המטרה או הדרך?

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

לפני שנים רבות, כצלם, לימדתי קבוצה של ילדים לצלם בטבע. כאשר בחנו את התמונות שצילמו, הראה תומר, אחד הילדים, תמונה עמוסת פרטים ולא מעניינת במיוחד. כאשר שאלנו אותו מה הוא מצא בתמונה הוא הצביע על עציץ שמצא חן בעיניו שהופיע, קטן ביותר, באחת הפינות של התמונה. בזמן שהוא צילם, הוא היה ממוקד כל כך בעציץ שלא שם לב לכל ההתרחשויות האחרות שנכנסו למסגרת.

זה היה שיעור מעניין עבורי בתשומת לב. ראיתי עד כמה התמקדות במה שמעניין אותנו מעלימה מאיתנו דברים אחרים, כאלה שנמצאים ממש מול עינינו, כולל דברים שהיינו שמחים מאוד לראות. בחופשה ממנה חזרתי נוכחתי שוב בשיעור הזה, איך התמקדות במטרה מסתירה מאיתנו את יופייה של הדרך.

חופשות ארוכות מצליחות לעורר את הספק שאנחנו מנסים להרדים ולהדחיק במהלך הרגיל של החיים. זה נכון במיוחד למי שעובדים באינטנסיוויות גדולה וש"העבודה היא חייהם".

בחופשה יש פתאום זמן. אפשר להתבונן סביב, להרים את הראש, ליהנות מכל רגע ורגע, ולהעריך את היופי של הדברים הקטנים בחיים. בחופשה אפשר גם לעצור ולהתבונן לאחור על מה שהגשמנו בעבודה, על ההצלחות, על ההתפתחות האישית ועל הקשרים האישיים שיצרנו.

כשעושים את זה, רואים גם את מה שאנחנו מחמיצים תוך כדי המירוץ. במהלך העבודה עצמה תשומת לבנו נתונה כמעט במלואה למטרתנו - היעד הבא, הבעיה הנוכחית, הפרויקט או העסקה. בזכות ההתמקדות הזו אנחנו אפקטיוויים ומצליחים לממש מטרות מאתגרות, אך בו זמנית ההתמקדות הזו מעלימה מאיתנו את הדרך.הדבר נכון גם לגבי ניהול הקריירה שלנו - הן מבחינת המחיר שאנחנו משלמים עבורה והן מבחינת הערך שאנו מפיקים מנתיב הקריירה שבחרנו. מהי הקריירה עבורנו? האם היא רצף היעדים שהשגנו ונשיג לא משנה עד כמה נהנינו בדרך אליהם או שהיא הדרך עצמה על שלל חוויותיה, פרטיה והנאותיה?

התמקדות ביעדים - הישגים מקצועיים או עסקיים, התפקיד הבא או הלקוח הבא - עלולה להסתיר מעינינו את המחיר שאנו משלמים בדרך. מחיר בחיים האישיים, במה שחשוב לנו מעבר לקריירה ומוזנח בגללה, ומחיר המתבטא בהזנחה של שאיפות קריירה חשובות לנו.

ישנם אנשים שמרגישים שהם לא מתפתחים בעבודתם, שהם עושים את אותו דבר שוב ושוב. הם משלימים עם זה, כי הם בדרך להשיג תפקיד נכסף שבו הם מקווים שהדברים יהיו אחרת. אחרים מרגישים שהם לא מביאים את עצמם לידי ביטוי, שהם משאירים את כישרונם הייחודי "בבית" כאשר הם הולכים לעבוד. אבל הם לא משנים זאת כי עבודתם מאפשרת להם לממש יעדים מקצועיים או כלכליים.

זה כואב להתעורר למחיר הזה. זה מפריע להתמקד במטרה ודורש לבחון מחדש את העדיפויות שלנו. לפעמים זה מזמין שינויים דרסטיים, כמו החלפת נתיב קריירה או החלפת תפקיד. אך לרוב, ניתן למצוא דרכים לממש את שאיפותינו גם במסגרת הנתיב והתפקיד הנוכחי.

לשם כך, כדאי להתבונן על מה שמתהווה סביבנו בדרכנו אל המטרה. ניתן לראות גם הישגים וגם הזדמנויות שלא שמנו לב אליהן - בתחומים של ההתפתחות האישית והביטוי העצמי שלנו, התועלת שאנחנו מביאים לאנשים סביבנו, המוניטין והביקוש שאנחנו יוצרים לעצמנו, ההתחברות שלנו לאנשים שאנחנו אוהבים להיות בחברתם, והעתיד הכלכלי שלנו.

זה דורש להסתכל על הנוף וליהנות מהדרך תוך כדי הליכה (או ריצה) למטרה. אז אפשר לראות את היופי שקיים סביבנו, את תוצרי הלוואי של עשייתנו, ואת ההזדמנויות הנפתחות בפנינו כל הזמן. מדובר בבחירה אסטרטגית חשובה לקריירה של כל אחד מאיתנו - מה חשוב לנו יותר, המטרה או הדרך? גם אלה שהדרך חשובה להם מהמטרה וגם אלה ששתיהן חשובות להם באותה מידה מגלים שלא קל, תוך כדי עבודה, שלא להיסחף להתמקדות במטרה. לא קל, תוך כדי עבודה, לשים לב לדרך.

אם זה קורה לכם, אז הנה לכם עוד סיבה טובה, אם דרושה לכם, לקחת חופשה לעיתים תכופות, ולו על מנת להיזכר שהדרך חשובה לא פחות מהמטרה.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?