הראה לי כרטיס האשראי ואומר לך מי אתה

עם כרטיס מקומי מביך לצאת מהבית, כרטיסי הזהב כבר לא מרשימים אף אחד, והאלפיון העליון מחכה לכרטיסים שעדיין לא הגיעו לישראל. הפלסטיק כסמל סטטוס

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

אתם מסיימים ארוחה עסקית או רומנטית והחשבון מגיע. הידיים נשלחות בחיפזון לארנק: "אני אשלם", "לא, לא, אני עומדת על זה שאני אשלם...". בתום הוויכוח המאולץ אתם מגיעים לפשרה - חצי חצי.

על צלוחית החשבון מונחים להם כרטיסי האשראי שלכם. אתם מתאמצים להסוות את הפזילה האוטומטית לכרטיסו של שותפכם לארוחה. לא יפה לחטט. אבל בכל זאת, אתם לא יכולים שלא לשים לב שיש לו כרטיס פלטינה, כרטיס זהב או - השם ירחם - כרטיס מקומי פשוט וחסר כל ייחוד. מה זה אומר עליו? מה זה אומר עליכם?

לכרטיסי הפלסטיק האלה, שעלות הפקתם מזערית, השפעה דרמטית על הדימוי העצמי והסטטוס החברתי של בעליהם. חברות האשראי יודעות זאת היטב, ופורטות ביעילות על מיתרי הזהב, הפלטינה ומה שביניהם. "חברות כרטיסי האשראי נותנות כרטיסים יוקרתיים ללקוחות שלא בהכרח מגיע להם", אומר בכיר בתחום, "כדי שירגישו נוח לבזבז יותר".

ארז פז, סמנכ"ל השיווק בחברת כרטיסי האשראי ויזה כאל, מסביר את הפוליטיקה של הפלסטיק: "דרך הבנקים הרבה יותר קשה לקבל כרטיסי זהב או פלטינה מאשר דרך חברת כרטיסי האשראי". לדבריו, הבנקים מעדיפים לתת צ'ופרים ללקוחות שהם חפצים ביקרם, ולכל בנק המדיניות שלו. "מצד שני", הוא מבהיר, "גם הבנקים היום הרבה יותר פתוחים לשיווק של כרטיסי אשראי יוקרתיים".

ואולם מי שהבנק, מסיבה זו או אחרת, לא מוכן להנפיק לו כרטיס יוקרתי יכול לפנות ישירות לחברות כרטיסי האשראי, שמתחרות היום יותר מתמיד על תשומת ליבם של הלקוחות החוץ בנקאיים, שם הסיכויים הגבוהים ביותר שהמזל יזהיב לו פנים.

"זהב ממש לא בעיה להשיג ישירות דרך חברות כרטיסי האשראי", מסביר פז, "וגם כרטיס פלטינה נמצא קרוב יותר להישג היד ממה שחושבים". לדבריו, כל מה שצריך זה ציון גבוה בקרדיט סקורינג - בדיקת היסטוריית האשראי שהחברות מבצעות על הלקוחות החוץ בנקאיים.

מכיוון שבשנים האחרונות חלה זילות מסוימת בהנפקת כרטיסים יוקרתיים, חשו חברות כרטיסי האשראי צורך לתת לבני האלפיון העליון כרטיסים יוקרתיים באמת. לכן הן הנפיקו כרטיסי יוקרה שמונפקים אך ורק לאנשים שעומדים בתנאי סף פיננסיים שאין לטעות בהם. הכרטיסים האלה יגיעו ארצה במהלך השנה הקרובה: "מטרתם של הכרטיסים היא לתת פתרון למי שרוצה בארנק סמל סטטוס שיבדיל אותו בצורה ברורה מאחרים", אומר בכיר בתחום. לדבריו, מחזור העסקות של מי שמעוניין בכרטיס שכזה לא יכול לרדת ממיליון שקל בשנה לאדם, בכרטיס אשראי אחד. עוד הוא מעריך כי בסך הכל יונפקו בישראל עשרת אלפים כרטיסים של שלוש החברות.

מיפינו עבורכם את כרטיסי האשראי הקיימים בשוק ואת אלה שצפויים להיכנס ולהסעיר את ביצת הפלסטיק בתקופה הקרובה.

כרטיס DIRECTשל ישראכרט או כרטיס אלקטרון של כאל

קהל היעד: בעלי מסגרות אשראי זעירות או כאלה שהבנק כלל אינו מאשר להם מסגרת אשראי. כל עסקה שמתבצעת בכרטיס הזה עולה לאישור. בחלק מהמקרים ניתן להוציא רק מה שיש בחשבון.

מהן ההטבות? צבירת נקודות.

מה אפשר ללמוד על מחזיק הכרטיס? הבנק לא מוכן לקחת עליו אפילו גרם של סיכון.

מדד הרושם: ובכן, אם מחזיק הכרטיס עבר את גיל 20, קוו שיש לו אופי טוב. בכל מקרה, התכוננו נפשית לשלם את כל החשבון - תמיד יש אפשרות שהעסקה לא תאושר.

ישראכרט מקומי, ויזה מקומי ודיינרס מקומי

קהל היעד: בעלי מסגרות אשראי נמוכות המשלמים ריביות גבוהות. הכרטיסים אינם תקפים בחו"ל, והם מיועדים לאוכלוסייה חלשה יחסית.

מהן ההטבות? צבירת נקודות.

מה אפשר ללמוד על מחזיק הכרטיס? הכנסה בינונית ומטה או ציון אשראי (קרדיט סקורינג) נמוך.

מדד הרושם: תלוי על איזה חצי של הכוס אתם מסתכלים; אם בחרתם בחצי הריק, לא טעיתם בהרבה.

מסטרקארד בינלאומי, אמריקן אקספרס בלו וויזה בינלאומית

קהל היעד: סטודנטים, זוגות צעירים וצעירים ערב הטיול הגדול לחו"ל.

מהן ההטבות? צבירת נקודות, זכאות להירשם למועדון הנוסע המתמיד.

מה אפשר ללמוד על בעל הכרטיס? מתאפיין בהכנסה בינונית מינוס. מסגרת אשראי של כ-10,000 שקל.

מדד הרושם: לפחות תוכלו להאזין לסיפורים אקזוטיים על רוחות רפאים של בני האינקה מהטיול האחרון למאצ'ו פיצ'ו.

ויזה גולד, דיינרס זהב, מסטרקארד זהב, אמריקן אקספרס ירוק

קהל היעד: קבוצה רחבה יותר מכפי שנהוג לחשוב. "כיום כרטיס זהב הוא כרטיס שכמעט כל אחד יכול לקבל", אומר סמנכ"ל השיווק בחברת כרטיסי האשראי לאומי קארד, אבי צימרמן, "החל ממשכורת נטו של 5,000 שקל, עם היסטוריה בנקאית סבירה". לדבריו, הבנקים מצהירים שעושר מסוים הוא תנאי לקבלת הכרטיס, אך בפועל כל לקוח אסרטיווי יכול לקבל כרטיס כזה. לדברי משה לבנת, סמנכ"ל השיווק של ישראכרט, 40%-30% מלקוחות ישראכרט מחזיקים בכרטיסי גולד מסטרקארד. גם לבנת מסכים כי קבלת כרטיס כזה תלויה בעיקר בכושר המיקוח, אך טוען כי סף הקבלה לכרטיס נע סביב הכנסה נטו של 8,000 שקל בחודש.

מהן ההטבות? צבירת נקודות, הרשמה למועדון הנוסע המתמיד.

מה אפשר ללמוד על בעל הכרטיס? מחזור הכנסות בינוני עם יתרת זכות בחשבון. אדם עובד או זוג שנמצא בשלבי התבססות מתקדמים.

מדד הרושם: תלוי מהן הציפיות שלכם. אמהות פולניות יסכמו זאת כך: "אני אשב לבד בחושך ואחכה שתביא/י חתן/כלה עשיר/ה יותר".

דיינרס פלטינום, ויזה פלטינום, מסטרקארד פלטינום, אמריקן אקספרס זהב

קהל היעד: מי שיש לו 750 אלף שקל נזילים שנחים בבנק, או לחלופין בעלי תפקידים בכירים, כמו מנכ"לים של חברות בינוניות וגדולות, ואנשים שהבנק חפץ ביקרם מסיבות שונות. בחברת ויזה כאל מקבל פלטינום מי שמגיע למחזור עסקות של 7,000 שקל בחודש.

מהן ההטבות? ביטוח נסיעות משודרג לחו"ל המכסה גם ספורט אתגרי. קו פניות נפרד שפעיל 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע. כניסה חינם לטרקלין דן בנתב"ג.

מה אפשר ללמוד על בעל הכרטיס? מעמד סוציו-אקונומי גבוה, הכנסה משפחתית של 15 אלף שקל ומעלה.

מדד הרושם: הארוחה אולי נגמרה, אבל עכשיו אפשר להתחיל לדבר על הדברים המעניינים.

ויזה אינפיניטי, מסטרקארד וורלד סיגניה, אמריקן אקספרס סנטוריון

קהל היעד: השפיץ של השפיץ של הפלטינה. ואולם, השפיץ הזה יצטרך להיפרד מכמה אלפי דולרים בשנה לטובת הכבוד. את כרטיס הסנטוריון, למשל, יכול להזמין מי שעומד בדרישת הסף - הוצאה מינימלית של 250 אלף דולר בשנה בכרטיס אמריקן אקספרס אחר.

אבל הדרישות אינן מסתיימות כאן: העלות השנתית של החזקת הכרטיס נכון ל-2006 היא 2,500 דולר. פחות מ-10,000 מאושרים ברחבי העולם מחזיקים בכרטיס.

מתי יושק בישראל: ויזה אינפיניטי בשנה הבאה, מסטרקארד וורלד סיגניה במועד שעדיין לא פורסם ואמריקן אקספרס סנטוריון לקראת סוף השנה.

מהן ההטבות? בוורלד סיגניה יינתנו הנחות בבתי עסק יוקרתיים ושירותים מיוחדים כמו מוקדי שירות זמינים ברחבי העולם, שיספקו למחזיק הכרטיס מגוון גדול של שירותים ויספקו גחמות מגוונות, כמו למשל הסעות בלימוזינה וליווי אישי.

מחזיקי סנטוריון יקבלו כרטיסים משודרגים בחברות תעופה בטיסות בינלאומיות, ליווי אישי בעת קניות בחנויות יוקרה כמו אסקדה וגוצ'י, גישה לטרקלינים יוקרתיים בנמלי תעופה שונים ברחבי העולם ועוד. החברות ב"מועדון מחזיקי הסנטוריון" מזכה בשירותים אישיים דוגמת סוכן נסיעות פרטי או שירותי קונסיירז' ייחודיים 24 שעות ביממה בכל מקום בעולם. בנוסף, התוכנית מציעה הטבות רבות בבתי מלון, כולל לילה ללא תשלום לפי בחירה ברשת המלונות הבינלאומית Mandarin Oriental פעם בשנה.

מה אפשר ללמוד על בעל הכרטיס? נולד טוב, התחתן טוב, בחר מקום עבודה טוב או הכל ביחד.

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה