אורמת עשויה להציג טכנולוגיה עדיפה לייצור דיזל ממקור צמחי

חברת האנרגיה הגיאותרמית פיתחה טכנולוגיה שמאפשרת שימוש בביו-דיזל בלבד וללא צורך לבצע התאמה של מנוע המכונית. ייצור הביו-דיזל צמח ב-60% ב-2005

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

חברת אורמת תעשיות, שהתמחתה בייזום והקמה של תחנות כוח גיאותרמיות, עומדת להרחיב את פעילותה בתחום האנרגיות החלופיות.

אורמת תיכנס לתחום הביו-דיזל - ייצור של דלק לתחבורה משמן צמחי או משומן מהחי.

מודל הפעילות של אורמת יהיה דומה למודל ששימש בסיס לפעילותה של החברה הבת אופטי קנדה בתחום של השבחת דלק מחולות עתירי ביטומן במחוז אלברטה בקנדה, כלומר פיתוח צמחים שישמשו כחומרי זינה, פיתוח תהליכים לייצור ביו-דיזל והקמת מתקנים לייצור ביו-דיזל והפעלתם.

על פי מודל עסקי ראשוני, מתכננת אורמת להשקיע 13.5 מיליון דולר ב-5 השנים הקרובות במחקר ובפיתוח של טכנולוגיה לעיבוד שמן לדלק ופיתוח חומרי זינה, בעיקר צמחים, לשימוש בטכנולוגיה זו ולהשקיע 35-30 מיליון דולר בהקמת המתקן המסחרי הראשון להפקת ביו-דיזל בתוך 3-2 שנים.

פוטנציאל השוק של ביו-דיזל נראה עצום בשלב זה. על פי מחקר משותף של משרדי האנרגיה והחקלאות האמריקאיים, עשוי דלק ממקור צמחי (אתנול וביו-דיזל) להחליף 37% מצריכת הדלק לתחבורה בארה"ב בתוך 25 שנה, כאשר כיום מהווה אתנול 2% בלבד מצריכת הבנזין בארה"ב.

אלא שבניגוד לתחום של השבחת נפט גולמי כבד, אורמת נכנסת לתחום שבו הצורך והיכולת הטכנולוגית הוכחו מזמן והמכירות צומחות במהירות. המכירות של ביו-דיזל בארה"ב קפצו מ-5 מיליון גלון ב-2001 ל-75 מיליון גלון ב-2005, כתוצאה משולבת של התחממות כדור הארץ והעלייה במחיר הדלקים הפוסיליים, כמו בנזין וסולר, כאשר ייצור הדיזל ב-2005 צמח ב-60%.

דיתה ברוניצקי, מנכ"לית אורמת, מציינת שהכניסה לשוק שהצורך וההיתכנות הטכנולוגית שלו כבר הוכחו קלה יותר, ומלבד זאת הביקוש לביו-דיזל גדול וההיצע רחוק עדיין מלהדביק אותו. ברוניצקי ציינה שהחברה מתכננת להיכנס לשוק באמצעות טכנולוגיות חדשות המתבססות על מחקר ופיתוח שנעשו בשיתוף עם מוסד אקדמי, כאשר אב הטיפוס של מתקן הייצור והטכנולוגיה הוכחו.

לדבריה, כיום הביו-דיזל אינו דומה לדיזל מבחינת תכונותיו הכימיות ולכן מוהלים את הביו-דיזל בשיעור של 95%-80% בדיזל קונוונציונלי.

הטכנולוגיה של אורמת והמוסד האקדמי מאפשרת לייצר ביו-דיזל שתכונותיו דומות לפטרו-דיזל ועל כן ניתן להשתמש בביו-דיזל בלבד. המשמעות של שדרוג טכנולוגי זה היא לא רק שאין צורך למהול את הביו-דיזל, על ההשלכות הסביבתיות השליליות של הדבר, אלא גם שאין צורך בהתאמת המנוע כדי שיוכל לפעול הן על דיזל והן על ביו-דיזל. ככל הידוע פועלות חברות נוספות לפיתוח ביו-דיזל שתכונותיו דומות לפטרו-דיזל.

אורמת, שמראשית דרכה מהלה שיקולים חברתיים סביבתיים בעסקיה, מתכננת לעשות זאת גם בתחום הביו-דיזל. החברה מפתחת זני צמחים שאינם צמחי מאכל, שתכולת השמן שלהם גבוהה יחסית לתכולת השמן בצמחי המאכל המשמשים כיום לייצור תחליפי דלק, ואשר ניצולם לצורך הפקת ביו-דיזל לא יגרע מהיצע צמחי המאכל המשמשים לייצור מזון.

כיום מיוצרים שני סוגי דלק צמחי: אתנול המשמש כתחליף לבנזין ומופק מסוכר ותירס, וביו-דיזל המשמש כתחליף לפטרו-דיזל ומופק משמן סויה, שמן קנולה ושמן דקלים.

אורמת סבורה שגידול הצמחים להפקת ביו-דיזל עשוי להיעשות גם במדינות עניות, באופן שיגדיל את המקורות העומדים לרשותן לצמיחה ולהגדלת כושר הייצור של מזון.

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים