בית הזיקוק בחיפה ייאלץ להשקיע עשרות מיליוני ש' כדי לעמוד בתקני איכות הסביבה

הצו האישי לבית הזיקוק עודכן, ותקני הזיהום הושוו לתקנים האירופים

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

בית הזיקוק בחיפה ייאלץ להשקיע עשרות מיליוני שקלים כדי לעמוד בתקני איכות הסביבה, על פי צו אישי שעליו חתם השבוע השר לאיכות הסביבה, גדעון עזרא. הצו שעליו חתם עזרא כולל הוראות עדכניות למניעת מפגעי זיהום אוויר מבית הזיקוק חיפה.

אזור מפרץ חיפה הוא אחד מאזורי התעשייה הגדולים והמזהמים במדינה. הוא כולל תחנת כוח מזוטית, בית זיקוק גדול, מפעלים פטרוכימיים ומספר רב של מפעלים נוספים. על פי נתוני משרד הבריאות, תחלואת הסרטן והתמותה ממחלות לב-ריאה באזור גבוהה מהממוצע הארצי.

בית הזיקוק בחיפה פועל תחת הוראות למניעת זיהום אוויר בלתי סביר, שהוא למעשה הצו האישי. הנוסח המקורי של ההוראות נחתם עוד ב-1984 על ידי שר הפנים דאז, הד"ר יוסף בורג. ההוראות עודכנו לאחרונה ב-97'.

ב-2005 הוכן נוסח צו אישי מעודכן לבית הזיקוק חיפה על ידי צוות מקצועי של המשרד לאיכות הסביבה ואיגוד ערים שומרי המפרץ. הצו האישי כולל הוראות חדשות ומעודכנות ומבוסס על התקנים העדכניים הנהוגים באירופה בכלל, ובפרט בגרמניה.

נוסח הצו נשלח לבית הזיקוק במאי 2005, ופורסם באתר האינטרנט של מחוז חיפה של המשרד להערות הציבור. לאחר קבלת הערות בית הזיקוק התקיים הליך ארוך של דיונים שבעקבותיהם גובש הנוסח הנוכחי, המקובל על בז"ן. במקביל התקבלו הערות מה"קואליציה לבריאות הציבור".

בית הזיקוק בחיפה, כמו זה שבאשדוד, עומד למכירה, ועל פי חוזה המכירה, המדינה לא תשפה את רוכשיהם על תביעות מכל סוג, ובכלל זה תביעות הקשורות לאיכות סביבה. מדובר בסעיף שאינו מקובל במכירת בתי זיקוק, האומר כי המדינה מסירה כל אחריות לתביעות נגד בתי הזיקוק והמדינה שיוגשו אחרי המכירה. לפי מקורות במשק האנרגיה, סעיף כזה מוריד בדרך כלל את מחיר הקנייה במכרז, שכן הרוכשים הפוטנציאליים לוקחים בחשבון אפשרות של תביעות עתידיות נגד בתי הזיקוק, שאינם נחשבים ידידותיים במיוחד לסביבהדובר בז"ן מסר בתגובה: "המחויבות לנושאי איכות סביבה היא מרכיב אינטגרלי בהתנהלותה העסקית של החברה. בז"ן תמשיך לעמוד בכל הקריטריונים הנגזרים מההנחיות והצווים האישיים הנקבעים על ידי הנהלת המשרד לאיכות הסביבה".

המשרד לאיכות הסביבה: 40% מתחנות סונול לא עומדות בתקן - בז"ן תישא בעלויות התיקון

בית הזיקוק בחיפה יידרש לבדוק את תחנות הדלק של סונול שבכוונתו לרכוש מדור-אלון ולתקן את המפגעים הסביבתיים בהן, מה שעשוי להסתכם בהוצאה של מיליוני דולרים - כך עולה ממכתב ששיגר סמנכ"ל בכיר לתעשיות במשרד לאיכות הסביבה, ד"ר יוסי ענבר, למנכ"ל בתי הזיקוק, ישר בן מרדכי.

במכתב שהגיע לידי TheMarker נכתב: "המשרד לאיכות הסביבה יעמוד על ביצוע הדרישות המוזכרות לעיל - דרישות שמשמעות עלותן הכספית בטווח המיידי עלולה להיות גבוהה ביותר". לפי ענבר, "על פי הסטטיסטיקה שבידינו לגבי תחנות דלק של חברות הדלק בכלל וחברת סונול בפרט, יש לצפות שבכ-10% מהתחנות יהיו כשלים בתקינות המכלים או הצנרת, ובכ-40% מהתחנות יימצא זיהום קרקע. כתוצאה מכך, יהיה צורך בביצוע האמצעים המפורטים לעיל".

לפי שעה הוקפאה עסקת מכירת 70 התחנות של סונול תמורת 51 מיליון דולר, בהוראת רשות החברות הממשלתיות, והסבירות לביצועה נמוכה מאוד. יחד עם זאת, אם תמומש, בז"ן תיאלץ להשקיע סכום נכבד בהתאמת התחנות לדרישות. לפי שעה, טרם הוחלט אילו תחנות יירכשו.

דובר בז"ן מסר כי החברה מקפידה תמיד על ביצוע כל הוראות החוק והתקנות, ובכלל זה גם על מילוי דרישות המשרד לאיכות הסביבה.

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"