הקלות מפליגות לזכייניות הטלוויזיה והרדיו: יותר פרסומות ופטור מתמלוגים

אובדן ההכנסות של הזכייניות בתקופת המלחמה מוערך ב-10-7 מיליון שקל

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

הרשות השנייה החליטה על שורה של הקלות לזכייניות ערוצים 2 ו-10 וזכייניות הרדיו האזורי, לאור היערכותן המיוחדת לשידורים בתקופת המלחמה בצפון. בין ההקלות המרכזיות - פטור מתמלוגים לתקופה זו, צמצום הגירעון של חברות החדשות על ידי הרשות והסרת המגבלות על מספר הפרסומות בשעות צפיית השיא. אובדן ההכנסות של הזכייניות בתקופת המלחמה מוערך ב-10-7 מיליון שקל.

יו"ר מועצת הרשות השנייה, נורית דאבוש, הטילה בשבוע שעבר על ועדת הכספים של המועצה לבחון את השלכות מצב המלחמה על זכייניות הרדיו האזורי והטלוויזיה. אתמול נפגשה הוועדה עם הזכייניות, והתרשמה מהוצאותיהן - פריסת ניידות שידור, הוצאות הקשורות לתוספת כוח אדם ולוגיסטיקה ועלויות טכנולוגיות, לצד הירידה הניכרת בהכנסות מפרסום. הוועדה המליצה לרשות על שורה של הקלות לתקופת המלחמה עד לסיומה.

ההקלות לתחנות הרדיו האזורי יהיו בעיקר בפטור מתמלוגים, שעלותם לכל תחנת רדיו כ-215 אלף שקל בשנה. דאבוש תפנה לשר האוצר כדי לפטור את הזכייניות מתשלום התמלוגים במשך תקופת המלחמה, ולדחות את תשלום התמלוגים בעבור הרבעון הבא לשנת הכספים הבאה. נוסף על כך תמליץ דאבוש בפני השר על סיוע כספי לתחנות הרדיו עקב הפגיעה בהכנסותיהן.

זכייניות ערוצים 2 ו-10 יזכו להקלות מפליגות יותר. מחויבויות ההפקה בז'אנר עילי (דרמה ותעודה) יוקפאו באופן יחסי לזמן הלחימה; הוועדה תמליץ על חבילת הקלות בכללי הפרסום, בנוסף לאישור שכבר ניתן להגביר חסויות, כך שלמעשה יוכלו הזכייניות לשבץ פרסומות בשעות צפיית השיא לפי שיקול דעתן.

הרשות אישרה להן לנייד את דקות הפרסום לאורך כל היום, כך שבשעות הבוקר והלילה שבהן יש פחות ביקוש הן יוכלו לשבץ פחות פרסומות, ובשעות הערב יותר פרסומות. זאת, בתנאי שלא יחרגו מזמן פרסומות בשיעור 10% מזמן השידור הכולל. עד כה, מותר היה לזכייניות לנייד דקות פרסום רק בין שעתיים צמודות של שידורים. בנוסף, יותר להזכיר חסויות של גופים מסחריים ללא הגבלה מפורשת, במקום הכלל המתיר שני אזכורים בשעה.

הקלה משמעותית נוספת היא בתקציב החדשות, וכאן מדובר בהקלה שמשמעותה השתתפות בהוצאות על ידי הרשות השנייה. הרשות עדיין לא התחייבה לשיעור ההוצאות שתכסה על מנת לסייע בצמצום גירעון חברות החדשות שנכנסו לסחרור הוצאות בתקופה זו, אך ככל הנראה מדובר בסיוע של מאות אלפי דולרים. ברשות מדגישים כי הסיוע הכספי יהיה רק בעבור הגירעון שנוצר בשל המלחמה מיולי 2006.

בדומה לסיוע לתחנות הרדיו, גם בעניינן של זכייניות הטלוויזיה תפנה דאבוש לשר האוצר בבקשה לבטל את תשלום התמלוגים באופן יחסי לזמן תקופת המלחמה - הטבה בשווי מאות אלפי שקלים. פנייה זו היא נדבך נוסף לפניית יו"ר המועצה לשר האוצר בבקשה להפחתת התמלוגים של הזכייניות מ-4% מההכנסות בשנה ל-3%-2.5% כפי שמשלמות חברות הסלולר, הכבלים והלוויין.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?