גבי אופיר - מה קורה מאחורי הקלעים ברשות שדות התעופה?

מנכ"ל רשות שדות התעופה גבי אופיר רוצה קדנציה נוספת, אך ועדת שפניץ משהה את האישור; בשנים האחרונות רחשה הרשות סיפורים על מינויי מקורבים, פטורים מוזרים ממכרז, הטבות מפוקפקות לבכירים וניהול לקוי; אופיר חושב שהוא דווקא מנכ"ל מוצלח

גיא לשם
גיא לשם

מנכ"ל רשות שדות התעופה, גבי אופיר, כבר היה משוכנע שיש לו עבודה לחמש השנים הבאות. אחרי הכל, אישור קדנציה נוספת אחרי חמש שנים בתפקיד נראה לכולם כל כך טבעי עד שכל המעורבים, ממועצת הרשות, דרך שר התחבורה שאול מופז ועד למליאת הממשלה, אישרו פה אחד את המינוי.

על כל אלה ביקשה שפניץ לקבל את תגובתו של אופיר ואת עמדת השר הממליץ, שר התחבורה שאול מופז, עד לישיבת הוועדה בראשותה שתכונס בתחילת השבוע הבא.

בשיחה עמו טוען אופיר כי המידע שהועבר לוועדה ולעיתונאים שפנו אליו הועבר בחוסר תום לב מטעמם של גורמים אינטרסנטיים. אחרי שמנה "רשימת הישגים מפוארת" (ראו מסגרת), לדבריו, הקפיד אופיר לטעון כי כל השאלות שהופנו אליו במסגרת הכנת הכתבה נמצאות בתחום אחריותם של הכפופים אליו. אופיר, המתואר על ידי עובדיו כמנהל ריכוזי המעורב כמעט בכל החלטה, התעקש לדבר על המקרו.

הנה כמה מהסיפורים שגבי אופיר ומקורביו לא מעוניינים שיגיעו לידיעת הציבור בעת הזאת:

המדור לאיתור קרובים

עם הנתונים הקשים שהוצגו בדיון של הוועדה לביקורת המדינה בעניין בדצמבר האחרון גם לאופיר קשה להתווכח. הרשות היא עסק משפחתי: מתוך 1,292 עובדים קבועים, לפי נתוני הרשות המעודכנים, מועסקים 390 קרובים, כלומר 30% מהעובדים הקבועים ברשות שדות התעופה. לפי אותם נתונים של הרשות, מתוך 441 עובדים ארעיים, 134 (שוב 30%) הם קרובי משפחה. ל-11 מתוך 29 חברי ועדי העובדים היו 29 קרובי משפחה ברשות.

בהנהלת הרשות ניסו לטעון כי מדובר בהתנהלות מסורתית של ועדי העובדים החזקים של הרשות, אבל מתברר כי גם בהנהלה עצמה פשה נגע הנפוטיזם: ל-93 עובדים בכירים ברשות שדות התעופה היו 24 קרובי משפחה ברשות.

הנתונים האלו הספיקו לוועדת שפניץ כדי להחליט על אי הארכת מינויו של יו"ר הרשות, צבי שלום, שהיה מעורב גם במינוים של לא מעט פעילי ליכוד. אלא שבאותו דיון בוועדה לביקורת המדינה עלו גם מחדלי ההנהלה של אופיר שהביאו אותו, אולי מאוחר מדי, להורות על פעילות נמרצת למלחמה בתופעה, אחרי שנים שבהן גררה ההנהלה רגליים בעניין, למרות נתונים שהונחו בפניה פעם אחר פעם. "הכל כתוצאה מהסכמי עבודה שהיו קיימים עוד קודם להגעתי", מדגיש אופיר כשהוא מתבקש להסביר מדוע נדרשו לו ארבע שנים לביצוע המהלך.

ברשות סירבו השבוע להתייחס לממצאי המבקר, בטענה שהדו"ח טרם פורסם, ועל פי חוק הם מנועים מלדון בו באופן פומבי.

השיטה: פטור ממכרז

דילול קרובי המשפחה לא שיכנע כנראה את אנשיו של המבקר להרפות מבדיקת הרשות. בתום הדיון שלח אחד מאנשי המבקר רמז עבה לכיוונם של בכירי הרשות, שנותר כמשפט ללא הקשר בפרוטוקול אבל הצליח להפוך את הבטן לכמה מהנוכחים. נציג המבקר סיפר שבמשרדו עובדים גם על דו"ח נוסף, שיבדוק "חששות בדבר מעורבותם של גורמים עסקיים וגורמים פוליטיים בעבודת הרשות, ולניגודי עניינים בעבודתם של בכירים ברשות".

כך, למשל, זכתה חברת קידום המכירות סופרפוש (Superpush) בחוזה להפקת טקסים בטרמינל 3. מדובר בחוזה ענק שהיה משאת נפשם של רבים בתעשייה, חלקם בעלי מוניטין לא פחות מסופרפוש. הנהלת הרשות הצטיידה בחוות דעת הפוטרת אותה ממכרז בהתאם להחלטת ועדת מכרזים על ייחודיות השירות, והבחירה בוצעה בנוהל של פנייה לרשימה סגורה שהוכנה מבעוד מועד, מבלי שנעשה ניסיון כלשהו לפנות לחברות נוספות. החברה קיבלה עבודות נוספות ללא כל מכרז וללא כל קשר לחוזה המקורי, שהיה קשור רק לטרמינל החדש. כך ביצעה החברה את הפקת טקס החנוכה של מעבר הגבול היבשתי "נהר הירדן" ואת טקס החנוכה של אזורי התמך הלוגיסטי בנתב"ג, בעלות כוללת של מאות אלפי שקלים. מרש"ת נמסר בתגובה כי "לאור שביעות הרצון מהחברה בעבודות קודמות הוחלט להרחיב את החוזה הקיים ולפטור ממכרז על פי אותה תקנה. בנוסף עמד לחברה יתרון הסיווג הביטחוני שניתן לה לצורך ביצוע החוזה המקורי, שהקל על הרשות להמשיך ולעבוד עמה".

דוגמה אחרת היא חברת ניהול הנכסים נכסי אריאל. במקור נשכרו שירותי החברה במסגרת מינהלת המיגון האקוסטי, לטיפול בתביעות של היישובים סביב נתב"ג על ירידת ערך הרכוש עקב תנועת המטוסים. גם במקרה של נכסי אריאל נרשמה ככל הנראה שביעות רצון גבוהה מהביצועים: כשנחנך טרמינל 3 נבחרה החברה לטיפול בקניון שחקים בכניסה לטרמינל, שוב בפטור מכרז ולאחר פנייה לרשימה מצומצמת של ספקים.

החוזה המקורי מדבר על ניהול ושיווק שטחי מסחר בטרמינל 3 ובטרמינל הישן - תחום שבו יש לנכסי אריאל ניסיון מפעילות בקניונים בהרצליה ובאילת. ואולם עד מהרה, ומבלי שנערך מכרז כלשהו, קיבלה החברה מתנה בצורת תשלום חודשי קבוע ומשימה כדאית במיוחד: הפקת חוברות פרסומיות פעמיים בשנה, בעונות השיא של החגים והקיץ. גם ניהול קמפיינים פרסומיים בעבור הרשות נכנס לחוזה. פוטנציאל ההכנסה הגבוה נתפש כנראה על ידי הנהלת רש"ת כעניין שולי, אם החליטה שאין צורך במכרז שיגדיל את הכנסות הרשות. סמנכ"ל המסחר של רש"ת מסר בתגובה שהחברות נבחרו לאחר שניתנה חוות דעת שעל פיה ניתן לפטור מהליכי מכרז, וכי החוזים מוגבלי זמן, ובעת חידושם יבוצע הליך בחירה מחודש. ברשות העדיפו להתעלם מהבקשה לחשוף את הרשימה המלאה של החברות שקיבלו פטור ממכרז בחוזים עם הרשות.

חריקות בתחום המסחרי

רשות שדות התעופה, שאינה גוף מתוקצב, ניזונה גם מאגרות שמשלמים הנוסעים (13 דולר לנוסע כיום) המשתמשים בשירותי שדות התעופה ומעברי הגבול היבשתיים של ישראל, אלא שעל פי נתוני 2005 עיקר ההכנסות אמור להגיע מהתחום המסחרי - 55% מהכנסות רש"ת בשנה האחרונה הגיעו ממקור זה. ההכנסות הותירו בתום השנה רווח של כ-115 מיליון שקל - סכום נאה אך רחוק מלהספיק לכל תוכניות הפיתוח של הרשות לשנים הקרובות.

ואולם דווקא בתחום החשוב של הפעילות המסחרית נשמעו באחרונה חריקות. כמה חוזי ענק שחתמה רש"ת עם זכיינים נקלעו למשבר עקב תביעות הזכיינים להקלה בתנאים. זה התחיל עם חברת ג'יימס ריצ'רדסון, המפעילה את מתחם הדיוטי פרי הגדול ביותר בטרמינל 3. החברה זכתה במכרז שבו התחייבה להעביר תמלוגים לרש"ת מהכנסותיה, על פי חישוב המבוצע על בסיס תנועת הנוסעים השנתית, אלא שבניגוד לתחזיות סיימה ג'יימס ריצ'רדסון את השנה הראשונה לפעילות עם רווח אפסי. נציגיה בישראל החלו להעלות האשמות כלפי הרשות ואיימו כי אם לא יפוצו, יסיימו באופן חד צדדי את החוזה. ברש"ת נבהלו וביקשו ייעוץ משפטי חיצוני. חוות דעת ראשונה, שקבעה כי אין אפשרות להקלות, נדחתה, וחוות דעת שנייה, מרוככת יותר, גיבתה החלטה של הנהלת הרשות לוותר לזכייניות הדיוטי פרי על 25 מיליון דולר ב-2006, ולהפחית סכומים נוספים לאורך כל שנות הזיכיון.

במקרה אחר הודיעה באחרונה יצרנית משקפי השמש הבינלאומית סולאריס, לאחר התנצחות משפטית, שהיא מרימה את הידיים, עוזבת את הפעילות בטרמינל 3 ומעדיפה לשלם קנסות, ובלבד שלא תצטרך יותר לעבוד עם רשות שדות התעופה.

ברשות דווקא מרוצים מהפעילות המסחרית. סמנכ"ל המסחר, חגי זמיר, טוען כי מקור כל התלונות הוא בחוסר היערכות נכון מצד הזכיינים. "במהלך המכרזים קיבלנו הצעות חסרות פרופורציה, לפעמים פי שישה מהאומדן. יש כיום 30 זכיינים בטרמינל 3 וכולם חיים טוב. זאת ההוכחה שהצלחנו. אלה שבאים בתלונות הם אלה שלא נערכו נכון".

השדרה הניהולית של רש"ת הוחלפה ברובה מאז כניסתו של אופיר לתפקיד. כמה מהבכירים, חלקם בעלי ניסיון ייחודי, נכנסו לעימותים אישיים עם אופיר, שהראה להם את הדלת החוצה. במקומם קידם אופיר ארבעה סמנכ"לים וכמה מנהלי חטיבות על תקן ממלאי מקום ומבלי שנערכו מכרזים לתפקיד. כיום פועלים ברשות 170 מינויים בפועל ללא שנערך מכרז.

במצב שבו המשך הכהונה תלוי באישור המנכ"ל, לא קשה למנכ"ל אופיר ליישם את הסגנון הניהולי הריכוזי שהביא עמו מהצבא. הסגנון הזה הוא שהביא את אופיר להישג המרשים של פתיחת טרמינל 3, אחרי שנראה היה שכבר לא ייפתח לעולם, אבל גם לעימותים קשים עם כמה מהמנהלים הוותיקים. הדוגמה הבולטת ביותר היא עימות שהגיע לכדי פיצוץ באחרונה עם מנהל נתב"ג, זאב שריג, אחד האנשים המרכזיים בארגון, העומד בראש מוקד הפעילות החשוב ביותר של הרשות. השניים מתקשים כיום לשבת באותו חדר. "אופיר שולל חופש ניהולי. מי שמעז לסרב מסומן ומורחק. קשה מאוד לתפקד באווירה כזו", אומר אחד המנהלים.

כוח גבי

אופיר, שנכנס לתפקידו ב-2001, לא הספיק ליהנות מחסותו של השר שמינה אותו, אפרים סנה, במשך זמן רב. כמה חודשים לאחר המינוי נכנס לתפקיד השר אביגדור ליברמן, שבחן ברצינות הכנסת מועמד מטעמו לתפקיד. אופיר, שלא גדל בפוליטיקה, גילה חושים פוליטיים מחודדים ושכר את שירותיהם של שני יועצים אסטרטגיים הידועים בקרבה לליברמן: הראשון, ישראל יהושע, הוא לוביסט ופעיל מרכזי בסניף הליכוד בירושלים וחבר אישי של ליברמן; השני, בוריס קרסני, בעל חברת הייעוץ פוליסי, גם הוא מקורב לליברמן, ולא פחות מכך לשורה מרשימה של בכירי מפלגת העבודה.

בשני המקרים נשכרו היועצים תמורת תשלום חודשי קבוע ומכובד של אלפי דולרים. זמן קצר אחרי שליברמן סיים כהונתו כשר התחבורה הורה אופיר לסיים את החוזה עם יהושע. בשנה האחרונה שכרה הרשות גם את משרד היועץ האסטרטגי טל זילברשטיין, המקורב לאהוד אולמרט. בכל שלושת המקרים נבחרו היועצים בפטור ממכרז, מתוך רשימת מועמדים סגורה ועל בסיס סעיף המתיר החלטה על פי התרשמות ממומחיותם.

מי שהספיק להכיר את אופיר בחמש שנות כהונתו, לא יכול היה שלא להתרשם שלמרות שלל היועצים שמפרנסת הרשות, את שירותי הייעוץ הטובים ביותר מקבל אופיר דווקא מבת זוגו בשנים האחרונות, אשת העסקים בלהה קחטן, שניחנה ברשת קשרים פוליטיים - מצמרת מפלגת העבודה שאותה אירחה באירועים שערכה בביתה בסביון ועד לשר התחבורה הנוכחי מופז - שאותה פיתחה באמצעות קשרים עם פעילים פוליטיים ואנשי עסקים מקורבים. קחטן מקפידה להיות נוכחת כמעט בכל אירוע רשמי אותו עורך או אליו מוזמן אופיר, לעתים גם מטפלת ברשימת המוזמנים, ומרבה להצטרף לנסיעותיו של אופיר בישראל ובעולם. כשהגיע אופיר לדיון בוועדה לביקורת המדינה בכנסת, הגיעה עמו ואף ישבה באולם הדיונים, על אף שלאולם הדחוס הוכנסו רק מוזמנים ועיתונאים.

קחטן סירבה להגיב על שאלות שהופנו אליה, והסתפקה בהעברת מסרים באמצעות עורכי דין שהבטיחו להגיב בשמה, אך עד מועד סגירת הגיליון לא עשו זאת. אופיר אמר בתגובה כי הוא רואה בשאלה לגבי קחטן עלבון אישי: "בלהה קחטן היא בת זוגי זה כחמש שנים. היא מתלווה אלי באירועים ושמחות של עובדים, בדיוק כמו נשות מנהלים אחרים. לכל מקום שאליו אני נוסע בנסיבות מקצועיות היא מצטרפת על חשבונה. אין לה כל מגע או קשר לעניין מקצועי כלשהו הנוגע לרשות".

כמה מידידיהם של השניים נמנים גם הם עם מעגל היועצים המכונה ברשות "כוח גבי". אחד מהם הוא עו"ד אלדד יניב, היועץ המשפטי של מפלגת העבודה ובעל קשרים מצוינים עם השר לשעבר אביגדור ליברמן ושר האוצר הנוכחי אברהם הירשזון. ידידים-יועצים אחרים הם עו"ד חיים כהן, לשעבר היועץ המשפטי של מפלגת העבודה, שנבחר לייצוג בכמה תיקים מסחריים בהיקף גדול, ועו"ד ענת מור, שהיתה שכירה במשרדו של כהן וכיום מכהנת כראש לשכתו של אופיר. כהן עצמו אף ייעץ אישית לאופיר במהלך הכנת תגובתו לכתבה.

הרפורמה בדרך

לפי שעה לא ברור כיצד ישיב השר מופז לשאלות שהעלתה הוועדה לבחינת מינויים בעניין תפקוד הרשות בזמן כהונתו של אופיר. בסביבתו של שר התחבורה הביעו השבוע תמיכה במועמדות, אך לא יצאו בכל הודעה רשמית. ואולם מעל הרשות כבר מרחפת עננה בדמות התפתחות טרייה שצפויה לטלטל אותה בעוצמה: במשרדי התחבורה והאוצר וברשות החברות הממשלתיות הוחלט באחרונה להקים צוות בין משרדי שיפעל יחד עם היועץ המשפטי לממשלה לבחינת וגיבוש שינוי מבני ברש"ת. מדובר בהצעה מהפכנית לצמצום פעילויות מפסידות והגדלת הפעילות המסחרית באופן שיחייב שינוי החוק מכוחו פועלת הרשות. אם תתקבל הקמת הצוות בהחלטת ממשלה תונח בתוך כמה חודשים על שולחנה תוכנית שעשויה לחייב את הרשות להכניס תחרות בין שדות התעופה מהסוג המקובל בעולם המערבי ולהפריט חלק ניכר מפעילויות הליבה שלה.

גם אם תידחה החלטת הממשלה עד לסיום המלחמה בצפון, צפוי כל מי שיעמוד בראש רש"ת לקבל את תפקיד "האיש הרע", שייאלץ ליישם כל החלטה שתתקבל בעקבות המלצות הצוות. גם אם אופיר לא יקבל את הכהונה הנוספת, קשה להניח שבנסיבות האלה יהיו קופצים רבים על התפקיד.

"הגעתי לתוצאות טובות מאוד"

"אין מנכ"ל מושלם", אומר גבי אופיר בתגובה לשאלות שהופנו אליו, "לכל מנכ"ל התפישה הניהולית שלו, ואיש אינו חסין מטעויות. אני חושב שאני מוצלח מאוד, ובסיכום הקדנציה הגעתי לתוצאות טובות מאוד. ירידת כמות הנוסעים הביאה לירידה בהכנסות וחוסר של מיליארד וחצי שקל לעומת התכנון. זה מחייב ניהול יצירתי כדי לשמור על רווחיות וכלכליות, עד כמה שניתן מבלי לפגוע בשירות לנוסע או להעלות היטלים. הקמת טרמינל 3 חייבה את הרשות לטווח ארוך, אך בפועל דברים השתנו, ובסיוע המועצה והעובדים נאלצנו לשנות את התכנון ולהוביל קיצוצים, ולמרות זאת הארגון ממשיך לתפקד.

"רמת הציפיות מהטרמינל החדש היתה גבוהה ביותר, וסקרי שביעות רצון מוכיחים שעמדנו בה בהצלחה. מדובר בניהול מסחרי מורכב המבוצע בכל הרמות, ובוודאי שלי יש זכויות וחובות בהקשר זה, על אף שאיני מעורב בכל החלטה והחלטה.

"באחרונה הצגתי לשר החדש תוכנית פיתוח רב שנתית לעשור הקרוב בהיקף של 4.2 מיליארד שקל. בין היתר מדובר בנמל תעופה חלופי לעיר אילת, זרוע רביעית בטרמינל 3, שיפוץ ובניית מסלולים נוספים בנתב"ג ופיתוח טרמינל 1 לפעילות פנים ארצית ומטוסים פרטיים. גם בתחום מסופי הגבול היבשתיים הובלנו מהפכה כשחנכנו את מעבר קרני החדש ושיפרנו את מעבר נהר הירדן. כרשות אנחנו נאלצים להתמודד עם מגוון רחב ביותר של משימות מבלי לגרום ללקוח לשלם את המחיר. נושאי ניהול עובדים, פיטורי ייעול וגיוס עובדים עברו מהפך בתקופתי, וכך גם כל תחום המכרזים. במקביל הפכנו את הרשות למעורבת בקהילה, בסביבה ובחינוך.

"הארכת הקדנציה שלי הומלצה על ידי השר ועל ידי המועצה בהחלטה פה אחד. בנוסח כתוב שחברי המועצה 'ציינו את הערכתם לפועלו של המנכ"ל בחמש השנים האחרונות'. זה מדבר בעד עצמו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?