ללמוד דרשת בר מצווה אצל רב וירטואלי

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

זכי ליברמן, המנהל במשך היום את רשת המחשבים בבית חולים הרצוג בירושלים, החליט לפני מספר שנים להקדיש את עצמו לפרויקט מיוחד בתחום הקרוב לליבו. כבר כמה שנים שהוא עובד על אתר שיעזור לבני נוער להתכונן לטקס הבר מצווה. לפני כחודש הוא השלים את המלאכה ובהשקעה של כמה עשרות אלפי דולרים השיק את אתר bar-mitzva.co.il - פורטל שלם המכיל מידע בנושא בר המצווה ואף מאפשר ללמוד באמצעותו את הדרשה.

"רציתי לתת צ'אנס לכל ילד יהודי בעולם ללמוד את כל מה שקשור לבר מצווה ללא מגבלה", אומר ליברמן, ומספר כי שמע על בתים חילוניים רבים בהם הורים לא שמחו שילדיהם הלכו לרבנים בגלל החשש כי יושפעו לרעה.

לדבריו, באמצעות אתר האינטרנט יוכלו להתקרב לתחום וללמוד מהבית. בנוסף, ישנם ילדים הנמצאים בישובים מבודדים או בחו"ל בעקבות שליחות של הוריהם ואינם יכולים למצוא מקורות נוחים ללימוד.

"גם אצל ילדים הלומדים אצל רב עוברים תהליך קשה וארוך", אומר ליברמן, ומסביר כי הם יוכלו לתרגל את הקריאה באתר.

ליברמן מספר שכיום יש מספר תוכנות בתשלום המאפשרות לימוד לבר מצווה, ואולם האתר שלו הוא הראשון שמאפשר לעשות זאת בחינם. כדי לקבל את הגושפנקה ההלכתית פנה ליברמן לשני הרבנים הראשיים לשעבר, הרב אליהו בקשי דורון והרב ישראל מאיר לאו, שהקליטו ברכות וידאו לנערים שילמדו לבר המצווה באמצעות האתר.

מאחר שבבר המצווה קוראים את הפרשה השבועית, כלל ליברמן באתר מאגר של כל הפרשות הקיימות בגרסאות מוקלטות וכן את גרסאות הטקסט שלהן כפי שהן מופיעות במגילת התורה ללא ניקוד וטעמים בספרי התורה הרגילים. את החומרים השונים אסף ליברמן בשנים האחרונות והשקיע חלק גדול מעלויות הפיתוח בהקלטת קוראים מקצועיים. לדבריו, יש באתר כמה אלפי קטעי קול - כל פרשה מתחלקת לשמונה חלקים ויש 54 פרשות שהוקלטו כל אחת בשני נוסחים, ספרדי ואשכנזי.

באתר קיים מאגר מידע של הלכות והכנות לקראת בר המצווה וייעוץ בנושאים שונים בתחום. לדברי ליברמן, הוא אינו מצפה לקבל בחזרה את השקעתו, ולטענתו "לא כל דבר עושים בשביל כסף". עם זאת,האתר פועל לפי מודל עסקי המבוסס על תשלום שיתקבל מנותני שירות לחוגגי בר מצווה שיוצגו באינדקס, החל מאנשי תאורה וסאונד וכלה בבעלי אולמות אירועים. בנוסף, יושק בעתיד מדור באתר שבו יוצעו למכירה מתנות ומוצרים שונים. מעבר לפנייה לנערי בר מצווה יש באתר גם שיעורים והרצאות בנושאים הלכתיים.

בעתיד מתכנן ליברמן לשדר בר מצוות און ליין מהכותל המערבי בירושלים, כדי לאפשר לבני משפחה שלא יוכלו להגיע לצפות באירוע. בנוסף, הוא חושב לעשות שיחות וידאו באמצעותן יוכלו תלמידים לקבוע עם רב שילווה אותם באופן אישי בהכנות.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה