"בתרבות הישראלית כולם מנסים לעשות עליך סיבוב וללכת"

בני הזוג הלנה ויעקב שחם התמחו בפלורידה בהקמת בתי דיור מוגן יוקרתיים לקשישים. כשהקימו פרויקט בתל אביב הם למדו פרק בעסקית ישראלית למתחילים

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

"כשהקמנו את בית הדיור המוגן פאלאס בתל אביב, ספגנו מה שאני יכול לכנות 'סטירות לחי' מהתרבות העסקית הישראלית של אי כיבוד הסכמים. הפרויקט אמנם הושלם והוא מצליח, אבל הזיכרון עדיין טרי ולא מעודד המשכיות מצידנו, בהשקעות בישראל" - אומר יעקב שחם, מבעלי פאלאס, פרויקט דיור מוגן שנחשב ליוקרתי ביותר בישראל.

פאלאס הוקם סמוך לבית החולים איכילוב בתל אביב ונפתח למגורים לפני כשנה. השותפים בפרויקט, שחם, אשתו הלנה, ומשפחת אדיר, בעלת חברת דנאל, מאוכזבים אולי מאנשי העסקים בישראל אבל מדברים על הצלחה שיווקית. לדבריהם, כ-150 דירות מתוך 233 כבר נמכרו במחירים של 608-205 אלף דולר לדירות 4-2 חדרים. קצב המכירות הזה משקף ממוצע שיווק של חמש דירות בחודש והוא תואם לדברי היזמים את התחזית שלהם.

למרות זאת, הם טוענים כי לא ימהרו להשקיע שוב בישראל. "נתקלנו בתרבות עסקית נוראה. מנסים לתת לך מינימום שירות, תוך גביית מקסימום מחיר. זה קרה עם קבלנים ויועצים וגם עם בנקים. כל אחד רוצה לעשות עליך סיבוב קצר, בלי שיש לו כוונה לתת לך את מה שהתחייב בחוזה" - מסביר שחם, אך מסרב לפרט יותר.

בני הזוג שחם, הביאו עימם התמחות בתחום הדיור המוגן היוקרתי מדרום פלורידה, שם מרוכזים עסקיהם העיקריים. הם חיפשו במשך שנים אתרים להקמת פרויקט דומה בישראל. "זו הפכה להיות רוטינה, בכל פעם שהגענו לישראל עשינו טיולים ממטולה עד הנגב, כדי לחפש מקומות שיתאימו לדרישות לנו. במשך שנים הראו לנו עשרות מקומות אבל אף אחד מהם לא היה בתל אביב".

לפני כשלוש שנים הגיעו אליהם אנשי קבוצת הנדל"ן אביב-אוסיף. "בהתחלה הציעו לנו את מה שהיה מוכר אז כבית ידלין ברמת אביב, שעליו מוקם היום פרויקט אביב בג'. המקום לא מצא חן בעינינו ואז הציעו לנו את המרכז ברחוב ויצמן. אני גדלתי בסביבה ומכירה אותה והחלטנו מיד להכנס לעיסקה" - מספרת הלנה שחם.

אוסיף, שחכרה את השטח ל-99 שנים מעיריית תל אביב, מכרה את הבניין לפאלאס ב-255 מיליון שקל, וזו עיצבה, תפעלה ושווקה אותו כבית דיור מוגן יוקרתי.

"לפני הרכישה ביצענו הרבה בדיקות, לגבי כדאיות הפרויקט. בדקנו את חתך האוכלוסין של אזור תל אביב ולבסוף הגענו למסקנה, שרק 7% מחתך האוכלוסיה שיכול להגיע לפרויקט כזה ירצה לרכוש אצלנו יחידת דיור. מספר יחידות הדיור שנמצאות בפאלאס תל אביב ממצה כמעט במלואו את החתך הזה" - אומר שחם.

עם הזמן התברר, שהמקום פופולרי במיוחד אצל דיירי הסביבה. "אצלנו מתבדחים ואומרים שמחצית מדיירי הרחובות בארי ושרת הגיעו אלינו. שיטת 'חבר מביא חבר' שעובדת יפה במגזר הגיל השלישי בארה"ב פועלת גם בישראל. אנשים מביאים איתם גם שכנים וחברים" - מספרת הלנה שחם.

אלא שדפוסי התנהגות הקשישים הישראלים לא תמיד תואמים את אלה של מקביליהם האמריקאים. "מאוד בולט בישראל מנהג ההתמקחות. בארה"ב אין הנחות ובמהלך שיווק הפרויקט המחירים הולכים ועולים עם הזמן. כאן, דבר ראשון רוצים הנחה. זה לא עניין של כסף, כי מי שבא לכאן יש לו, זה עניין שרוצים להרגיש שאתה עושה משהו במיוחד עבורם" - אומר שחם.

היזמים מספרים על אלמנה שרכשה שתי דירות בקומה גבוהה ב-1.1 מיליון דולר ואיחדה אותן לדירה של 150 מ"ר. "אינני מבין מה גרם לה לעשות את זה, אולם אנחנו לא נוהגים ללמד את הלקוחות שלנו מה טוב עבורם" - מעיר שחם.

שוני תרבותי נוסף קשור בגישה של הזקנים לדורות הבאים. "בארה"ב לא תשמע מישהו אומר, שהוא רוצה לחסוך, כדי שלילדים יישאר משהו אחרי מותו. כאן, לעומת זה, נתקלנו בהרבה אנשים, כולל בעלי הון, שמספרים לנו שהם יכולים לרכוש יחידת דיור יקרה יותר, אולם הם רוצים להשאיר יותר כסף לילדים" - מספרת הלנה שחם.

גם ה"חמולתיות" המשפחתית הישראלית, שכוללת סעודות חג, שונה מזו שבארה"ב. בליל הסדר האחרון אירחו בפאלאס להפתעתם 150 אורחים.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?