הסכמה בין ארה"ב לצרפת: קריאה ל"הפסקה מלאה של מעשי האיבה" - לישראל זכות להגיב אם תותקף

מועה"ב תתכנס כבר הלילה להתייעצויות, ומוערך שהצעת ההחלטה תתקבל בימים הקרובים; ההחלטה שתתקבל תהיה ראשונה מבין שתיים, הבאה תעסוק בהסדר מדיני או בכוח בינ"ל

שלמה שמיר-צרובה
שלמה שמיר
שלמה שמיר-צרובה
שלמה שמיר

מאת שלמה שמיר (ניו יורק), אלוף בן ויואב שטרן

ארה"ב וצרפת הצליחו לגבש היום (שבת) הסכמה על הצעת החלטה שתוגש למועצת הביטחון של האו"ם, הקוראת לסיום הלחימה בלבנון. המועצה תתכנס הלילה ב-22:00 (שעון ישראל) להתייעצויות בנוגע להצעה, ולדברי מקורות באו"ם, צפוי שהתוכנית תאומץ בימים הקרובים.

בשלב זה לא פורסם נוסח הצעת ההחלטה, אולם נמסר כי היא תקרא ל"הפסקה מלאה של מעשי האיבה" (full cessation of hostilities), ותביע נכונות לגיבוש "החלטה ארוכת טווח על הפסקת אש קבועה". בנוסף, היא תכיל סעיף המאפשר לישראל להגן על עצמה במקרה שתותקף. בשלב זה לא ברור אם ההצעה מתייחסת לסוגיית יציאת כוחות צה"ל משטח לבנון - התנאי שהציב השבוע חיזבאללה לכינון הפסקת אש.

נראה כי ההצעה המוסכמת היא הישג לארה"ב ולישראל, משום שצרפת נאלצה להתפשר על עמדתה עד כה, שקראה להפסקת אש מיידית ללא כל תנאים מוקדמים. לדברי שגריר ארה"ב באו"ם, ג'ון בולטון, ההחלטה שתתקבל במועצה תהיה ראשונה מבין שתיים, וההחלטה השנייה תעסוק בהסדר מדיני רחב, או לחלופין בקביעת תנאים לפריסת כוח שמירת שלום רב לאומי בלבנון.

פתרון שתי ההצעות הנפרדות זה נועד לגשר על המכשול המרכזי בדרך להבנה בין ארה"ב לצרפת: מחלוקת בשאלה אם לתת עדיפות לקריאה להפסקת אש על פני פריסת הכוח הרב לאומי בלבנון - כדרישת צרפת ועמיתותיה האירופיות, או אם לתת עדיפות לפריסת הכוח ולמאמץ דיפלומטי לקידום הסדר מדיני לפני הקריאה להפסקת אש - כדרישת ארה"ב.

שתי המדינות חלוקות גם בשאלה האם לעגן את הפסקת האש על פי סעיף שש למגילת האו"ם - שאיננו מאפשר למועצה להפעיל כוח נגד הצד שמפר את הפסקת האש, או לפי סעיף שבע - המסמיך את מועצת הביטחון להפעיל כוח נגד הצד שמפר את הפסקת האש. עוד חלוקות המדינות בשאלה מי יפקד על הכוח הרב לאומי והאם הכוח יהיה רשאי לפרק את חיזבאללה מנשקו.

בדיון שנערך ביום חמישי אצל ראש הממשלה אהוד אולמרט, רווחה ההערכה שהמגעים באו"ם נקלעו לקשיים, ויידרש עוד זמן להקמת הכוח הבינלאומי ופריסתו. לדברי מקור מדיני בירושלים, ישראל היתה מוכנה לקבל את ההצעה הצרפתית להפסקת אש במקום, שמותירה את צה"ל בעמדותיו הנוכחיות בדרום לבנון עד לשיגור הכוח הבינלאומי. אבל מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, דחה אותה על הסף בסירובו להפסקת אש כל עוד יש חיילים ישראלים בלבנון.

אחראי ההסברה בחיזבאללה, חוסיין רחאל, אמר ביום חמישי כי ארגונו לא יקבל את הפסקת האש ולא יתחייב לה כל עוד חיילי צה"ל נמצאים על אדמת לבנון. ראש ממשלת לבנון פואד א-סניורה אמר אתמול כי אם ישראל תסיים את הכיבוש באדמות לבנון לחיזבאללה לא יהיה צורך להחזיק בנשק.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?