בפרשת אלי ארוך - כלל יכולה להלין רק על עצמה

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

מאז פרסום פסק הבורר של השופט העליון בדימוס יעקב מלץ בפרשת כלל פיננסים - אלי ארוך, מוזנת התקשורת בדיווחים ואינפורמציות. נראה כאילו גדוד שלם של יחצ"נים גויס לעסוק במוסד הבוררות, בכישוריו ובהתנהגותו של השופט במהלך הבוררות ואחריה.

זה הזמן להזכיר לכלל פיננסים את חוק "האצבע המורה": כאשר אתה מצביע באצבע מורה על מי שאשם לדעתך בתקלה שקרתה לך, שים לב ש-3 אצבעות מצביעות בחזרה אליך.

כאשר בחרה כלל פיננסים את הבורר, יכולה הייתה החברה לברר אם הוא בקיא בשוק ההון, בבורסה ובשוק הנגזרות. אם בחרה כלל פיננסים בורר שאינו בקיא, לדעתה, בתחומים הנ"ל, אין לה להלין אלא על עצמה בלבד.

השופט מלץ קיבל את הסכם הבוררות הראשוני, שבו היה מוסכם בין הצדדים כי "הבורר ינמק את פסיקתו". השופט מלץ התנגד לתנאי הנ"ל מטעמיו הוא ובמקום לבחור בורר אחר, הסכימה כלל פיננסים למחיקת הסעיף הנ"ל וכך קיבלו הצדדים פסק בורר תמציתי ללא נימוקי פסיקה.

מנכ"ל כלל פיננסים צוטט בעיתונות כמי שאמר שלא ילך יותר לבוררויות בין השאר כיוון שאין ערכאת ערעור. גם כאן אין לכלל פיננסים להלין אלא על עצמה. אמנם לפי חוק הבוררות אין לערער על פסק הבורר, אולם, אם הייתה כלל פיננסים דואגת לכתוב בהסכם הבוררות כי היא עומדת על כך שתהיה ערכאת ערעור, הרי שהאפשרות הזו הייתה עומדת לה כחוק. אין לדעת כיצד התנהלה הבוררות צעד אחרי צעד, שכן דיוני בוררות חסויים. ואולם אפשר להניח כי אלי ארוך נכח ברוב, אם לא בכל הדיונים, האם גם יו"ר ונשיא כלל פיננסים גילו נוכחות דומה בדיונים?

השאלה הזו חשובה לצד הניהולי של ההתדיינות המשפטית: אם מנהל בכיר נוכח בדיונים וחש "לאן נושבת הרוח". הוא יכול ליזום במהלך הדיונים הצעת פשרה, פסק זמן לחשיבה, שינוי בהדגשים וכדומה. אם המנהל הבכיר ניזון רק מדיווחים, נפגם לעיתים כושרו להחליט החלטה נכונה. המנהל הבכיר מונה לתפקידו כי הוא רואה או מבצע דברים "קצת אחרת" משאר המדווחים לו. אם השתתפו יו"ר ונשיא כלל פיננסים בכל הדיונים ולא ראו לאן "נושבת הרוח" האחריות עליהם. כמו בכל בוררות או התדיינות משפטית על רקע כספי, הצעת פשרה נדיבה באמצע ההליך הייתה עוצרת אותו וכלל לא הייתה משלמת 96 מיליון שקל.

בערעורה על פסק הבורר, השופט העליון בדימוס יעקב מלץ, מערערת כלל פיננסים על מוסד הבוררות וספק אם איזה שהוא בית משפט בארץ יקבל גישה זו.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?