אוהב הון, שונא סיכון. מה לעשות?

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

אמרו לי בבנק:

אני צעיר העובד בחברת היי-טק ומקבל שכר נאה. אני מעוניין לחסוך בכל חודש 5,000 שקל כאשר המטרה היא להגיע לחיסכון של 200 אלף שקל בתוך שלוש שנים. החישוב מתבסס על קרן של 180 אלף שקל (36 חודשים כפול 5,000 שקל) ועוד ריבית על החיסכון.

לפי הצעת בנק הפועלים עלי לפצל את ההשקעה לשתי קרנות נאמנות, אלטשולר שחם סופה ופסגות מניות חו"ל, ובכל חודש להפקיד חצי מהסכום בכל אחת מהקרנות. תהיתי האם ההשקעה הזאת היא הכי נבונה עבורי?

אשמח על תשובה מהירה ועניינית. בתודה מראש,

דניאל א.

אנחנו אומרים:

שלום דניאל. מה-תיאור שנתת נראה לנו שאתה סולד לגמרי מסיכון, ושאינך מוכן להיות חשוף לתנודות של שוק המניות בבורסה. הדרך הנוחה ביותר מבחינתך היא לחסוך באפיקים סולידיים לחלוטין כגון מק"מ או אג"ח לתקופות קצרות (שנה עד שלוש שנים).

על היועץ בבנק היה להבין את רוח ההשקעות הסולידית שלך ולא לדחוף אותך לקרנות מניות שהן הרבה יותר מסוכנות. הקרנות שהמליצו לך עליהן משקיעות את עיקר כספן במניות. סופה משקיעה במניות בישראל ופסגות חו"ל - בחו"ל.

השקעה באפיק מנייתי יכולה אמנם להביא אותך לחיסכון גדול יותר מ-200 אלף שקל בתום שלוש השנים, אבל היא גם יכולה לגרום לך הפסדים. בשלוש השנים האחרונות אמנם היו לשתי קרנות אלה ביצועים מצוינים, אך בחודש האחרון, שהיה חודש גרוע מאוד בשוק המניות, המשקיעים בשתי הקרנות ספגו הפסדים כבדים של כ-14%-12%.

לכן, לפני שאתה נענה להמלצה של בנק הפועלים, עליך לברר עם עצמך אם אתה מוכן לקחת את הסיכון הכרוך בהשקעה במניות, או מעדיף ללכת על בטוח, גם במחיר התשואה שתקבל.

מק"מ לשנה נותן כיום תשואה נטו של כ-5.25%, ואחרי עמלות - כ-5%. השקעה של כל החיסכון במק"מים בלבד תאפשר לך להגיע בתום שלוש שנים לסכום של כ-195-194 אלף שקל. הסכום הוא משוער משום שהריבית שנותנים המק"מים עשויה להשתנות במשך התקופה. מכיוון שאתה משקיע מחדש בכל חודש, אתה חשוף לשינויי הריבית במשק. בכל מקרה, גם במקרה של ירידת ריבית חזקה במשק לכיוון של 4% - תרחיש שנראה כרגע מאוד לא סביר - עדיין ייוותרו בידיך בתום שלוש שנים כ-190 אלף שקל.

ברכישת אג"ח ממשלתי לא צמוד מסוג "שחר" לשלוש שנים תקבל ריבית נטו גבוהה יותר של כ-5.5%. במסלול שכזה תוכל להגיע בתום שלוש שנים לחיסכון של כ-196 אלף שקל. גם כאן, במקרה של ירידה בריבית במשק הסכום עלול לרדת (אם כי כאן כבר חשוב לראות מתי היא אכן תרד).

הריבית על תוכניות חיסכון היא בדרך כלל נמוכה יותר מאשר הריביות על מק"מ ועל אג"ח, וכאן כבר תתרחק מהיעד המבוקש - 200 אלף שקל. ובכלל, אנחנו לא ממליצים לחסוך בתוכניות חיסכון של הבנקים, על אף שאנחנו מודעים לכך שלחלק מהאנשים זה מתאים.

ישנן גם אפשרויות לקבל תשואה גבוהה יותר בהשקעות באג"ח קונצרני שמשלמות ריביות גבוהות יותר מאשר אג"ח מדינה. הכוונה היא לאג"ח בעלות דירוג אשראי גבוה כגון אג"ח של הבנקים או של חברות תעשייתיות גדולות כמו שטראוס-עלית או חברות מקבוצת אי.די.בי. אפשר כמובן גם להשקיע בקרן נאמנות, אך הרבה פחות מסוכנת ממה שהמליצו לך - למשל, קרן מדדית קצרה או קרן שקלית קצרה.

*דירוג אשראי - דירוג שניתן על ידי חברת מעלות ומעריך את סיכויי ההחזר של הריבית והקרן. דירוג גבוה מסוג AAA או AA משמעותו שסיכויי ההחזר גבוהים

***קיבלתם ייעוץ בבנק ואתם מעוניינים להתייעץ גם איתנו? שילחו את פרטי המקרה שלכם לכתובת

money@themarker.com

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"