להכריז על הפועלים ולאומי קבוצת ריכוז

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

בכניסה לבית הספר התיכון שלי היתה על הקיר מימרה מתוך תפילה עתיקה: "אנא תן לי שלושה דברים: אומץ לב לשנות דברים שביכולתי לשנות; שלווה להשלים עם דברים שאין ביכולתי לשנות, ובינה להבדיל בין אלה לאלה". איני בטוח אם הצעד שאני מתכוון לעשות - הגשת עתירה לבג"ץ נגד הממונה על ההגבלים רונית קן כדי שתנמק מדוע אינה מכריזה על הבנקים הפועלים ולאומי קבוצת ריכוז - מעיד על בינה או שלווה, אבל הוא אולי מעיד על מרכיב אחר מרכיבי התפילה.

נמאסה עלי גרירת הרגליים של רשות ההגבלים בעניין ההכרזה על הפועלים ולאומי כקבוצת ריכוז לפי חוק ההגבלים העסקיים, ולכן החלטתי להגיש עתירה למתן סעד הצהרתי נגד הממונה, שיחייב אותה להכריז על הפועלים ולאומי קבוצת ריכוז. הכרזה כזו תגרום לכך ששני הבנקים יהיו למעשה מונופול, ומחירי השירותים שלהם יהיו נתונים לפיקוח. פיקוח כזה עשוי בהחלט להביא להפחתה במחירי שירותים. בנוסף קיים סיכוי רב שהפיקוח יביא להגברת התחרות במערכת הבנקאות, תחרות שממנה ייהנה הציבור כולו ולאו דווקא לקוחות הפועלים ולאומי.

כדי להכריז על שני גופים קבוצת ריכוז על פי חוק ההגבלים, יש לעמוד בשני תנאים מצטברים: שניהם יחד מחזיקים ביותר מ-50% מהשוק; אין תחרות ביניהם או שיש תחרות מועטה. התנאי השני הוא כביכול התנאי הקשה יותר להוכחה. לדעתי, רשות ההגבלים אינה צריכה "להמציא את הגלגל" ולהוכיח היעדר תחרות או קיום תחרות מועטה; הרשות יכולה וצריכה להסתייע במחקרים קיימים, המוכיחים כי מערכת הבנקאות אינה תחרותית ופועלת בתנאי שוק בו קיימת תחרות מונופוליסטית.

העתירה לבג"ץ היא סיומו של "מסע" בו התחלתי לפני יותר משנה. ביוני 2005 פניתי לדרור שטרום, הממונה על ההגבלים העסקיים אז, ושאלתי האם ומתי בכוונתו להכריז על הפועלים ולאומי קבוצת ריכוז. שטרום ציין בתשובתו כי נתן הוראה להקציב לנושא זה זמן ומשאבים ככל שיידרש, וכי הוא מקווה שההתקדמות בעניין זה תאפשר את השלמת התשתית עד סוף 2005, אם כי כמובן הוא לא התחייב.

מאחר שדבר לא התפתח בעניין עד סוף 2005, פניתי בתחילת 2006 לממונה על ההגבלים קן, וחזרתי על השאלה שהפניתי לקודמה בתפקיד. קיבלתי תשובה מהמחלקה המשפטית, ולפיה סוגיית קיומה של קבוצת ריכוז בענף הבנקאות נמצאת זה זמן בבדיקה ברשות. תשובה זו די הפתיעה אותי; כיצד ייתכן כי למרות התשובה של שטרום מיולי 2005, הרשות לא יכולה להתקדם בבדיקה הנדרשת לצורך הכרזה על הפועלים ולאומי כקבוצת ריכוז.

כצעד מקדים לפנייה לבג"ץ פניתי למנכ"לים של הפועלים ולאומי, בבקשה לקבל תשובה מדוע לדעתם אין להכריז על הבנקים שבראשם הם עומדים קבוצת ריכוז. בנק הפועלים לא ענה כלל, והתשובה שקיבלתי מבנק לאומי היתה לקונית ולא פירטה כל סיבות.

בימים הקרובים אני עומד לפנות שנית לממונה על ההגבלים העסקיים ולברר האם בכוונת הרשות להכריז על הבנקים קבוצת ריכוז. אם יתברר לי כי אין בכוונת הרשות לעשות כן, על אף שכל הרכיבים הנדרשים ידועים לה או נמצאים בהישג ידה, אנהג ברוח האמרה שליוותה אותי בוקר בוקר במשך ארבע שנים, ואנסה לשנות דברים שיש ביכולתי לשנות.

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?