זעם ברשות החברות על בז"ן: נודע לנו על הכוונה לרכוש תחנות דור-אלון מהעיתונות

מקורות ברשות ההגבלים: מדובר בתרגיל שנועד להשפיע על החלטת העליון בעניין המיזוג

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

ברשות החברות הממשלתיות הופתעו אתמול ללמוד על הסכם ההבנות שנחתם בין בתי הזיקוק לדור-אלון, לפיו תרכוש בז"ן 70 תחנות מידי חברת דור-אלון סונול במידה וזו תמוזג. ברשות זעמו על כך שהמידע על העסקה הועבר לעיתונות לפני שדווח לרשות עצמה. מנהל הרשות אייל גבאי שיגר אתמול מכתב ליו"ר בז"ן אוהד מראני ודרש ממנו להעביר מיידית את כל פרטי העסקה וכן כל מסמך, הסכם, חוות דעת, מזכר הבנות ובחינה כלכלית שבידי החברה, על מנת שהממשלה תוכל לבחון את עמדתה בעניין.

על פי הסכם ההבנות, תרכוש בז"ן 70 תחנות מדור-אלון סונול במידה ותמוזג. מדובר ב-70 תחנות מתוך 210 התחנות אותן רוכשת דור-אלון בעסקת המיזוג. היקף העסקה הוא 51.4 מיליון דולר והיא כוללת את תחנות הדלק בלבד, כשלבז"ן אופציה לרכישת 10 תחנות נוספות.

מקורות ברשות ההגבלים התייחסו אתמול בחשדנות לדיווח על העסקה. המקורות העריכו כי לא מדובר בעסקה אמיתית, אלא במהלך שנועד להשפיע על החלטת בית המשפט העליון בעניין המיזוג בין סונול לדור-אלון. רשות ההגבלים התנגדה למיזוג, שיידון בעוד כשבועיים.

המקורות הוסיפו כי הודעת הצדדים על המיזוג בין בז"ן לדור אלון-סונול לא תשנה את הדיון בבית המשפט שעוסק בערעור על מיזוג אחר.

מצד שני, בשוק הדלק אמרו אתמול כי העסקה דווקא עשויה להוביל לאישור המיזוג בין דור-אלון לסונול, מכיוון ששליש מסונול יימכר לבז"ן, ובכך יפחת מספר התחנות של החברה הממוזגת לכ-270, בדומה לחברת פז. כמו כן עשויה העסקה לאפשר לדור-אלון וסונול להתמודד, כחברה ממוזגת, במכרז על בית הזיקוק באשדוד. עם זאת, התעוררו כמה שאלות לגבי היתכנות המהלך.

ההסכם כפוף להכרעת בית המשפט העליון בשאלת המיזוג בין דור-אלון לסונול, בדיון שיתקיים ב-6 ביוני, וכן לקבלת האישורים של רשות ההגבלים העסקיים וועדת השרים לענייני הפרטה, שאישרו את הליך הפיצול וההפרטה של בתי הזיקוק.

למרות המכתב הלקוני ששיגר גבאי למראני, הרוחות במשרדי האוצר והתשתיות לא נרגעו ב-24 שעות האחרונות. בכירים בשני המשרדים מתחו ביקורת נוקבת על התנהלות בז"ן בגיבוש העסקה. לדברי בכירים בשני המשרדים, לא יעלה על הדעת שחברה הנמצאת בבעלות המדינה תקדם מהלכים במחשכים מבלי שבעלי הבית ידעו על כך דבר וחצי דבר וילמדו על כך מהודעה לעיתונות או כמה דקות קודם לכן, בכלל זה השרים הממונים.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?