור באופן לא חוקי או כוונה לבצע פיגוע. לצדם של הסיירים פועלים אנשי אבטחה חיצוניים, המועסקים בתש"ן שלא על בסיס קבוע.

אלא שמתברר כי ביטחונה של מערכת הצינורות, הנמתחת באורך כולל של 800 ק"מ ברחבי ישראל, נמצאת בסכנה. לא עקב בלאי טבעי, רעידות אדמה או איום של אל קאעדה, אלא ככל הנראה בגלל הגורם האנושי בתוך תש"ן. הכל החל ביוני האחרון, כאשר מנכ"ל תש"ן, רפי טטרקה, עיין בדיווחים שהכינו ארבעה סיירים שכללו נתונים על שעותהעבודה וסיורי הקו שביצעו. כשהוא השווה את דיווחי הסיירים עם דפי הפלט של מערכת האיתוראן המותקנת ברכבם הצמוד של העובדים, הוא הסיק שהללו כלל לא שהו במקום, ובניגוד לדיווחיהם שהו בבתיהם או במקומות אחרים.

נכון שמדי פעם מתגלה בתש"ן מקרה שבו עובד שהיה אמור לנוע לאורך התוואי, חלץ את נעליו ותפס נמנום בשעת לילה מאוחרת באיזה שביל נידח, בהנחה שאיש מהממונים עליו לא ישגיח בכך - אך אירועים אלה הסתיימו עד כה בהליכים משמעתיים פנימיים, כגון העברת העובד למסוף אחר של החברה והערה בתיק האישי או הורדה בשכר. אלא שב-25 באוגוסט 2005, נדלקה נורה אדומה אצל טטרקה, איש רגוע שכבר ראה הכל בחייו.

במהלך פגישת עבודה שגרתית עם הסיירים שכינס טטרקה במטה של החברה בהרצליה, הוא הבין שמשהו אינו כשורה. כשהוא מגייס את ניסיונו הקודם כממלא תפקידים בכירים בשב"כ, החל טטרקה לדובב את הסיירים שישבו עמו בחדר ולא הסתפק בחצאי משפטים או בתנועות ראש אפאתיות של הנוכחים. כך גילה, לטענתו, שכמה סיירים העבירו דרך קבע דיווחים כוזבים על מקום הימצאם ועל שעות עבודתם, שאינם תואמים את נתוני איתוראן שקיבל לידיו. המשמעות הכספית של דיווחים אלה היא גדולה. עובד השוהה בשטח מעבר לשעות העבודה הרגילות, זוכה לתשלומים עבור שעות נוספות והוצאות אש"ל, היכולים להגיע לאלפי שקלים בחודש.

שוברים שמירה

"הגילוי הזה הקפיץ אותי", מספר טטרקה. "אני מכהן שש שנים כמנכ"ל תש"ן ועד אותו בוקר לא חשדתי במאומה. סמכתי על דיווחי המנהלים שלפיהם הסיורים בשטח דופקים כמו שעון. אני בקושי יכול לקבל מצב שבו עובד הנמצא בסיור לא יבחין בתלולית חשודה לצד התוואי, אבל דיווחי שקר על שעות הפעילות? זה אומר שהעובד - שתפקידו לוודא כי לא נעשתה התחברות עם הצינורות מצד גורם חיצוני או שבשטח לא מסתובבים אנשים העלולים במתכוון או שלא במתכוון לחבל במערכת הצינורות - הפקיר את אחת המערכות האסטרטגיות של ישראל לאינסוף סוגי סכנות, ואני לא מגזים.

"בעקבות הישיבה החלטתי להכניס סדר לחברה. אני לא אוהב עבודה המתבצעת 'בערך' וגם לא מוכן להעלים עין משום הפרת משמעת של עובדים, קל וחומר סיירים. כך הייתי בשב"כ וכך אני בתש"ן. תפקידנו לפקח על קווי הדלק התת-קרקעיים. אם יקרה אסון - דליפה חמורה, פיצוץ או זיהום מקורות המים עקב היעדר פיקוח נאות על צינורות הדלק, את מי יאשימו בראש וראשונה? את תש"ן והעומד בראשה. הוצאתי הנחיות שכל סייר יודיע למנהל האזור על תחילת יום העבודה ועל סיומו וגם על היעדרות לצרכים פרטיים במהלך העבודה".

ועד העובדים בתש"ן לא אהב את ההנחיות החדשות ושיכנע את ההסתדרות להכריז על סכסוך עבודה בחברה, כדי שבעקבותיו העובדים יהיו רשאים לקיים שיבושים או אף לפתוח בשביתה. עילת הסכסוך היתה ענייני שכר ותנאי העבודה. "לאמיתו של דבר, מה שהפריע לוועד הוא ההחלטה שלי להדק את הפיקוח על הסיירים בגלל החשדות שעלו כלפיהם", טוען טטרקה. "הרי יו"ר הוועד, שלומי שטרית, הוא סייר בעצמו וההנחיות שלי נגעו אליו ישירות. אולי היה לו מה להסתיר?".

ההנחיות שהוציא טטרקה לא השיגו את יעדן, כנראה. "במאי האחרון התברר לי שדיווחים על שעות העבודה שאינם תואמים את נתוני איתוראן, נהפכו לתופעה של ממש בקרב ארבעה סיירים ובהם שטרית", אומר טטרקה. "הם דיווחו כי ביצעו סיור לאורך אחד הקווים, בעוד שבפועל הם שהו במקום אחר. זימנתי אלי את שטרית, יחד עם יו"ר איגוד עובדי האנרגיה שבמסגרת ההסתדרות, דוד גלנוס, כדי להתריע בפניהם על התופעה. הצבעתי במיוחד על אחד הסיירים, עודד רובין, שמתייחס באופן בוטה לעובדים האחרים וגם נוהג להשמיץ אותי אישית. גלנוס הסכים אתי שזו התנהגות חמורה ואפילו הביע פליאה על כך שהאיש לא פוטר. ביוני האחרון הודעתי על הממצאים גם לרשות החברות הממשלתיות, למשרד מבקר המדינה ולשר התשתיות בנימין בן אליעזר. סגן מנהל רשות החברות, שמעון בן חמו, ייפה את כוחי לנקוט את כל האמצעים העומדים לרשותי כדי למגר את התופעה".

שקרים וסיירים

לדברי טטרקה, הוא הבין כי אם לא יפעל, הוא והחברה יהיו שותפים לעבירות פליליות. "שכרתי את שירותיו של עו"ד נחום פיינברג, פניתי לפרקליטת מחוז תל אביב, רות דוד, הצגתי בפניה את החומר, הכולל חשדות לדיווחי כזב בתש"ן, ובהמלצתה הגשתי ב-31 ביולי תלונה למפלג ההונאה של המשטרה נגד שלושה מהסיירים, שהחשדות נגדם הם בעיני מוצקים. במקביל אני פועל לפיטוריו של יו"ר הוועד שטרית מהחברה. הבעיה היא שהוא זוכה להגנתו של גלנוס, שאינו קולט שלא באתי לנהל את תש"ן כחצר ביזנטית, שבה יש 'מקורבים לצלחת' או 'חזקים', הרשאים לעשות ככל העולה על רוחם.

"התנהגות חלק מהסיירים היא פסולה", אומר טטרקה. "כל שנותי חונכתי על יושרה ואיני מוכן לחיות עם שקרים. עו"ד פיינברג הזהיר אותי שכמה מהעובדים המקורבים לסיירים נגדם התלוננתי במשטרה, הולכים לשתות את הדם שלי. את האמת? זה כבר מתחיל לקרות. בחברה מסתובבים מכתבים אנונימיים המאשימים אותי במינוי של קרובי משפחה לתפקידים בכירים בחברה, בהפרד ומשול ומישהו כבר אמר בשיחת טלפון למזכירת החברה שהוא 'יודע' שיש לה קשר רומנטי אתי.

"יש עובדים המשתוקקים שאעזוב את תש"ן. שיטות העבודה שלי אינן מוצאות חן בעיניהם. אבל אותי זה לא ישנה", אומר טטרקה. "לפני שהגעתי לתש"ן היה לה שם של חברה לא מסודרת, בלשון המעטה. דו"ח מבקר המדינה, שיצא ב-1999 והתייחס לשנים 1999-1993, הצביע על כישלון הדירקטוריון בפיקוח על פעולות החברה, מינוי מנכ"ל שהוטל ספק בנוגע לכישוריו הניהוליים והעסקת עבריין בראש אגף המחשוב של החברה. ב-1999 התקבלה החלטת ממשלה לפרק את תש"ן, לכאורה במסגרת הרפורמה בענף הדלק, אך לאמיתו של דבר בגלל אי הסדרים החמורים שהתגלו בה. אני מנסה לשנות את המצב וזהו גם אינטרס העובדים וההסתדרות. אם אפרוש עכשיו מהחברה, זה יהיה כמו לעזוב באמצע את הניתוח. החולה עלול למות והרופא יעמוד לדין".

ניקוי אורוות או שחיתות?

טטרקה (56) שירת כקצין קשר בחיל הקשר, משם עבר לשב"כ, שם הועסק כמעט 30 שנה. הוא התקבל ליחידת המבצעים של השב"כ, לאחר מכן עבד במשך יותר משבע שנים כראש אגף מבצעים ובמשך שנתיים וחצי כיהן כסגנם של ראשי השב"כ כרמי גילון ועמי איילון. הוא בוגר הקורס הבכיר לניהול באוניברסיטת הרווארד, בעל תואר שני במדעי המדינה ומינהל ציבורי ובוגר המכללה לביטחון לאומי. לפני בואו לתש"ן בנובמבר 2000, כיהן טטרקה כסמנכ"ל בחברת איתוראן. עובדים בתש"ן טוענים כי הוא מנצל את קשריו עם איתוראן לצורך קבלת נתונים מפורטים על תנועות עובדים, באופן המעלה תמיהה לגבי חוקיותם. טטרקה ואיתוראן מבהירים שהשימוש במכשירי החברה נעשה כחוק ועל פי כללי החברה בלבד.

טטרקה מנסה להתנער מהדימוי הקשוח וה"לא אנושי" שהוא נושא עמו, אולי בגלל עברו בצמרת השב"כ. "אני דווקא רחום במקרים מסוימים, גם אם אני נתקל בתופעות של הפרת משמעת", הוא טוען. "לפני שנה וחצי תפסתי את אחד העובדים ישן בעמדה שלו. יכולתי לפטר אותו, אך נמנעתי מלעשות זאת, משום שהוא תושב שדרות".

נציג הההסתדרות גלנוס לא מוכן לסלוח לטטרקה על התנהלותו כלפי ארבעת הסיירים ועל ההליכים לפיטוריו של יו"ר הוועד. "בניגוד לרושם של מנקה אורוות שטטרקה מנסה לטפח, ההתנהלות בתש"ן גובלת בשחיתות", טוען גלנוס. "מי שאינו נמנה עם אומרי ההן למנכ"ל, נהפך מיד למועמד לרדיפה על ידו. לטטרקה מפריע שהסייר עודד רובין, אותו הוא מאשים עכשיו בהפרת משמעת בעת מילוי תפקידו, נבחר בפברואר האחרון לדירקטור מטעם העובדים. מיד עם היבחרו, טטרקה זימן אליו את רובין ואמר לו: 'מעכשיו, כשתשמע את השם רפי טטרקה, תקפוץ לדום ותעשה מה שאגיד לך' (טטרקה מכחיש שאמר את הדברים, ח.ב). רובין סירב בתוקף ואמר לטטרקה: 'אני דירקטור מטעם העובדים'. מאותו רגע החל ציד מכשפות נגדו ונגד חברים בוועד העובדים".

לדברי גלנוס, אין זה מקרה שמתוך ארבעת העובדים שטטרקה רודף, האחד הוא יו"ר הוועד (שטרית) והשני - דירקטור מטעם העובדים. "טטרקה הציע לשטרית שיתוף פעולה מצדו לצורך פיטוריו של רובין, בתואנה שרובין מסר דיווח כוזב על שעות עבודתו כסייר. שטרית סירב, כמובן, משום שהבין שהעילה האמיתית היא היבחרו של רובין לדירקטוריון תש"ן. גם אני הבהרתי לטטרקה שהוא לא יזכה לשום שיתוף פעולה מצד הוועד או ההסתדרות בפיטוריו של רובין. אנו נגן על רובין למרות שהוא מועסק בחוזה אישי ובכלל לא חבר בהסתדרות".

שוברים את הכלים

לטענת גלנוס, אין שום הוכחות לטענתו של טטרקה, לפיהן ארבעת הסיירים נהגו במרמה ומסרו דיווחים כוזבים על שעות עבודתם. "השימוש מצד ההנהלה במכשירי איתוראן לצורך מעקב אחר העובדים הוא פלילי", הוא אומר. "זו עבירה על חוק הגנת הפרטיות וצנעת הפרט, אלא אם קיים חשד לגניבת רכב או לאירוע ביטחוני. טטרקה אומר שיש לו את תוכנת המעקב כבר שש שנים. זאת אומרת שהוא משתמש בשיטת המעקב הזו באופן לא חוקי לכאורה. אני גם יודע על מצלמות המוצבות במשרדים הראשיים של תש"ן בהרצליה.

"אפרופו מעקבים", ממשיך גלנוס, "טטרקה ביקש מאחד העובדים שיעקוב אחר רובין. טטרקה הוא איש נחמד כלפי חוץ, אך התנהלותו מסוכנת לחברה ולעובדים. ממתי מזמינים ניידת כדי לברר אמיתות של דיווח בעניין שעות העבודה? הפנייה למשטרה היא הפרה גסה של ההסכם הקיבוצי בתש"ן. ממתי מערבים את המשטרה ביחסי עובד ומעביד? מה פתאום באים שוטרים לביתו של עובד ולוקחים אותו עם אזיקים ב-6 וחצי בבוקר?! מה זה, חשדות בעניין סמים או רצח? פשוט מחפשים את העובדים שאינם אנשי שלומו של המנכ"ל".

יו"ר ועד העובדים שטרית אומר כי "אחד התפקידים הקשים של יו"ר ועד הוא להגן על העובדים, אם כי לא בכל מקרה. העובדה שהגנתי על רובין מפני פיטורים היא כנראה חטא. רובין מפריע לטטרקה, כי הוא לא מאנשי שלומו. אילו הייתי עוצם עיניים ומוכר אותו, לא היינו מגיעים למצב הזה בחברה. אם קיימת בעיה בתפקוד של כמה עובדים, שטטרקה יגיד מה לא בסדר. הרי כל יום אנו בקשר והוא לא אומר שום דבר. בסוף מאי התכנסנו באווירה חגיגית וחתמנו על הסכם שכר בחברה, והנה, למחרת מזמינים אותי לבירור. זה לא תמוה?".

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?