תגמול המנהלים - גבוה מדי

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

פרופ' יעקב עמיהוד מפרסם מפעם לפעם דברי חוכמה, אך מאמרו "תגמול המנהלים - לאו דווקא גבוה מדי" (7.6.06 ,TheMarker), בעיקר בחלקו הראשון, אינו שייך לקטיגוריה זו. לביסוס טענתו כי תגמול המנהלים אינו גבוה מדי מציע עמיהוד להתבונן בקרנות הון-סיכון, קרנות גידור וקרנות הון פרטיות. בתאגידים אלה תגמול המנהלים נקבע בשוק תחרותי ובמו"מ עם משקיעים מתוחכמים, ונע סביב 2% מההון כתשלום שנתי, ובנוסף תגמול כולל של 20% מהרווח של התאגיד. אך ההשוואה נשענת על כרעי תרנגולת. אתייחס רק לכמה נקודות בולטות:

1. התגמול השנתי של 3%-2% מההון אינו התגמול למנהלים בקרנות, אלא הוא תשלום בגין הוצאות התפעול של הקרנות וכולל את שכר המנהלים, שכר העובדים, שכר היועצים וכל שאר ההוצאות של הקרנות. הייתי שמח אם הוצאות התפעול של הבנקים היו מצטמצמות לגודל זה.

2. הקרנות, היכולות לשמש לדעת עמיהוד כבסיס להשוואה, הן פרטיות, ואילו המנהלים שמדובר עליהם מכהנים בחברות ציבוריות. איש אינו בא בטענות על שכרו של איתן ורטהיימר בחברת ישקר הפרטית, אך בהחלט יש מקום לטענות, לדרישות ולתביעות נגד המנהלים, הדירקטורים והמשקיעים המוסדיים, בבנקים ובחברות ציבוריות אחרות, החומסים או מאפשרים לחמוס את החברות האלה.

3. המנהלים בקרנות שעמיהוד מתייחס אליהן פועלים כיזמים. הם מקימים את הקרן ומנהלים אותה על בסיס כישוריהם, וזכאים לכן לחלק מהבעלות ומהרווח. המנהלים בחברות הציבוריות הישראליות, ובעיקר בבנקים, אולי ברוכי כישרון, אך הם באו לחברות מבוססות הקיימות מזה שנים ונהנות ממעמד מונופולי, ותרומתם לרווח של החברה וזכאותם למשכורות ענק ולמענקים מופלגים אינן ברורות כלל.

בחלקו השני של המאמר מציע עמיהוד שהמחוקק לא יתערב בשיקולי בעלי המניות בעניין תגמול המנהלים. אך במציאות נמצא שהמחוקק חייב להתערב. לכן הוקמו ה-SEC בארה"ב ורשות ניירות ערך בישראל. גם כך המנהלים בחברות הציבוריות עושים ברכוש הציבור כבשלהם, הרשויות אימפוטנטיות ואינן מתערבות ובעלי המניות אינם תובעים גם כאשר ברור שנעשו מעשים פסולים או שהם נעשקו.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?