היום תימשך החקירה הנגדית של שלמה פיוטרקובסקי במשפט זאבי-צ'רנוי

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

הבוקר תתחדש בבית המשפט המחוזי בתל אביב חקירתו הנגדית של שלמה פיוטרקובסקי, מנכ"ל הבנק הבינלאומי בין השנים 2001-1999. החקירה מתקיימת במסגרת משפטם של גד זאבי, מיכאל צ'רנוי וזאב רום, בפרשת הניסיון לרכוש 20% ממניות בזק על ידי זאבי במימון קונסורטיום בנקים בראשות הבינלאומי.

זאבי וצ'רנוי, הנאשמים המרכזיים, מואשמים ברכישה במשותף של כ-20% ממניות בזק לפני כחמש שנים תוך הטעית הרשויות לגבי מקורו של הכסף ששימש למימון העסקה. על פי האישום, זאבי קיבל לצורך מימון הרכישה אשראי בסך 643 מיליון דולר מקונסורטיום בנקים בראשות הבינלאומי, בתמורה לשעבוד מניות בזק ולערבות בנקאית של בנק פיבי-שווייץ בסך 143 מיליון דולר, שמאחוריה עמד צ'רנוי.

מכתב האישום עלה כי לו ידעו הבנקים שצ'רנוי, בעל העבר המפוקפק לכאורה, עומד מאחורי הערבות, הם לא היו מאשרים את ההלוואה ומשרד התקשורת לא היה מנפיק את האישור הדרוש לרכישת חברה אסטרטגית כבזק.

במהלך החקירה הנגדית, התפרץ פיוטרקובסקי במלים חריפות נגד שאר העדים בפרשה ובראשם עורך דין יגאל ארנון, יו"ר הבנק דאז, ודוד נוחימובסקי, מנכ"ל בנק פיבי שווייץ באותם ימים. "מסתבר שהייתי בסך הכל פיון של אחרים. בהינף יד אני אומר: "איך סובבו אותי".

עם זאת, על אף ההתפרצויות, וחרף העובדה שהסניגורים הצליחו להצביע פה ושם על סתירות מסוימות בין גרסאותיו השונות בארבע הודעותיו במשטרה וגרסתו מישיבת בית המשפט הראשונה לפני כשבוע וחצי, נדמה שפיוטרקובסקי הצליח לדבוק בגרסה עקבית אחת. פיוטרקובסקי טען כי נפל קורבן למעשי רמייה הן של הגורמים שמעליו, עו"ד ארנון, והן של הכפופים לו, נוחימובסקי. לדבריו, הוא לא ידע ביוני 2000 שצ'רנוי עומד מאחורי הערבות של זאבי בפיבי שווייץ, והוא עשה את כל שהיה עליו לעשות כדי להזים מידע שהגיע אליו באותו מועד בעניין זה.

בתוך כך, טען ארנון כי פיוטרקובסקי מחזיק עבורו בנאמנות 1% ממניות סלקום שאותם רכש מהבעלים לשעבר של סלקום - משפחת ספרא - תמורת 2.2 מיליון דולר. לדברי ארנון, בידו מסמך בכתב המעיד על הסכם הרכישה האמור. לטענת ארנון, מדובר באחזקות בשווי של כ-20 מיליון שקל ועוד כ-34 מיליון שקל שחולקו כדיבידנד. בתחילת החודש פורסם מכתב שעליו מבסס ארנון את דרישתו לקבלת 1% מהאחזקות בסלקום. במכתב אומר פיוטרקובסקי, "אני מתייחס למניות הרגילות של החברה. אני מתחייב להעביר לך את מחצית המניות מיד לכשתבקש זאת, בכפוף לקבלת הסכמת בעלי מניות אחרים".

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?