סוחרי נשק מהודו ובריטניה עומדים מאחורי יצרנית המזל"טים הישראלית אירונאוטיקס

המשקיעים מחזיקים בחברה דרך חברות הרשומות באיי הבתולה. החברה מיבנה נחקרה בעבר במשטרה על העברת ציוד ללא אישורים לרוסיה ובאחרונה מעורבת בעסקת נשק מפוקפקת בניגריה

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

תביעה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב מגלה כי משקיעים זרים, אנשי עסקים בריטים והודים שחלקם סוחרי נשק, עומדים מאחורי חברת אירונאוטיקס, באמצעות חברות משורשרות שהקימו במקלטי מס כמו איי הבתולה, . אירונאוטיקס היא יצרנית מזל"טים מיבנה ואחת החברות הפעילות ביצוא ביטחוני מישראל. התובעים טוענים כי מנכ"ל החברה, אבי לאומי, ושותפו שעובד בחברה, משה כספי - המחזיקים במניות מיעוט של כ-8% - עושים בה ככל העולה על רוחם, אינם מכבדים הסכמים להמרת מניות ומנסים, למעשה, להשתלט עליה השתלטות עוינת.

אירונאוטיקס היתה מעורבת בשנים האחרונות בשורה של פרשיות שנויות במחלוקת, שנחשפו בעקבות תחקירים ב"הארץ". בין השאר נפתחה נגד החברה חקירת משטרה על העברת ציוד ללא אישורים לרוסיה, על שמכרה מערכות מזל"ט לחוף השנהב, בהן נעשה שימוש שהביא להרג חיילים צרפתים שהוצבו בה במסגרת כוחות שלום, ובאחרונה על עסקת נשק מפוקפקת בניגריה.

בכתב התביעה לא מוזכר שמם של אנשי העסקים, אך מצויינים בה שמותיהם של סומאנט קאפור ואורי מנור. מנור, כפי שחשף "הארץ", הוא נציגו בישראל של סוחר הנשק ההודי בנו צ'אדורי, המכונה "הארנב", שמייצג בהודו תעשיות ביטחוניות מובילות של ישראל. מקורות המכירים את החברה טוענים כי צ'אדורי הוא אחד המשקיעים בה. מנור סירב להגיב על מידע זה.

התביעה, שהוגשה באמצעות עורך הדין גיורא ארדניסט, מבקשת מבית המשפט, בין השאר, להורות למנכ"ל, לאומי, ולחברת אירונאוטיקס לבצע את ההסכמים שחתמה עם המשקיעים. עד אז, התביעה דורשת למנוע מהם להקצות מניות ולמנות דירקטורים ולמעשה מבקשת להביא להחלפתו של לאומי במנכ"ל מטעם המשקיעים - תא"ל (מיל') יצחק זמיר - שמתמחה בשנים האחרונים בניהול חברות במשבר. כתב התביעה חושף כי בעלי מניות הרוב הקימו חברות בישראל ובחו"ל בשמות GHL, "לובן החצב" ו"יואל טכנולוגיות". בעלי מניות אחרים בחברה הם דוד רבינוביץ וזאב הולנדר.

לפי התביעה, בתמורה ל-50 מיליון שקל שהעמידו המשקיעים לחברת אירונאוטיקס, היו צריכות להיות מוקצות להם מניות בחברה שהיו מגדילות את חלקם בה מ-40% ליותר מ-70% ומעניקות להם את השליטה בה. אך לטענתם, לאומי לא עומד בהסכם זה.

כתב התביעה מעלה את חשש המשקיעים כי "מר לאומי יוכל להעביר ללא כל פיקוח ובקרה מחשבונות הבנק של החברה את עשרות מיליוני הדולרים שזרמו ויזרמו אליה במסגרת פרויקט ענק שבו זכתה, אל צדדים שלישיים אשר אין לדעת מי מאחוריהם".

פסקה זו מתייחסת לעסקת הנשק עם ניגריה בשווי רבע מיליארד דולר. לפי העסקה צריכה החברה מיבנה לספק מערכות בקרה, שליטה ופיקוד ומזל"טים לצבא ניגריה כדי שיוכל לשפר את יכולתו במאבק מול תנועת גרילה במדינה. לפי תחקיר ה"ארץ", העסקה סוכמה ביוזמת הנשיא שעומד לסיים את תפקידו.

לפי מקור בניגריה, אירונאוטיקס קיבלה כבר כמחצית מכספי העסקה. לפי כתב התביעה, המנכ"ל לאומי "סירב להביא בפני הדירקטוריון פרטים מלאים ביחס להתקשרויות שנעשו לכאורה על ידי אירונאוטיקס בקשר עם אותו פרויקט ענק שבו זכתה החברה".

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?