עורך "אנשים" לשעבר משיב ל"בבו" קובו: מי שהורשע באונס לא נהנה משם טוב

איש העסקים אליעזר (בבו) קובו תובע 10 מיליון שקל מעיתון "אנשים" שפירסם כי הורשע בסחר בסמים; בתגובה טוען עורך העיתון לשעבר כי קובו הורשע באונס, ותוקף בחריפות את העיתון שלא העמיד לו ייצוג משפטי

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

מה יותר גרוע: סחר בסמים או אינוס? ייתכן כי ביהמ"ש המחוזי בתל אביב יידרש להכריע בקרוב בשאלה זו, במסגרת תביעת דיבה בסך 10 מיליון שקל שהגיש איש העסקים אליעזר (בבו) קובו נגד עיתון "אנשים".

קובו טען בתביעתו, שהוגשה לפני כשמונה חודשים, כי כתבה שפורסמה בנובמבר 2005 ב"אנשים" הכפישה אותו, ונכתב בה כי "יש לו עבר פלילי שכולל סחר בסמים". התביעה הוגשה בין היתר נגד העיתון, עורכו הראשי לשעבר אלון הגר ומנכ"ל העיתון רונן שקולניק.

קובו טען בתביעה, באמצעות עו"ד גיא פן, כי המדובר בפרסום שקרי שהסב לו נזק רב. לטענתו, הפרסום הסב לו נזק תדמיתי חמור, בעיקר עקב עיתוי הפרסום - בימים בהם היה מצוי בעיצומו של מו"מ לגיוס מימון לצורך בניית פרויקט נדל"ן בלונדון.

בימים האחרונים הגיש עורך "אנשים" לשעבר, הגר, כתב הגנה, במסגרתו ביקש לדחות את התביעה נגדו. כתב ההגנה הוגש, באמצעות עו"ד ערן לב, בנפרד מכתבי ההגנה של העיתון ושל יתר הנתבעים. בכתב הגנתו תוקף הגר את העיתון על שלא סיפק לו הגנה משפטית בפני התביעה.

בכתב ההגנה נטען כי יש לדחות את התביעה משום שהתובע אינו נהנה משם טוב כלשהו, בין היתר מאחר שהוא הורשע בבית המשפט המחוזי בתל אביב באונס אלים ונידון למאסר בפועל. הרשעה זו אושרה בביהמ"ש העליון ב-79', ולטענת הגר ביהמ"ש העליון אף אישר את קביעותיו החמורות של ביהמ"ש המחוזי בדבר אופיו השלילי של קובו. עוד נטען כי קובו הוצג באמצעי התקשורת כמי שהיה קשור עסקית עם עבריינים במיאמי.

"הכתבה עסקה בכלל בבת זוגו מירי בוהדנה"

באשר לכתבה עצמה, נטען כי הפרסום היה פרי עבודת תחקיר של כמה חודשים שבוצעה בידי כמה כתבים של העיתון תחת פיקוחו הצמוד. לטענתו, הכתבה עסקה בעיקרה בשחקנית ובדוגמנית מירי בוהדנה, ועניינו של קובו, שהיה בן זוגה, לא עמד במרכז הכתבה. לטענתו, הוא דרש מכתבי העיתון לאמת את הפרטים הנוגעים לקובו ואלה טענו כי הפרטים נבדקו.

בנוסף, טוען העורך לשעבר כי גם אם יימצא כי קובו זכאי לפיצוי כלשהו, מן הדין להשית את הפיצוי על העיתון ולא עליו, וזאת בהסתמך על כתב התחייבות שיפוי עליו חתום העיתון. לטענת הגר, בכתב השיפוי נקבע מפורשות ש"אנשים" מתחייב לקחת על עצמו כל הגנה משפטית מפני תביעות והתשלום שכרוך בהן. ואולם, לטענתו, למרבה הצער מתנער העיתון מהתחייבותו מכוח מכתב השיפוי, כמו גם מהנורמות הבסיסיות המקובלות בעולם העיתונות, ומנהלי העיתון אף מסרבים להעניק לו הגנה משפטית כלשהי במסגרת ההליכים.

בכתב ההגנה נטען עוד כי החל בראשית העסקתו דרש הגר ממעסיקיו כי יעניקו לו ייעוץ מקצועי צמוד של משפטן שיבדוק אם הידיעות האמורות להתפרסם עומדות במבחני חוק איסור לשון הרע וחוקים אחרים. ואולם, טוען הגר, בקשתו נדחתה והוא אף ננזף לאחר שפנה כמה פעמים לייעוץ אצל משרד עורכי הדין של העיתון - עקב העלות הכספית הגבוהה הכרוכה בכך מבחינת העיתון.

"אנשים": הגר פירסם הכתבה בניגוד להנחיה

מעיתון "אנשים" נמסר בתגובה: "העיתון נהג, נוהג וינהג תמיד לגבות את עורכיו בהגנה משפטית מלאה, ובימים אלה אף מממן הגנה כזו להגר במסגרת תביעה אחרת המתנהלת נגדו. מקרה זה הוא שונה וחריג, מאחר שבו הגר הונחה מפורשות על ידי הנהלת העיתון לא לפרסם את הכתבה מסיבות משפטיות. הגר בחר להתעלם מהנחיה זו, עשה בעיתון כבשלו ופירסם את הכתבה בניגוד להנחיה שקיבל - מעשה חסר תקדים בעיתונות הישראלית, שגרר את העיתון להליכים המתנהלים כעת. העיתון סבור כי בנסיבות בהן עורך פועל בניגוד להנחיות מפורשות וגורם בכך נזק, הוא לא יכול לצפות לקבל מימון של הגנתו, בבחינת 'הרצחת וגם ירשת'".

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?