שרידי חומר מסרטן התגלו במשקאות קלים בארה"ב - בהם פאנטה אורנג' ולימון

מהחברה המרכזית נמסר כי בכל הבדיקות בישראל נמצא שכמות הבנזן במוצרים היא מתחת לתקן הישראלי ולתקן ארגון הבריאות העולמי לבנזן במי שתייה

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

ארגוני צרכנים ומומחים לבריאות הציבור קראו לבתי הספר בארה"ב להפסיק למכור משקאות קלים לתלמידים בעקבות גילוי שרידים של בנזן (benzene) תרכובת הגורמת למחלת הסרטן, בעשרות סוגי משקאות קלים.

במכתב ששלח ארגון הצרכנים קומרשל אלרט לראשי מערכות החינוך של המדינות בארה"ב נדרשו האחרונים להפסיק את המכירה והשיווק של משקאות קלים בבתי ספר עד שיוכח כי הם בטוחים.

חוקרים בתחום המזון העריכו כי רמות הבנזן הגבוהות שהתגלו במשקאות נוצרו בעקבות שילוב של החומרים המשמרים נתרן או בנזואט סודיום וחומצה אסקורבית (ויטמין סי). רשימת המשקאות הקלים שבהם נמצאים חומרים אלו כוללת, בין השאר, את המשקה פאנטה תפוזים, פפסי בטעם וניל ודיאט פפסי צ'רי קולה (בטעם דובדבנים).

בישראל נמצא שילוב שני הרכיבים במספר מצומצם של מוצרים - מוצרי פאנטה בטעם אורנג', אורנג' דיאט, לימון ושוקטה. בחברה המרכזית לייצור משקאות קלים, משווקת מוצרי פאנטה, אמרו אתמול כי "מוצרים אלו נבדקו הן במעבדה חיצונית בארץ והן במעבדות של חברת קוקה קולה העולמית באירופה. בכל הבדיקות נמצא כי כמות הבנזן בהם היא מתחת לתקן הישראלי ותקן ארגון הבריאות העולמי לבנזן במי שתייה. לפיכך, חשוב להדגיש כי גם במוצרי פאנטה אלו אין כל סכנה בריאותית".

שרידים של בנזן נמצאו במשקאות קלים בארה"ב ובאירופה, ברמה גבוהה עד פי שמונה מהמותר במי שתייה, בבדיקות של מאות סוגי משקאות קלים שערכו בחודש שעבר מינהל המזון והתרופות (FDA) בארה"ב ורשות תקני המזון (FSA) בבריטניה.

ארגוני צרכנים בבריטניה קראו בחודש שעבר לנקוט צעדים מיידיים להפסקת מכירת המשקאות הקלים שבהם התגלו שרידי בנזן, משום שהמשקאות שבהם מדובר משווקים לילדים. "ההוכחות המדעיות אינן חד משמעיות לגבי השאלה אם בכלל קיימת רמה בטוחה של בנזן. מדוע שרמת בנזן הנחשבת ללא בטוחה במי שתייה תיחשב לבטוחה במשקאות קלים?" אמר ריצ'רד ווטס, נציג ארגון הצרכנים סאסטיין.

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות