מיסוי ישראלים בתפוח הגדול

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

במדינת ניו יורק שבארה"ב ניתן באחרונה פסק דין מדינתי שקבע כי בני זוג תושבי ישראל ששהו בארה"ב באופן ארעי, ועבדו במדינת ניו יורק באמצעות ויזות עבודה זמניות - ישלמו מס הכנסה בניו יורק; זאת, על אף שהשניים הם תושבי ישראל לצורכי המס הפדראליים.

פסיקה זו, לצד העובדה שרבים מהישראלים לא מודעים להשלכות המסוי ברמה המדינתית - להבדיל מהשלכות המסוי ברמה הפדראלית (ארצית) - מחדדת את הצורך בהבנת מבחן התושבות ובאבחון התושבות הכללית (הארצית) מהתושבות המקומית (המדינתית).

על פי חוקי המס שבמדינת ניו-יורק, תושבים זרים נדרשים לשלם מס על בסיס טריטוריאלי בלבד, וזאת להבדיל מתושבי מדינת ניו יורק הנדרשים לשלם מס על בסיס פרסונלי. "תושב" מוגדר בדיני המס של ניו יורק כמי ש"מקום מגוריו הקבוע" (לא בהכרח מושבו) הוא בניו יורק, והוא שוהה בה לפחות 183 ימים בשנה. ואולם כוחה של הגדרה זו יפה רק לעניין דיני המס הפנימיים של ניו יורק. הגדרת התושבות הכללית, זו הבוחנת אם אדם הוא תושב ארה"ב או תושב ישראל, עוסקת בעיקרה במבחן "מרכז האינטרסים החיוניים".

בפסק הדין נדון מקרה בו בני זוג, תושבי ישראל, שהו בניו יורק בדירות שכורות. בית המשפט בניו יורק נדרש לשאלה האם היה לבני הזוג "מקום מגורים קבוע" בניו יורק, כמשמעותו בחוק. לצורך בחינת השאלה נעזר בית המשפט בשני מבחני עזר: האחד, האם בני הזוג תיחזקו את הדירות השכורות בזמן השהייה? והשני, במקרה שהדירות אכן תוחזקו, האם השהייה היתה לצורך הגשמת מטרה ספציפית?

תשובה חיובית לשתי השאלות נקבע, תביא למסקנה כי מדובר במגורים "ארעיים", וכפועל יוצא, למסקנה שאין המדובר בתושבי ניו יורק. בני הזוג טענו כי מאחר שתוקפה של הוויזה הוא זמני (בדרך כלל שלוש שנים), שהייתם בארה"ב היא "ארעית".

בית המשפט לא קיבל את טענתם, וקבע כי שהותם תיחשב כארעית רק אם יוכח ששהותם היתה לזמן "מוגבל ומוגדר" ולשם "הגשמת מטרה ספציפית". עוד נקבע כי אחד מבני הזוג עבר לארה"ב כדי לעבוד במגוון תחומים, ולכן שהייתו בארה"ב לא היתה לצורך הגשמה מטרה ספציפית אלא לשם השגת מטרות כלליות יותר.

בנוסף פסק בית המשפט כי מקום המגורים הקבוע של בני הזוג הוא בניו יורק, ולפיכך יש למסותם על הכנסותיהם על בסיס פרסונלי. למותר לציין כי אין בכוחה של פסיקת בית המשפט להשליך על מבחן התושבות הכללי של בני הזוג, כפי שהוא נגזר מהוראות האמנה לכפל מס בין ארה"ב לישראל. במלים אחרות, חיובם של בני הזוג לשלם מס במדינת ניו יורק נגזר מהדין הפנימי באותה מדינה ועל פיו בלבד.

יחד עם זאת, לקביעת בית המשפט כי בני הזוג ייחשבו תושבי ניו יורק לצורך דיני המס הפנימיים במדינת ניו יורק יש השלכות מסוי אחרות: זאת, מאחר שהוראות האמנה לכפל מס בין ישראל לארה"ב - המעניקות בדרך כלל זיכוי בגין מס המשולם בארה"ב כנגד המס המשולם בישראל - חלות רק על המס הפדרלי, ולא על המס המדינתי.

פסק הדין מדגיש את חשיבותו של תכנון מס מקצועי זהיר בטרם המעבר לעבוד בארה"ב (ולו גם באופן זמני). על תכנון להתחשב בכל היבטי המס הנובעים מהשהייה הארעית, לרבות השלכות המס הנובעות מדינים פנימיים במדינות שונות בארה"ב. לפיכך, קבלת ייעוץ מס בישראל ובמדינת היעד היא בעלת חשיבות.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה