למה לשלם על מלון כשאפשר להחליף דירות?

ישראלים רבים מממנים חלק מהשהייה בחו"ל באמצעות השכרת הדירה לזמן הנסיעה או החלפתה עם מבקרים בישראל. ההכנסה עשויה להיות גבוהה - למי שמוכן לעמוד בסיכונים

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

לנצל את הדירה כדי לנסוע לחו"ל
משפחה בעלת דירת 4 חדרים בטורונטו מעוניינת להחליף את דירתה לתקופה של 3 שבועות בקיץ, בדירה בהרצליה; לגלעד מניו ג'רסי בית פרטי עם בריכת שחייה, והוא מחפש וילה בישראל, להתגורר בה לתקופת החגים. בתמורה - ייתן לבעלי אותה דירה להתגורר בווילה שלו; בני זוג אקדמאים מחיפה נוסעים לחצי שנה ללונדון, והם מציעים את דירתם להשכרה לתקופת הנסיעה. מקבץ קצר של מודעות באינטרנט, שנכללות בזוג התופעות ההולכת ומתרחבות של השכרות לטווח קצר והחלפת דירות.

מדובר בשתי תופעות "אחיות" שנולדו מהניידות ההולכת וגדלה אצל שני קהלים: אנשי עסקים ואקדמיה. אלה מוצאים עצמם יוצאים לחו"ל מספר פעמים בשנה, לתקופות של כמה שבועות עד כמה חודשים, גם לצורכי עבודה וגם לחופשות. בטכניון, לדוגמה, כבר לפני 20 שנה חוקרים שהיו יוצאים לשנות שבתון ואף לתקופות קצרות יותר, היו נוהגים להציע את דירותיהם להשכרה, בדרך כלל לחוקרים אורחים מחו"ל. לעתים, כשהתאפשר, נרשמו חילופי דירות בין חוקרים מחו"ל לעמיתיהם הישראלים.

באותה תקופה החשיבה הכלכלית היתה מפותחת פחות, ומה שהדריך את ביצוע העסקות הללו היה בעיקר הנוחות של דירות ברמות גבוהות שהמתינו לחוקרים הישראלים ולקולגות מחו"ל, שבדרך כלל היו גם ממוקמות במרחק סביר מהאוניברסיטאות.

ר' ונ', זוג חוקרים צעירים שמתגורר במרכז תל אביב, כבר משתמשים בהשכרת דירה לטווח קצר, בכיוונים כלכליים יותר, של ניצול נכון יותר של המשאב הכלכלי הגדול ביותר שלהם - הדירה.

לקראת הקיץ הקרוב נפלה לידיהם הזדמנות להעביר שלושה חודשים באירופה לצורכי מחקר. השניים התלהבו מאוד מהנסיעה - אך נרתעו מעט מהעלויות הגבוהות שכרוכות במעבר, וחיפשו דרכים להשלמת המימון. לבסוף עלו על הפתרון - השכרת הדירה בישראל בזמן השהות בחו"ל.

השניים צילמו כמה תמונות מחמיאות של דירתם - דירת 3 חדרים ששופצה באחרונה - ופירסמו אותן באתר ישראלי ושני אתרים אמריקאיים המתמחים בסוג זה של עסקות. המחיר נקבע לאחר עיון מהיר בהצעות של דירות אחרות - 1,200 דולר לחודש.

התשובות הגיעו מהר מאוד. "תוך שבוע וחצי הגיעו כעשר פניות מכל מיני אנשים - ישראלים הגרים בחו"ל שרוצים לבוא לחופשה, יהודים אמריקאים ואירופאים וכן אקדמאים שמגיעים לביקור באוניברסיטאות בישראל. חלק גדול היו משפחות שחיפשו מקום גם בשביל הילדים", מספרת ר'.

היתרונות לשוכרים כאלה רבים: לעתים נחוץ להם מקום למשפחה שלמה, חלקם באים לצורכי עבודה ויכולים להשתמש בפינת העבודה והמחשב בבתים שהם שוכרים, ולא פחות חשוב - מדובר בחיסכון משמעותי לעומת מגורים בבית מלון.

השוכרים הראשונים שנמצאו היו משפחה של ישראלים לשעבר שרצו להגיע לישראל לצורכי עבודה וגם לנופש. השוכרים הטובים ביותר הם אלה שמעוניינים בכל התקופה, וכך נחסכים דיונים מול כמה שוכרים ותקופות מתות בין תקופות השכירות. המשפחה רצתה את הדירה רק לחלק מהזמן, אך היתה מוכנה לתת פיצוי על כך. ההצעה שלהם - 3,000 דולר לחודש ושבוע.

לבסוף הצליחו בני הזוג להשכיר את הדירה גם לחלק מהזמן הנותר, ובסך הכל יצרו הכנסה של 4,200 דולר שכל כולה תוקדש לשהותם באירופה.

15 אלף דולר לחודש לווילה

ר' ונ' הם רק דוגמה בודדת. חודשי הקיץ מביאים עמם אנשי עסקים עשירים לחופשות בווילות של הרצליה פיתוח. זכיין אנגלו סכסון הרצליה פיתוח, איתן בלומברג, מספר שהם מוכנים לשלם סכומים של 7,000-5,000 דולר לחודש בעבור וילה עם גינה במצב טוב. בעבור וילות מפוארות, עם בריכת שחייה וחצר רחבת ידיים, מוכנים לשלם שכירות חודשית של 15-10 אלף דולר לחודש.

לעתים, כשהשכירות המגה יוקרתית הזו מיועדת לתקופה קצרה במיוחד, המחיר יכול להגיע ל-1,000 דולר ליום בעונת שיא החופשות, בחודש אוגוסט. זה כמובן הקצה העליון של התופעה.

החלפת דירות לוקחת את הרעיון הזה צעד אחד קדימה ומביאה אותו לכלל האוכלוסיה: מדובר בפעולת חילופין שמתבצעת למשך תקופת החופשה, בין בעלי דירות שמתגוררים בשני מקומות שונים.

כאמור, העיקרון עצמו ותיק ומוכר בעולם, אולם היה זה האינטרנט שהקפיץ אותו מממדים של תופעה שולית של בודדים, לתופעה נפוצה יחסית, ובקרב קבוצות שונות - לטרנד של ממש. היקף התופעה בעולם מוערך ב-300 אלף חילופים בשנה, מהם בכ-1,200 חילופים מעורבים ישראלים. היקפה צומח על פי ההערכה ב-10% בשנה.

ברנדט הגרה בולואה, עיר קטנה שסמוכה לפאריס, מציעה דירת 4 חדרים, לא רחוק מקו 3 ממטרו לואיז מישל, בקומה שלישית עם מעלית ומכונית רנו קליאו, בתמורה לדירת 2 או 3 חדרים בישראל, למשך השבוע הראשון של נובמבר.

בשיחה טלפונית מצרפת מסביר בנה, כי אמו יהודיה, שמגיעה ארצה פעם-פעמיים בשנה, וכי מדובר בפעם הראשונה שהיא משתמשת בשיטה הזו. "שמענו על חילופי דירות בתוכנית בטלוויזיה, שאמנם דנה אך ורק בתופעה בתוך צרפת, אבל נתנה לאמי את הרעיון לנסות וליישם אותה גם בישראל. היא חיפשה באינטרנט ומצאה את המקום לפרסום המודעה", מסביר הבן.

מה הסיבה?

אך ורק של חיסכון כספי.

האם אימך לא חוששת מלעשות עסקה כזו עם ישראלים?

אני הוא זה שחושש. אמי דווקא בטוחה בהצלחת השיטה.

מפה לאוזן - לאינטרנט

"אני התחלתי בחילופי דירות עם קרוב משפחה שלי בצרפת לפני 8 שנים. לאחר מכן הוא נתן לי שם של חבר שלו שהיה מעוניין בדירה בישראל לצורך החופשה, ואני נתתי שם של חברי שלי ברמת אביב, והדברים התגלגלו מפה לאוזן, כשחבר הביא חבר", מספר מנכ"ל אתר האינטרנט "נוסעים בזמן", שמעון וקנין. באתר (passepartour.co.il) המוקדש לתיירות, מוקצה גם מקום לחילופי בתים.

נוסעים בזמן, כמו גם אתרי לוח ופורומים ישראליים נוספים, ועשרות אתרים בינלאומיים דומים, גילו את הענף הזה רק בשנים האחרונות. זה החל בפורומים וצ'טים שונים, בהם אנשים שאלו משתתפים אחרים על אפשרויות להחלפת דירות, ולאחר מכן מוסד כאתרים בפני עצמם.

"בדרך כלל, מה שמייחד את האנשים שמשתתפים בהחלפת דירות הוא, שהם בני המעמד הבינוני פלוס, נוסעים כמה פעמים בשנה לחו"ל ומגלים מודעות רבה מאוד לתרבות המקומית של אתרי התיירות אליהם הם רוצים להגיע. בצורה של כניסה לדירה אמיתית של מישהו, מתאפשר להם להגיע לרבדים תרבותיים, שאי אפשר להגיע אליהם באמצעות לינה בבתי מלון רגילים", מסביר וקנין.

על אף שמדובר בחיסכון כספי - לעתים אפילו הרכב המשפחתי ניתן בחבילה עם הבית - וקנין טוען שלא זו המטרה. "מההתרשמות שלנו, רוב האנשים שמחליפים דירות יכולים לשכור לעצמם חדרים במלון או באכסנייה, אולם הם רוצים לעשות דברים בצורה אחרת", הוא אומר.

רוב תושבי החוץ שמעוניינים בדירות בישראל הם יהודים או ישראלים שחיים בחו"ל, המעוניינים להגיע ארצה לתקופה של כמה שבועות, בדרך כלל לאזור מרכז הארץ. האתרים המועדפים על ישראלים הם מערב אירופה וארה"ב.

בתקופה האחרונה התופעה התרחבה, וכוללת גם ישראלים שמחליפים דירות עם ישראלים, לצורך חופשה בארץ. המשתתפים הדומיננטים כאן הם תושבים מהצפון, בעיקר ממצפים וממקומות שנחשבים למבוקשים אצל תושבי המרכז לצורך חופשות.

התופעה מצאה קהל אוהד אצל היהדות הדתית. מתברר, כי קיים נוהל של החלפת דירות בין תושבים בבני ברק לירושלמים, ולעתים גם במקומות אחרים. היהדות הדתית מוצאת בשיטה הזו את היתרונות הכלכליים שגלומים בה, בתוספת לביטחון, שהדירה מיועדת למשפחות מרובות ילדים וגם עונה לדרישות הכשרות שלהם.

הסכנה - חלום בלהות

אבל מול יתרונותיה הכלכליים של השיטה, בצירוף לאפשרות לחוות חופשה מסוג אחר, יש בה חסרונות פוטנציאלים לא מעטים, שמצויים בשפע אצל הישראלי המכוער, שעלולים להכשיל את כל החופשה.

"כבר כמה שנים שאנחנו מחליפים דירות בין בני משפחה. בשנה שעברה עברתי טראומה", כתבה אישה חרדית לפורום הייד פארק של אתר "חברה". "הייתי בחודשי הריון מתקדמים, ואת דירתי החלפתי עם גיסתי, שגרה בקומה חמישית בבניין במרכז ירושלים. אני השארתי בית נקי, מקרר מלא, טלפון מחובר, מחשב ודיסקים לצפייה. בית חי. עד שעליתי לביתם הזדעזעתי. הבית היה מלוכלך משהו פחד. הכיור מלא לכלוך וכלים. החדר עם המחשב וחדר השינה להורים היה נעול. נשאר לנו לישון בסלון על כורסא שבורה ובחדר ילדים במיטת קומותיים מגעילה. הייתי בהלם - הטלפון לא היה מחובר לתקע. הוא נעלם. כדי להזמין מונית הייתי צריכה לרדת ולעלות בחודש שביעי את כל הקומות. אחרי יומיים מתישים הודעתי שיש לי צירים ואני חייבת לשכב בבית. לא גיליתי להם שהצירים הם עצבים מהחוצפה שלהם".

וקנין מגיב על סיפור מהנוסח הזה באומרו, שאכן מדובר בחלום בלהות. "הבנת השיטה, המבוססת על אמון הדדי והרבה רצון טוב, מאפשרת לצמצמם את רוב הסיכונים ולהשכיח את כל הדאגות. חשוב לזכור: גם לאנשים איתם אתם מבצעים את חילופי הבתים יש בדיוק אותן מחשבות וחששות, שהרי אתם עומדים לגור בביתם. עיקרון ההדדיות פועל כאן", הוא מסביר. עדיין קיים חשש, שיהיו כאלה שינצלו את העובדה שמדובר במפגש חד-פעמי, כדי לנהוג בצורה שכזו.

אבל זה לא המכשול היחיד שיכול לעמוד בפני מימוש עסקה שכזו. "זה חלום יפה, ונתקלתי בכמה פניות בנושא. לדעתי, צריך להיות ריאליים בנושא. מה הסיכוי של תושב זכרון יעקב שרוצה להחליף דירה בבוסטון למצוא מישהו בבוסטון שבדיוק בתקופה המתאימה מחפש דירה בזכרון? שואף לאפס. לכן, השיטה הזו טובה במיוחד לערים הגדולות: לניו יורק, ירושלים, תל אביב, פריז, לונדון. לגבי כל היתר, הייתי מציע לפרק את החבילה לשתי עסקות בסיסיות, להשכיר את דירתם לתקופה קצרה ולשכור במקום היעד דירה", אומר המתווך יואב איתיאל מסוכנות בראל נכסים שבזכרון יעקב.

גם לרבים מאלה שאינם חוששים שהדירה מהמצג הנאה מהאינטרנט תתגלה לבסוף כחור מעופש, יש הסתייגויות מהתופעה: רבים לא אוהבים לתת לזרים להכנס למעוז האינטימיות שלהם, בין אם בחדר השינה ובין אם במחשב האישי; אחרים דוגלים בחופשה "אמיתית" בבית מלון, והם מוכנים לשלם בעבורה כסף; ויש כאלה, שעל מנת להיוודע טוב יותר לאורחות חיי התושבים המקומיים, מסתפקים פשוט בצימרים B&B.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה