"אם מרכז ההשקעות לא יזכה בתוספת תקציב משמעותית - אין טעם בקיומו"

שר התמ"ת אלי ישי לא מתכוון לתמוך בתקציב, אינו תומך בהקדמת הבחירות ומעריך כי "הממשלה הזו לא תכהן ארבע שנים בגלל בעיות בקדימה ומשבר בעבודה"

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

"אם לא נקבל תוספת תקציב משמעותיות למרכז ההשקעות בתמ"ת אין טעם בקיומו" - כך מזהיר יו"ר ש"ס ושר התמ"ת אלי ישי בשיחה עם TheMarker.

בישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב לא יתמוך ישי בהצעת תקציב המדינה ל-2007 אם לא יבוטלו הגזירות החברתיות ובהן הקפאת קצבאות הביטוח הלאומי, אי-עדכון שכר המינימום והקפאת העברת 200 מיליון שקל לצרכים חברתיים, כפי שסוכם עם ש"ס בהסכם הקואליציוני.

ישי מחמם את המנועים לקראת הקרב הקשה הצפוי בממשלה ובכנסת על תקציב המדינה. הביטחון חשוב, אבל לדעתו אין להפקיר את הביטחון החברתי. כיו"ר מפלגה חברתית הוא לא יכול להרשות לעצמו להתפשר עם משרד האוצר בנושא החברתי. אבל ישי לא ממהר לאיים בפרישה מהקואליציה. הוא זוכר את שלוש השנים בממשלת שרון שבהן ישב על גדר האופוזיציה והתקציבים למוסדות הדת החרדים של ש"ס הידלדלו. לדעתו, כהונה בקואליציה פירושה השפעה. הוא בטוח שבסופו של דבר עד 31 בדצמבר רוב הגזירות ימותנו - אחרת רה"מ אהוד אולמרט ושר האוצר אברהם הירשזון לא יזכו בתמיכתם של 11 ח"כי ש"ס.

מאבדים את הצפון

בפגישה שקיים שלשום עם הירשזון תבע ישי תוספת תקציב של 700 מיליון שקל למרכז ההשקעות במשרדו. "אין טעם בקיומו של מרכז ההשקעות אם הוא לא יקבל תוספת תקציב. לא באתי לתת תשובות שליליות למשקיעים שמגישים לנו תוכניות הקמה והרחבה של מפעלים. קיים חשש שנאבד את המשקיעים הזרים בישראל מאחר שאנו לא אטרקטיוויים. קיים חשש שנאבד את הרצון של משקיעים זרים להשקיע בארץ והדבר יפגע בצמיחה, ביצוא ובתעסוקה, והכל בגלל המדיניות של משרד האוצר שלא לחזק את מרכז ההשקעות. למשקיעים הזרים יש אפשרויות השקעה אטרקטיוויות מחוץ לישראל. גם משקיעים יהודים, עם כל הכבוד לציונות שלהם, יכולים ללכת להשקיע במקומות אחרים".

הבקשות לתמיכה ממרכז ההשקעות מגיעות ל-2.3 מיליארד שקל, בהשקעות הצפויות ליצור 10,500 מקומות עבודה עם ביצוע ההשקעה. תקציב הסיוע של מרכז ההשקעות ל-2006 בניכוי התייקרויות וחיוב עבור אינטל הינו 60 מיליון שקל בלבד. הגדלת תקציב מרכז ההשקעות ב-700 מיליון שקל למסלול המענקים תאפשר היענות שנתית ל-160 בקשות, להשקעה של 670 מיליון דולר, ליצוא של 1.4 מיליארד שקל, לתוספת מועסקים באופן ישיר של 3,820 עובדים ותוספת של 7,000 מועסקים באופן ישיר ועקיף.

ישי מזהיר כי אם לא יינתן סיוע מאסיווי למפעלים בצפון "ולא נעודד הרחבת מפעלים והבאת מפעלים חדשים - נאבד את הצפון. אנשים לא יישארו לגור בצפון אם לא תהיה שם תעסוקה וחינוך. אם לא נחזק את משרד התמ"ת בכלים להובלת המשק לצמיחה ,ייגרם סיכול ממוקד למנוף הכלכלי".

ישי טרם קיבל את תשובת האוצר לדרישתו להגדלת התקציבים למרכז ההשקעות ולצפון. הירשזון הודיע לו כי הסיכום בעניין יהיה בנוכחותו וברצונו להיות מעורב בכך. בינתיים, ישי, כאמור, אינו מתכוון לתמוך בתקציב בישיבת הממשלה. יתירה מזו, אם תהיה פגיעה במשפחות חד-הוריות, קשישים או ילדים הוא לא יישאר בממשלה.

להעלות את המע"מ ב-

1% יו"ר ש"ס מתנגד גם להצעת האוצר להקפיא ב-2007 את קצבאות הביטוח הלאומי, צעד שיגרום לשחיקתן ב-4%-1.5%. לדעתו, לא זו בלבד שאין לפגוע בקצבאות הביטוח הלאומי, אלא שיש להגדיל את קצבאות הילדים על מנת לצמצם את העוני. "דו"ח העוני שפורסם לפני כמה שבועות משקף את המדיניות האכזרית של הממשלה הקודמת. אנו נאבקים לכך שהשכבות החלשות לא ייפגעו. יש להגדיל את קצבאות הילדים על מנת לצמצם את ממדי העוני", הוא אומר.

ישי גם מתנגד להצעת האוצר שתידון ביום ראשון בממשלה, שלפיה לא יזכה משרדו ב-200 מיליון שקל לחלוקה לנזקקים ב-2007 כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני בין קדימה לש"ס. הוא גם לא מוכן להחלטת האוצר להקפיא את העלאת שכר המינימום שנועדה להיערך ב-2007.

במקום לפגוע בקצבאות, בשכר המינימום ובמקורות הכספיים לחלשים, לדעת ישי ניתן לגייס את המקורות החסרים לתקציב בהגדלת יעד הגירעון בתקציב ל-3%, הגדלת יעד ההוצאה בתקציב, וכן הגדלת הכנסות ממסים. למשך שנה, יש לדעתו להעלות את המע"מ ב-1% ולבטל את השלב הנוסף ברפורמה במס המתוכנן ל-1 בינואר 2007. על העשירונים הגבוהים יש להטיל היטל ביטחון. ישי לא נוקב בשכר שממנו ייגבה ההיטל, אך מדגיש שאין המדובר בשכר הממוצע במשק - כ-7,000 שקל בחודש.

חרף הביקורת החריפה שיש לישי על התקציב, הוא לא מצטער על השתתפותה של ש"ס בממשלת אולמרט. "אני לא מצטער שאני בממשלה כי בדרך זו אני משפיע. הצלחנו לבטל חלק מהגזירות במו"מ הקואליציוני ולקראת ההצבעות בכנסת נשנה עוד הרבה גזירות. ברגע שלא אוכל להשפיע מתוך הממשלה לא אהיה בממשלה". עד 31 בדצמבר, שבו אמורה הכנסת לאשר בקריאה שנייה ושלישית את חוק התקציב וחוק ההסדרים במשק, בטוח ישי שיצליח להוציא "עיזים" נוספות מהתקציב.

"אם יבוצעו השינויים המתבקשים בתקציב ויהיה תקציב עם חמלה, הרי שהתקציב יכול לעבור בכנסת והממשלה תשרוד", מעריך ישי. "צריך לזכור שהבחירות לכנסת ה-16 נערכו רק לפני חצי שנה והציבור לא יסלח למפלגה שתגרום להקדמת הבחירות לאחר פרק זמן קצר כל כך. אין לקיים כעת בחירות כשישראל עומדת בפני האיום האיראני, לאחר מלחמת לבנון ובזמן הקצר שעבר מאז הבחירות האחרונות".

עם זאת, ישי שותף להערכה שלפיה הממשלה לא תכהן במשך ארבע שנים. "יש בעיות בקדימה ומשבר במפלגת העבודה. אלה יגרמו לכך שהממשלה לא תכהן לכל אורך הקדנציה. האווירה הציבורית לא טובה ואני מקווה מאוד שנצא מהר מהמשבר הזה".

תוקם ועדה לבחינת ההכשרה המקצועית

שר התמ"ת אלי ישי מקים ועדה מיוחדת לבחינת מערך ההכשרה המקצועית בתמ"ת, שתגיש את מסקנותיה עד סוף דצמבר 2006. "תפישת ההכשרה המקצועית כפי שהיא כיום אינה נותנת מענה הולם לצורכי המשק ושוק העבודה", אומר ישי.

"הקמת הוועדה המקצועית היא לבחינת הנושא ולגיבוש מסקנות אופרטיוויות. הוועדה תבחן את תפישת ההכשרה המקצועית הרצויה בהתייחס לקבוצות האוכלוסייה השונות, תוך בדיקת קשרי הגומלין בין כלל המרכיבים העוסקים בתחום זה במדינה בתחום המבוגרים ההנדסאים והנוער במסלול הטכנולוגי". לדעתו של ישי, יש לגוון את המקצועות שבהם נערכת הכשרה מקצועית, מאחר שיש מחסור בעובדים במקצועות שונים בתעשייה.

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"