נערכים ליום שאחרי הקטיושות

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

300-200 מיליון שקל. לפחות. זהו סכום הפיצויים המשוער שלו תידרש המדינה בגין אלפי התביעות אשר הוגשו - ועוד יוגשו - למס רכוש בגין פגיעות ברכוש בצפון המדינה. סכום עתק זה יוזרם ברובו לביצוע עבודות השיקום במבנים ובתשתיות. מדובר בסכום, אשר עוד לפני שנדמו רעמי התותחים, כבר מתנהלת סביבו היערכות "מלחמתית" אחרת: סביב מכרזי חברות הקבלן שיזכו בריכוז עבודות השיקום המורכבות, וסביב חברות הניהול שייבחרו לעבוד תחת קבלני המשנה או עמם.

עבור תושבי הצפון שדירתם נפגעה, המערכה מתמקדת במחירון שלפיו ייקבע שיעור הפיצויים בגין הפגיעות, ובזיהוי הפגיעות בידי מהנדסים ושמאים ממס רכוש בדירות עצמן.

לקראת עונת השיפוצים שבפתח, ממפים העוסקים בתחום את סוג הפגיעות המאפיינות את הנדל"ן בצפון ישראל, את אופן הטיפול הנדרש בנכסים - וכמובן, את העלויות. זאת, תוך שהם מסבירים לציבור במה כרוכות הפגיעות הפיסיות בדירות, כיצד לבחור את איש המקצוע המתאים לתיקונים ועל מה להקפיד ולהשגיח בעבודות.

העובדים בשטח

כיום אלו אנשי מס רכוש המבקרים באתרי הפגיעה, מזהים את הנזקים השונים ואומדים את ערך תיקונם. אליהם מתלווים עשרות מהנדסי בניין ושמאים המועסקים בחוזים חיצוניים (ונהנים מהוראת השעה אשר הכפילה את שכרם ל-225 שקל לשעת עבודה). בימים הקרובים ייכנסו לפעילות החברות הממשלתיות והעירוניות אשר זכו במכרזי משרד האוצר לניהול עבודות השיקום במוסדות הציבור, בעבודות מורכבות, או במקרה שבו הדייר אינו מסוגל להתקשר עצמאית עם קבלן מטעמו.

ניהול עבודות השיקום ייעשה תוך חלוקה גיאוגרפית קבועה מראש: בעכו, נצרת, עפולה, מעלות, צפת, טבריה וקרית שמונה - תהא זו חברת עמידר; בקריות, נהריה, מגדל העמק ובכרמיאל - עמיגור; בחיפה, טירת הכרמל ונשר - שקמונה; בחיפה, בקריות ובעכו תפעל גם יפה-נוף. החברות יפעילו את מערך תיקוני הרכוש באמצעות קבלני משנה (תוך גביית עמלה בסך 4% מתעריף העבודות שיבצעו), ולעתים יעזרו בחברות ניהול אחרות (בעיקר בתחום התשתיות).

עם זאת, העובדה הוודאית היחידה לגבי היום שלאחר סיום המלחמה היא זהותם של הזוכים בנתח הכספים הגדול ביותר. "רבבות שיפוצניקים ממתינים לתקופת השיפוצים הגדולה בתולדות מדינת ישראל", אומר יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים, ערן סיב. "בחלוף הזמן, כולם מבינים שהם יהיו המרוויחים הגדולים. לא רק משום הצורך בתיקון הפגיעות - אלא משום שאלה יהוו מינוף לביצוע עבודות שיפוצים מקיפות יותר".

השיפוצניקים, יש לציין, נחלקים לכמה בעלי מקצוע אשר לכולם יהיה חלק ב"פשיטה" על אזור הצפון החבול: החל בזגגים, מסגרים, שרברבים, חשמלאים, נגרים, צבעים, טייחים ורצפים - וכלה באנשי אלומיניום, שיש, גבס ומיזוג אוויר. אגב, כמה מהם מאוגדים לעתים תחת קבלני שיפוצים המעסיקים כמה בעלי מקצוע, כדי להעניק שירות כולל.

במה יטפלו?

הפגיעות בנדל"ן נחלקות לשלוש קטגוריות עיקריות מסביר דורון דוד, מנהל פרויקטים בקבוצת גדיש (ואיש פיקוד העורף בעברו): פגיעה קוסמטית, פגיעה במבנה ופגיעה הנדסית.

הפגיעות הקוסמטיות - המהוות את רובן המוחלט של הפגיעות בדירות בצפון המדינה - נובעות בעיקר מהדף ומרסס, וכוללות נזקים לאביזרים (חלונות, תריסים, תעלות מיזוג), או נזקים קלים יחסית למבנה הנכס עצמו (לדוגמה, נפילת טיח או נקבים בקירות). הפגיעה במבנה הינה פגיעה משמעותית יותר (פריצת תקרה, שבירת קיר) - אך לא כזו המאיימת על בטיחות המבנה, אלא דורשת טיפול נקודתי (לאחר בדיקת מצב בטון וברזל). לעומת זאת, הפגיעה ההנדסית היא כזו שיש בה משום ערעור יציבות הדירה ואף המבנה כולו; פגיעה כזו דורשת עבודות חיזוקים מקיפות לאחר עריכת תוכנית קונסטרוקציה.

כיצד יטפלו?

מנהל מחלקת פיצויי פעולות איבה ברשות המסים, צחי שביט, מסביר כי עובדי מס רכוש יגיעו אל הדירה בלוויית שמאים או מהנדסים (לפי הצורך) - וינחו כיצד למלא את טפסי התביעה. בעל הנכס/הרכוש זכאי לבחור בין שני מתווים לתיקון המפגעים: לאפשר לצוותי מס רכוש לבצע את עבודות התיקונים מיידית (באמצעות פנייה אל חברות הקבלן), או לבצע את התיקונים בעצמו (או דרך מי מטעמו), ולהגיש לרשות בקשה לכיסוי העלויות (כנגד קבלות). אגב, נזקים בסכום של 5,000 שקל לכל היותר, יוערכו בידי עובדי מס רכוש ללא צורך בחוות דעת שמאי.

כמה יגבו?

הקרב הגדול שהתחולל מאחורי הקלעים היה סביב קביעת התעריפים שלפיהם ייקבע ערך הנזק, ומכאן - גם הסכום אשר ייגבה מן המדינה (לבסוף) בעבור תיקונו. המדינה, מן הסתם, שאפה להסדרת מחירים מהירה בערכים הולמים - אך נמוכים ככל הניתן; חברות הניהול נדרשו להבטיח מחירי שוק הוגנים תוך הבטחת העמלה שאותה ייגבו; והשיפוצניקים מצדם חששו מהכתבת מחירים אשר תותיר להם מתח רווחים נמוך מדי.

בתחילת השבוע התבשרנו כי מחירי עבודות שיפוץ הנזקים לכל החברות שיעסקו בעניין מטעם מס רכוש יתבססו על מחירון חברת עמידר (ראו טבלה). מנהל אגף הנדסה ואמרכלות בעמידר, אדריכל אריה מאור, הבהיר כי מדובר במחירון מעודכן, וכי הוא בטוח שקבלני הצפון ישמחו לעבוד לפי מחירים אלה. עם זאת, מאור ציין כי אלה נמוכים במעט ממחירון "דקל" המקובל בשוק הבנייה.

מתי יטפלו?

חברות הקבלן הממשלתיות והעירוניות נערכות להתחיל בעבודות השיקום כבר בימים הקרובים - אך השיפוצניקים שבערים עדיין בהמתנה. "בעלי הדירות עדיין חוששים להזמין עבודות שיפוצים מתוך חשש שבתיהם ייפגעו שוב", אומר הקבלן אלברט פרץ מחיפה. רענן לוי, קבלן עבודות גבס מכרמיאל, מספר כיצד הביא ראש הממשלה אהוד אולמרט לביטול הזמנת עבודה שכבר נקרתה בדרכו: "בתחילת השבוע פנתה אלי משפחה מהקריות לתיקון קיר גבס וקבענו ליום רביעי. ביום שני בערב שודר נאום ראש הממשלה שבו הכריז כי לא תהיה הפסקת אש והלוחמה אף תורחב, ותוך דקות קיבלתי טלפון המבטל את ההזמנה". לוי מציין כי מרבית אנשי המקצוע עזבו את ערי הגליל עד יעבור זעם - ולכן הוא צופה כי העבודות יתחילו רק כשתוסר עננת אי-הוודאות.

כך תבטיחו את טיב עבודות השיפוצים1

. דרשו בדיקה מקיפה מאנשי מס רכוש. העומס הרב שמוטל על השמאים והמהנדסים במס רכוש - כמו גם ההלם שבו שרויים לעתים הדיירים - עלולים להביא לבחינה חלקית של הנזקים, ולכיסוי כספי של חלקם בלבד. אין להסתפק בשאלת השמאי "היכן הנזקים?", אלא לדרוש ממנו בדיקה יזומה ומקיפה, הכוללת בדיקת מערכות קשות לגישה ושאינן גלויות בהכרח, כגון צינורות המזגן ודודי השמש או עמידות החיזוקים.

2. גיליתם סדקים? דרשו בדיקת מהנדס בניין. שמאי אינו בקיא בנזקי קונסטרוקציה, ואם מתגלים סדקים - יש לעמוד על בדיקת מהנדס בניין ועריכת מיפוי סדקים לאמידת הנזק ההנדסי שנגרם (אם בכלל).

3. היזהרו משרלטנים. לא כל שמאי או מהנדס עובד בשירות מס רכוש, ורשאי להכין כתבי כמויות. צחי שביט מדגיש כי שמאי או מהנדס מוסמך ילווה באיש מס רכוש הנושא תעודת עובד, יעטה אפוד עובד, ויעשה שימוש בטפסים שעליהם מוטבע סמל מס רכוש.

4. בחרו קבלן מנוסה. יש לוודא כי לקבלן השיפוצים יש ותק בעבודה הנדרשת, ולדרוש לפחות חמישה שמות של לקוחות קודמים, אשר יעידו על טיב העבודה שביצע ועל משכה. "אין להתפשר על אמינות", אומר דני טבק, מנהל סניף צפון של התאחדות קבלני השיפוצים. "זהות האדם שתכניס לביתך חשובה יותר מן הכסף".

5. שיפוצניק או קבלן שיפוצים? ההכרעה בוויכוח הבלתי נמנע נתונה כמובן בידיו של המזמין. "מי שמחפש לחסוך בעלויות - יבחר בעצמו שיפוצניק ספציפי לכל אחד מתיקוני הנזקים הנדרשים", אומר אלברט פרץ. לעומתו, טבק ממליץ לבחור דווקא בקבלן שיפוצים המרכז תחתיו את כל אנשי המקצוע הנדרשים לדירה: "הבדיקה אצל אנשי הקבלן מקיפה יותר, משום שנעשית בידי מגוון בעלי מקצוע. התשלום אולי גבוה יותר, אך עבודה רשלנית תתגלה בדיעבד כיקרה הרבה יותר. איטום לקוי כעת - יצריך עבודת טיח בחורף".

6. אל תשלמו מקדמות. שטף העבודות עלול להביא גם לנטילת התחייבויות מוגזמת מצדו של הקבלן, או להופעת נוכלים. "אין לתת מקדמות", מזהיר טבק, "ולכל היותר ביטחונות - באמצעות צ'ק דחוי או תשלום בכרטיס אשראי".

7. גיליתם נזקים נוספים? השהו תיקונם. מס רכוש יפצה אך ורק נזקים שתיעד. שביט מציין שאם מתגלים נזקים מאוחרים, יש לפנות שוב אל מס רכוש ולהזמין בדיקה נוספת.

8. ודאו את איכות העבודות. נכון, לא כולם מחזיקים בידע המקצועי הנדרש, וודאי שלא במכשור המתאים - אך ישנן בכל זאת כמה בדיקות אקוטיות, שאותן יוכל כל אחד לבצע. את איטום הגג ניתן לבצע באמצעות "בדיקת הצפה", מסביר דורון דוד. בבדיקה חוסמים את מרזב הגג, מציפים את הגג בשכבה בת 10-5 ס"מ מים וממתינים כ-48 שעות כדי לזהות כתמי רטיבות בתקרת הבית; את איטומם התקין של החלונות, מוסיף דוד, מבצעים באמצעות "בדיקת המטרה" - שבמהלכה מכוונים ממטרות (ולא צינורות) על חלקו העליון של החלון, ולאחר כשעתיים בודקים סימני חדירה.

9. שימו דגש על תיקון מערכות החשמל והמים. לפני שתשחררו את קבלן השיפוצים לדרכו - ודאו שוב את עמידות מערכת החשמל, ובייחוד את הטיפול בהארקה החיצונית. בנוסף, בידקו את לחץ המים וודאו את זרימתם התקינה.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"