הרכוש שלכם נפגע? מדריך הפיצויים השלם

היום שאחרי

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

בימים כתיקונם היה אזרח מן השורה מתחלחל למראה אנשי רשות המסים המתדפקים על דלתו. בחודש האחרון, הפכו דווקא אלה לזרוע השלטונית היחידה שמשמשת כתובת בשעת המצוקה. במס רכוש מיהרו לעדכן את נהלי העבודה לשעת חירום ולהסדיר את מערך פעילותם בצפון גם לימים שאחרי המלחמה.

בסיוע דוברות רשות המסים, נסביר כיצד לייעל את הליכי הפנייה למס רכוש, למי צריך לפנות ומהן הזכויות והחובות של מי שרכושו ניזוק מהפגזות החיזבאללה בצפון.

איך לנהוג במקרה של נזק למבנה? 1

. בעל דירה, משרד, בית עסק או כלי רכב שנכסיו או תכולתם, ניזוקו כתוצאה מההפגזות, מתבקש לפנות טלפונית למשרדי מיסוי המקרקעין הקרובים למקום מגוריו (בחיפה, נהריה, טבריה או צפת), או לפנות למוקד המרכזי בחיפה (המאויש 24 שעות ביממה).

2. במהלך השיחה יתבקש הפונה למסור למוקדן את פרטי הנזק, המקום ושעת האירוע, ויקבל מהמוקדנים הנחיות כיצד לטפל במפגעים.

3. הפרטים יימסרו לצוותי מחלקת פיצויי פעולות איבה ברשות המסים, ואלה יגיעו למקום הפגיעה בתוך 24 שעות ובלוויית שמאים או מהנדסים (לפי הצורך).

4. בדירה יבחנו אנשי מקצוע את הנזקים וינחו את בעליה במילוי פרטי טופס התביעה. נזקים בסכומים של עד 5,000 שקל יוערכו על ידי עובדי מס רכוש, בלי שתידרש הערכת שמאי.

5. חשוב לזכור: ההודעה למס רכוש בדבר הפגיעה חייבת להימסר לא יאוחר משבועיים מיום הנזק ואת התביעה יש להגיש עד 90 יום מרגע הפגיעה.

מה לעשות כשלא ניתן לחזור לדירה?

אם מצב הדירה לא מאפשר מגורים או שהמבנה אינו נגיש או הוכרז כמסוכן, יספקו נציגי מס רכוש והרשות המקומית פתרונות דיור חלופיים:

1. מגורים לטווח קצר בבתי מלון או בחדרי הארחה.

2. דיור חלופי ארוך טווח ימומן בסכום של עד 600 דולר למשפחה, אם לא יצליחו הניזוקים למצוא דיור חלופי בכוחות עצמם.

השמירה על הדירה המפונה תתבצע על ידי חברות אבטחה פרטיות, שאותן תשכור הרשות המקומית (במימון קרן הפיצויים של מס רכוש). החברות הקבלניות יהיו אחראיות על אחסנת תכולת הדירה עד סיום עבודות השיקום.

מי יבצע את עבודות השיקום?

בעל הדירה רשאי לבחור בין שני מתווים לתיקון המפגעים: שיקום עצמי או שיקום באמצעות קבלני מס רכוש.

1. מסלול שיקום עצמי: הניזוק חותם כי הוא האחראי על עבודות התיקונים בביתו. שמאי מס רכוש קובע את שומת הפיצויים, על פי מחירון קבוע, ומיידע אותו מהו גובה הפיצוי המקסימלי. הניזוק מזמין בעצמו את איש המקצוע ומקבל את ההחזר הכספי ישירות לחשבון הבנק שלו, כנגד קבלות שיציג בפני מס רכוש. על השומה ניתן לערער בתוך 30 יום.

2. מסלול שיקום דרך מס רכוש: ייקבע במקרים חריגים, בהם השיקום העצמי בעייתי, נרחב ויקר מדי, או שבעל הנכס לא מסוגל לנהלו בעצמו. במקרים אלה יועבר הטיפול בדירה לידי החברות ממשלתיות והעירוניות (עמידר, עמיגור, שקמונה ויפה נוף), שיבצעו את התיקונים בעצמן או באמצעות קבלני משנה. רשות המסים תישא בעלות ההוצאות, בתוספת עמלה של כ-4%.

כיצד ייקבעו פיצויים לתכולת דירות? 1

. הפיצוי על חפצים שנפגעו ייקבע בהתאם לשווי התיקון. אם לא ניתן לתקנם, ייקבע הפיצויבהתאם לשווי חפץ דומה או על פי מחירי שוק מקובלים. רק במקרים שבהם לא נמצא חפץ דומה, יהיה בעליו זכאי לחפץ חדש.

2. סכום הפיצוי בגין חפצי הבית שנפגעו יתבצע לפי מחירון, המסווג את חפצי הבית לקבוצות: ריהוט, ביגוד, מכשירי חשמל ואחרים, ומשקלל את הרכב הדיירים בבית הנפגע. חפצי הבית מכוסים, ללא תשלום פרמיה, עד תקרה שנקבעה בחוק כמפורט בטבלה שבעמוד זה.

3. אין זכאות לפיצוי בגין אובדן כסף מזומן והמחאות, תכשיטים וחפצי אמנות שנפגעו. 4. תושב המעוניין לבטח את חפציו הביתיים בערך הגבוה מהערך הנקוב בתקנות, רשאי לפנות למשרדי מסוי המקרקעין, למלא טופס "הצהרה לצורך ביטוח חפצים ביתיים", לערוך חישוב השווי הנוסף של הנכסים שברצונו לבטח ולשלם פרמיה בשיעור 0.3% מהשווי הנוסף, כאשר השווי הנוסף לא יעלה על 727,854 שקל.

5. ביטוח רטרואקטיווי: השבוע הודיעה רשות המסים כי תאפשר לתושבי הצפון בלבד גם ביטוח רטרואקטיווי של התכולה (הבקשות יתקבלו רק עד 31 באוגוסט).

נזק לכלי רכב

בעלי כלי רכב שניזוקו למחלקת הפיצויים באזור מגוריהם לאומדן הנזק. הם יופנו מיידית לתיקונו בכל מוסך שיבחרו, בתנאי שהשמאי במחלקת פיצויים יאשר את התיקון לפני ביצועו.

נזקים לציוד או מלאי 1

. כיסוי הנזקים על ציוד בבית עסק שנפגע, יחושב בהתאם לשווי השוק של הציוד (שווי ממוכר מרצון לקונה מרצון בשוק החופשי) במצבו לפני הפגיעה.

2. כיסוי הנזקים למלאי ייעשה בהתאם לשווי עלות המלאי שנפגע (ללא מע"מ).

כיסוי הנזקים לציוד ולמלאי ייעשה בתנאים הבאים:

- הצגת רשימת הציוד או המלאי שנפגע.

- הצגת דו"חות כספיים או מסמכים המעידים כי הרכוש היה בבעלות התובע.

- הצגת אישורי מס הכנסה על ניכוי מס במקור, וכל מסמך נוסף שיידרשו השמאים.

3. אין לפנות ציוד, מלאי, פסולת או כל חפץ שנמצא בעסק ללא תיאום מוקדם עם שמאי קרן הפיצויים ברשות המסים.

נזקי רכוש לעוברי אורח

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"