הנשים ביפאן ממשיכות להחביא כסף מתחת לבלטות במקום להשקיעו

כ-360 מיליארד דולר נמצאים במאגרים סודיים של עקרות הבית היפאניות; אך האם לא ניתן היה לנצל כסף זה ביתר יעילות מאשר להחזיקו בארון הבגדים?

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

צ'יו, אשתו של הסמוראי מהמאה ה-16 קאזוטויו ימאנוצ'י, ידועה בכך שהסתירה את כספה, "הסוקורי", במשך שנים על מנת לרכוש את הסוס הטוב ביותר עבור בעלה. הסוס סייע לבן זוגה במסעו לזכות במקום בהיכל התהילה בהיסטוריה היפאנית, בתקופת שושלת סנגוקו העקובה מדם.

מאז התקופה הפיאודלית ביפאן, דרך האימפריה ועד לדמוקרטיה, מסורת ההסוקורי, שפירושו "כסף הטבור", נשמרה על ידי נשות יפאן החסכניות והנבונות. עתה, כשהמדינה יוצאת מעשור של דפלציה וקיפאון כלכלי, מסורת זו עדיין משחקת תפקיד חשוב בכלכלת משקי הבית, ולפיכך גם בכלכלה כולה.

לפי סקר שנערך ביולי על ידי חברת הביטוח סומפו ג'פאן, וכלל 500 נשים נשואות ברחבי המדינה, 55% מכלל הנשים היפאניות מחזיקות מאגר מזומנים שעליו בעליהן אינם יודעים דבר. הסכום הממוצע הנחסך על ידי נשים אלה מוערך ב-3.15 מיליון ין, או 27,400 דולר. זאת, לעומת סכום ממוצע של 2.3 מיליון ין בסקר שנערך שנה קודם לכן.

יונאו טאקדה, מרצה למימון באוניברסיטת צ'יבה למסחר, אמר כי ההסוקורי נאגר באופן מסורתי בבית, או הופקד בחיסכון סודי, ולא הוזרם לקרנות או למניות. "מי שסוחרת במניות, תקבל אישורי פעולה, דו"חות, ומסמכים אחרים בדואר", הוא הסביר. "אנשים יבחינו בכך מיד".

כשנשים מטפלות בכלכלת משק הבית, דבר שכיח ביפאן, הכספים לרוב מנוהלים בשמרנות, לדברי טאקדה - בעיקר פקדונות שאינם בעלי ריבית גבוהה. הבנק המרכזי של יפאן העריך כי מזומנים בסך 42 טריליון ין מוסתרים במשקי הבית היפאניים - כספים שניתן היה לנצלם ביעילות רבה יותר במקומות אחרים.

קיוקו ימאגוצ'י, המתמחה בצרכנות פיננסית וכותבת באתר הלייפסטייל היפאני All About, אמרה כי עקרות בית שיפרו את שיטות החיסכון שלהן מאז ההאטה הכלכלית בתחילת שנות ה-90. "נשים יפאניות מאוד אוהבות לחסוך ולנהל את כספי משק הבית", היא אמרה. כשכסף מונח בצד כהסוקורי, הוא מוסתר לרוב בשידה, מאחורי שורת ספרים, או אפילו במקרר, לדבריה. "ניתן אפילו למצוא אותו מחובר לתחתית מיכל התססת הסויה".

בסך הכל רוצות ביטחון

הנשים המסתירות את הכספים מתחת לאפם של בעליהן אינן מנסות לצבור הון אישי, ימאגוצ'י הוסיפה. רובן מבטחות את עצמן מתהפוכות העתיד - משבר בלתי צפוי כמו גירושים, ובסבירות גבוהה יותר - מחלה במשפחה.

אז מדוע הסוד הגדול? רחוק מהעין, רחוק מהלב, עונות עקרות הבית. "איננו רוצות שהמשפחה תחשוב שהכסף קיים", אמרה עקרת בית החיה בפרברי טוקיו, והזדהתה רק בשמה הפרטי, הונאמי. לה יש מאגר סודי של כ-2 מיליון ין, שרובו מושקע במניות. "אני מצפה לראות את הסכום גדל", אמרה.

הסקר של סומפו גילה כי רבות מעקרות הבית הן בעלות שאיפות פיננסיות גבוהות. בממוצע, הן מקוות לצבור הסוקורי של יותר מ-7 מיליון ין.

במשפחות מסוימות ההסוקורי אינו סודי כפי שהנשים מקוות. מבלי לגלות את ידיעתם, גברים נשואים רבים יודעים על השיטות הסודיות של נשותיהן, ואף תומכים בהן, לדברי יוג'י סוגאיה, עיתונאי עצמאי הכותב על נושאים חברתיים וכלכליים ביפאן. "העניין הוא שהכסף צץ בעתות משבר, ומציל את המשפחה", הוא אמר.

הטיפול בכספי ההסוקורי משתנה. מאז אמצע שנות ה-90, שיעורי הריבית היו אפסיים, והגבילו את התשואה עבור חוסכות שמרניות. אך ביולי העלה הבנק המרכזי את שיעור הריבית לראשונה זה 6 שנים, והציפייה היא כי אין זו ההעלאה האחרונה. בד בבד, עקב הסרת פיקוח, למשקי הבית ביפאן יותר אפשרויות השקעה.

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"