האינטרנט הרג את מתווך הנדל"ן

יותר ויותר רוכשי דירות עושים שימוש במתווכים מקוונים - למרות מלחמת נגד של מתווכי הדירות

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

כשדיוויד ואנט וולף החליטו כי משפחתם גדולה מדי לביתם בסיאטל, הם החליטו לא להיעזר באחרים כדי למצוא בית חדש. הם סרקו את האינטרנט עד שמצאו בית בן חמישה חדרים ברחוב ללא מוצא, עם חנייה לשלוש מכוניות ושטח של כמה דונמים. ואולם המתווכת של המוכרים סירבה להראות להם את הבית - מכיוון שהיא גילתה שהם השתמשו בשירותי אתר תיווך מקוון בשם Redfin.

רדפין גבה ממשפחת וולף שני שלישים מעמלת התיווך המקובלת (3% ממחיר המכירה). "לא רציתי לשלם 3% בשביל שמישהו יפתח לי את הדלת". לקוחות אמידים ויודעי טכנולוגיה כמו וולף מסמלים את העתיד המפחיד של סוכני נדל"ן, אשר קצרו בשנה שעברה לפחות 60 מיליארד דולר בעמלות.

רדפין ואתרים חלוציים אחרים, כמו ZipRealty ו-BuysideInc.com, משתמשים בטכנולוגיה כדי להפחית הוצאות ולחסוך זמן עבור המתווכים שעובדים עבורם. אלה אינם מחפשים וממליצים על בתים - הלקוחות עושים זאת בעצמם בהתבסס על מודעות באינטרנט - ולכן גובים פחות על השירות, שעיקרו טיפול בניירת ובמשא ומתן.

האינטרנט שינה באורח קיצוני את הדרך שבה צרכנים קונים ספרים וכרטיסי טיסה, סוחרים במניות וקוראים חדשות. ואולם תעשיית הנדל"ן התנגדה לשינוי - והגנה על מבנה העמלות שלה - על ידי שליטה במידע במסד הנתונים שלה, MLS. "אפשר למצוא יותר באינטרנט על צעצועי תינוקות מאשר על בית שעולה מיליון דולר", אמר גלן קלמן, מנכ"ל רדפין, שיש לו רישיון תיווך במדינות וושינגטון וקליפורניה.

MLS הוא המקור היחיד שיש בו כמעט את כל הבתים למכירה באזור נתון. רק מתווכים יכולים לפרסם בו, ואולם לסוכני נדל"ן מותר להציג מידע מסוים על נכס באתרים שלהם, ובאתר Realtor.com, העובד בשיתוף עם האיגוד הלאומי של מתווכים.

המתווכים עדיין שולטים ב-MLS ביד רמה. ואולם העמלה המקובלת - 6% - המשולמת מהכנסות המוכר ומחולקת בין המתווך של המוכר והמתווך של הקונה, נתונה תחת התקפה מפני שהיא לא משרתת את האינטרס של הצרכנים. לטענת כלכלנים רבים, היא גם לא משרתת את האינטרסים של המתווכים - למעט כמה כוכבים. המתחרים מהאינטרנט טוענים כי המתווכים הלא-מקוונים מנסים לפגוע בפעילותם על ידי סירוב לשתף פעולה עם קונים המשתמשים במתווכים מהרשת.

המתווכים הוותיקים, משום מה, לא השיבו מלחמה בהפחתת עמלות. פול גודריץ', מנהל בכיר במדרונה ונצ'ר, אשר משקיעה ברדפין, אומר כי לדעתו הדבר לא יקרה לעולם. "תהיה בריחה המונית אם יורידו את העמלות".

משפחת וולף הגישה את ההצעה הגבוהה ביותר מחמש, וכך זכתה בבית. הם קיבלו זיכוי עמלה של 16,300 דולר מרדפין, והם כיום מאמינים מושבעים בתיווך מקוון.

BuysSideInc.com, סוכן נדל"ן לקונים בשיקגו, מציע החזר של 75% על עמלות התיווך. לדברי החברה, 12% מלקוחותיה דיווחו כי הסוכנים הלא-מקוונים סירבו להראות להם נכסים בנקודה מסוימת, אולם שיעור זה ירד ל-6%. הקונים נוקטים צעדים משלהם כדי לעקוף את ההתנגדות, כמו להתנות מתן הצעת רכש בביקור בנכס.

מתווכים רבים ניסו להגביל את הגישה ל-MLS ואת השימוש במסד הנתונים למתווכים אחרים, כדי להוציא מקהלם את המתווכים הנותנים הנחות. ואולם משרד המשפטים ונציבות הסחר הפדרלית נאבקו בטקטיקות אלו במדינות רבות. משרד המשפטים תבע את האיגוד הלאומי של מתווכים בשל התנהגות לא תחרותית.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?