"ייקור שווי השימוש הוא הטלת מס הכנסהנוסף"

אחד מבכירי שוק הליסינג הישראלי לא חושב שייקור שווי השימוש יגרום לטלטלה בשוק. דהן סבור גם שהאוצר יתקע גול עצמי ויפסיד הכנסות מהמהלך. שיטת הליסינג פוגעת בבטיחות? הצחקתם אותו. "רמת התחזוקה של המכוניות הללו טובה הרבה יותר ממכוניות פרטיות"

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

כבר הרבה זמן רומזים אנשי רשות המסים במשרד האוצר על הכוונה לייקר את סעיף שווי השימוש. הסעיף הזה בתלוש המשכורת מגלם את שווי ההטבה של מכוניות צמודות שניתנות על ידי המעסיק. ייקור הסעיף יביא כמובן לעליה במחיר שמשלם בעל המכונית הצמודה עבור השימוש בה.

שי דהן, מספר שתיים בחברת הליסינג וההשכרה הגדולה, אלדן, לא חושב שהייקור המשמעותי בשווי השימוש על מכונית מליסינג, יפגע בחברה שלו.

"אנחנו ממתינים לראות מה יהיה אבל לא אמורה להתבצע היערכות חריגה מצידנו. אנשים לא יוותרו כל כך מהר על עסקת הליסינג שלהם" אומר דהן. "נוח להם, כי נותנים להם מכונית, לוקחים אותה לטיפול ומחזירים, מעדכנים כשיש צורך בטסט ומטפלים בהכל. אנשים לא צריכים לעשות שופינג של ביטוח, לא צריכים להתעסק אם האוטו במקרה של תאונה. הם מכירים טלפון אחד בחברת הליסינג וזה כל מה שהם צריכים לדעת. אנשים בשורה התחתונה ישלמו יותר מס הכנסה, אבל לא יוותרו על הליסינג שלהם".

אתה לא חושב שלייקור המוצר תהיה השפעה משמעותית על גרף הביקוש?

"השאלה היא, באמת עד כמה הייקור ישפיע. על פי ההערכות שלנו ההשפעה לא תהיה מהותית וזה לא ידרוש מאתנו היערכות משמעותית".

האוצר נאבק בליסינג

שוק הליסינג גדול מדי. כך סבורים אנשי רשות המסים, גורמים רבים במשק הישראלי וכלכלנים ובכירים בקרב יבואני הרכב. מכלל המכוניות החדשות שנמכרות מדי שנה בישראל בין 60% ל-70% משמשות ככלי רכב צמוד של עובדים.

בעקבות הכותרות בתקשורת על ייקור עתידי של הליסינג, לא נתקלתם בביטולי עסקאות ליסינג?

"אנחנו לא מרגישים ירידה בהיקף העסקאות. להיפך, הצמיחה השנה במשק הישראלי באה לידי ביטוי גם בשוק שלנו. אנחנו גדלים ועושים יותר עסקאות כי אנשים אוהבים את השרות הזה".

ההיקף הגדול של שוק הליסינג לא מוצא חן בעיני אנשי האוצר ובעיני היבואנים. היבואנים משום שמכירות לחברות מאלצות אותם להנות ממתח רווחים נמוך. האוצר לא מרוצה משום שלדעתו כאשר יש לאזרח מכונית מליסינג הוא מנצל אותה עד תום ובכך יוצר צפיפות בכבישים, תאונות וזיהום אויר. עוד טוענות הרשויות שריבוי מכוניות בבעלות חברות ליסינג פוגע בבטיחות כיוון שהחברות מחפשות דרך להוזיל את עסקאות הליסינג על חשבון הפחתת אביזרי הבטיחות.

מסיבה דומה נפגעת, לדבריהם, גם רמת הטיפול במכוניות כיוון שחברות הליסינג מסתפקות באחזקת מכוניות כך שישרדו רק את שלושת שנות קיומן בבעלות החברה. המבקרים את היקפו של השוק סבורים שיש לפעול להקטנתו מכ-60% ומעלה כיום, ל-30% ומטה.

ברמה האסטרטגית המטרה של המדינה ברורה - להחזיר את השליטה על היקף הנסיעות ולא להעניק הטבת מס לשכבה מבוססת.

"תקרא לזה כך או אחרת, אבל בשורה התחתונה זה עוד מס הכנסה לשכבה שלמה של אנשים. המדינה החליטה שהיא רוצה עוד מס והיא עומדת לגבות אותו מהמעמד הבינוני שממילא נושא בעיקר הנטל".

"אנשי האוצר צריכים לדעת שהמדינה בכלל לא תרוויח מייקור הליסינג. אנשים לא יעברו לאוטובוס. אם מישהו יוותר על הליסינג זה יהיה בגלל קושי כלכלי ואז ברור שהוא לא יקנה מכונית חדשה ופרטית במקומה אלא יעבור למכונית משומשת. כך יגרום האוצר גם לפגיעה בטיחותית".

אומרים שכדי להציע מחירים תחרותיים לעסקאות הליסינג, אתם מפחיתים את אביזרי הבטיחות במכוניות, כך שהליסינג פוגע בבטיחות על הכביש.

"גם אם כמות האביזרים הבטיחותיים נמוכה יותר, ברור שהשיטה הזו דווקא משפרת את הבטיחות בכבישים. רבים מאלה שמקבלים מכונית ממקום העבודה שלהם לא יכלו להרשות לעצמם לקנות מכונית חדשה. חוץ מזה, גם מי שיש לו כסף לקנות מכונית חדשה מחליף אותה אחרי זמן רב יותר, כך שבכל מקרה הליסינג מביא לכך שמכוניות צעירות יותר נוסעות על הכביש ויש לכך חשיבות בטיחותית ממדרגה ראשונה. אנחנו מכירים הרבה חברות שהחלפנו להם את צי הרכב כי החליטו להפסיק להחזיק מכוניות בבעלותם. צי הרכב שלהם תמיד ישן יותר מהגיל המקובל בליסינג".

טוענים נגד חברות הליסינג שהן מחזיקות את המכוניות שלהן באופן מוגבל כך שישרדו את שלוש השנים שבהן הן נמצאות בשירות החברות ואחריהן המבול.

"אנחנו באלדן, אבל אני יכול לומר זאת גם בשם החברות היותר מוכרות בענף, מחזיקים בסטנדרטים גבוהים מאוד של אחזקה. טוענים כלפינו שאנחנו לא מטפלים במכוניות שלנו במוסכים מורשי יבואן אבל לעולם לא נשתמש במוסך שאיננו מוסמך בידי משרד התחבורה. אם מדינת ישראל תקבע חוקית שאנחנו צריכים ללכת למוסכים מורשי יבואן, כך ננהג.

"אנחנו לא מטפלים במכוניות שלנו בכל מקום. בחברות הליסינג בוחרים לצורך הטיפול במכוניות באנשי מקצוע. אנחנו בוחרים מוסכים לפי הרמה המקצועית שלהם. יש לנו קציני בטיחות שבודקים את רמת התחזוקה של המכוניות. אם תשווה את זה לאדם פרטי שמטפל במכונית שלו, אין לו את המקצועיות שיש לנו".

הטענה היא שכדי לחסוך בעלויות אתם מכתיבים למוסכים סכום נמוך מאוד לטיפול שמחייב אותם להשתמש בחלפים באיכות נמוכה ולעשות תיקונים ברמה בינונית

"הטענות הללו מופרכות. אני צריך לשמור על המכוניות ברמה גבוהה. אי אפשר לטפל במכונית ברמת סטופר. אני לא אבוא ואומר למוסך: אני רוצה שהתיקון יחזיק מעמד שלוש שנים ולא חמש".

אבל מה, בעצם, האינטרס שלכם שהמכונית שלכם תחזיק מעמד ברמה גבוהה מעבר לשלוש השנים שבהן היא בשימושכם?

"יש לי אינטרס חשוב מאוד - אני רוצה לשמר את הלקוחות שקונים את המכוניות המשומשות. יש לי צינור של לקוחות מהרגע שהמכונית חדשה ועד שהיא נמכרת כמשומשת. אם יש לי סתימה באחד השלבים, אם אחד השלבים לא מרוצה, זה פוגע לי בזרימה של כל הצינור. אנחנו משקיעים המון בלקוחות שאנחנו מוכרים להם את המכונית בסוף תקופת הליסינג.

"המכוניות שמסיימות את השירות אצלנו חייבות להתגלגל. חשוב לנו שערך המכוניות הנתפש יהיה גבוה, אבל יש בסיס מוצק לכך שיש להן ערך גבוה. פעם מי שחיפש מכונית משומשת היה מסתכל בעיתון ונתקל בסוחרי רכב במסווה של אנשים פרטיים או בכל מיני מכוניות מזוייפות. ברכישת משומשת ממקום כמו אלדן, כל אוטו מוצג כשהוא נקי ומטופל. אנחנו מציגים בפני הלקוח בדיקה מכאנית על מצב המכונית ונותנים לו את תיעוד היסטוריית הטיפולים של המכונית. בנוסף הלקוח מקבל אחריות על המכונית".

נשמעות טענות כי לעתים כשקונים מכונית מליסינג ומתפתחת בעיה לא תמיד מצליחים באמת ליישם את האחריות.

"זה לא נכון. התחרות בין חברות הליסינג עושה את שלה והסטנדרטים של החברות המובילות מציבים אחד לשני סטנדרטים גבוהים. הדאגה ללקוח יותר חשובה מסעיף כזה או אחר באחריות. אנחנו תמיד משתדלים לחרוג מעבר לכתב האחריות ולא פחות ממה שכתוב בה.

"בכל מקרה יש הבדל ברור בין קניה ברחוב לבין קניה מחברת ליסינג. אם קונים מכונית ברחוב והאוטו מקרטע אין לאן ללכת. אם קונים מחברה גדולה יש לאן לחזור. ואם לא מרוצים תמיד יש דרגות ניהול שאפשר לפנות אליהן".

"יבואני המכוניות מנפחים"

נתח השוק ההולך וגדל של חברות הליסינג מתוך מכירות המכוניות החדשות בישראל העלה את חמתם של יבואני הרכב שנמצאים במאבק עם חברות הליסינג מזה חודשים רבים.

"מדברים על נתח של כ-70% שמחזיקות חברות הליסינג, אבל לדעתי ההיקף האמיתי לא גדול מ-50%. אני לא יודע זאת בוודאות, אבל יש טענה שיבואני הרכב עומדים מאחורי המספרים המנופחים".

למה יש להם אינטרס לפגוע בחברות הליסינג?

"אני לא יודע, אני מניח שהכל עניין של כמות המכירות מול המחיר. הם מוכרים לנו הרבה, אבל בגלל שאנו קונים הרבה מתח הרווחים על כל מכירה גדול פחות מאשר ללקוח הפרטי. אין טרייד אוף ישיר בין מכירה לליסינג למכירה ללקוח הפרטי, כך שלדעתי הכעס לא מוצדק.

"התפתח לאחרונה עליהום על ענף הליסינג" מסכם שי דהן. "העליהום הזה לא נכון והוא מתפתח לכיוון לא טוב. הליסינג פרח בשנים האחרונות וזה נוח מאוד כחלופה למכונית פרטית וגם תורם רבות לבטיחות בכבישי ישראל".

אלדן, החברה של משפחת דהן

את חברת אלדן הקים יוסי דהן בשנת 1967. החברה התמחתה בהשכרת מכוניות, אבל עם הזמן הציעה גם ליסינג. בשנים האחרונות נכנסה החברה גם לתחום המלונאות ובבעלותה שני בתי מלון - מלון אלדן בירושלים (מול מלון המלך דוד) ומלון וורלה (Verlain) בפאריס, צרפת.

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה