טומי לפיד שוקל לפרוש משינוי בעקבות תבוסת פורז

(עדכון) בבחירות של מפלגת שינוי, נבחר למקום הראשון יו"ר המפלגה יוסף (טומי) לפיד; אברהם פורז, שהפסיד לרון לוונטל בקרב על המקום השני, הודיע על פרישה מהרשימה יחד עם חמישה ח"כים נוספים; חלק מהפורשים הודיעו כי הם שוקלים להקים מפלגה חדשה שתייצג את "שינוי האמיתית"

אסף כרמל
אסף כרמל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסף כרמל
אסף כרמל

(עדכון) דרמה התחוללה אמש בבחירות לרשימה לכנסת של מפלגת שינוי. במקום הראשון ברשימה נבחר, כצפוי, יו"ר המפלגה יוסף (טומי) לפיד, אך למקום השני נבחר רון לוונטל, חבר מועצת עיריית תל אביב ומנהיג האופוזיציה הפנימית במפלגה, שהצליח לגבור על ח"כ אברהם פורז.

בעקבות המהפך בצמרת, מפלגת שינוי עומדת ככל הנראה בפני פילוג. לפיד, שהתנגד לבחירתו של לוונטל, שוקל להודיע על פרישה מרשימת שינוי והקמת סיעה חדשה. ח"כ פורז, ועמו חמישה ח"כים נוספים, כבר הודיעו על פרישתם מהרשימה הנוכחית. חלק מהפורשים אף הודיעו כי הם שוקלים להקים מפלגה חדשה שתייצג את "שינוי האמיתית", לדבריהם.

הבחירות בשינוי התקיימו אתמול במלון "קראון פלזה" בתל אביב. לפיד נבחר למקום הראשון, אולם על המקום השני התנהל קרב איתנים בין לוונטל, הטוען זה זמן רב כי צריך להצעיר את שורות המפלגה, לבין פורז - ממייסדי שינוי.

בסיבוב הראשון קיבל לוונטל 79 קולות ופורז קיבל 56. כדי לנצח נדרשו ללוונטל יותר מ-50% מקולות 170 חברי מועצת שינוי, ולכן התקיים סיבוב שני. בהצבעה בסיבוב השני הסתובב לפיד בפנים מודאגות ואמר כי יהיה רגוע רק אחרי בחירתו של פורז למספר שתיים. לפיד כבר הודיע בהזדמנויות קודמות כי אם פורז לא ייבחר לסגנו, הוא לא מתכוון להישאר ב"שינוי".

"השותפות ביני ובין אברהם היא שותפות האמת היחידה בפוליטיקה הישראלית", אמר לפיד. "אני לא רוצה לצאת עכשיו בהצהרות, אבל אנשים מבינים שאם אברהם לא ייבחר לא תהיה להם מפלגה".

בינתיים הצליח לוונטל לגבש סביבו את חברי הכנסת אילן ליבוביץ' ואהוד רצאבי, שחלק מאנשיו הצביעו עבור פורז וחלק עבור לוונטל. בסופו של דבר גבר לוונטל על פורז וקיבל 93 קולות מול 72. התוצאות התקבלו בתשואות בקרב תומכיו של לוונטל, שמיהר להכריז: "גבירותי ורבותי, מהפך, מהפך, אנחנו מחליפים את הדורות, אנחנו מרעננים הרשימה. יחד נעזור לטומי לפיד להעלות את שינוי כלפי מעלה, לא קדימה".

לפיד הודיע לחברים: "יוצא לחופשה"

מיד לאחר היוודע התוצאות מיהר לפיד לעזוב את המלון ואמר לאחד הח"כים, שהוא "יוצא לחופשה". מקורב ליו"ר "שינוי" הוסיף: "אם טומי עזב, זה הרבה מאוד. אם לוונטל מספר שתיים זה כבר לא כל כך מעניין מי יהיו מספרי שלוש וארבע".

באותו הזמן כינס פורז את תומכיו באחת הקומות העליונות במלון, וכעבור חצי שעה הודיע כי לא יתמודד על המקום השלישי ברשימה. גם ארבעה ח"כים נוספים: רוני בריזון, מלי פולישוק-בלוך, אתי ליבני ואילן שלגי, הודיעו כי גם הם פורשים מההתמודדות. גם ח"כ מודי זנדברג אמר כי אם לא ייבחר למקום השלישי, יפרוש מהמשך ההתמודדות.

"כשלוונטל קובע את הרשימה מהתחלה ועד הסוף, אין טעם להישאר", אמרה פולישוק. "זו לא המפלגה שבה אני חברה 25 שנה, הלב שלי קרוע". גם חבר הכנסת שלגי ביטא תחושות דומות: "החלטתי להסיר את המועמדות, משום שאני חושב שבמצב הזה, למסגרת שנקראת שינוי אין עתיד".

לוונטל הדף פניות עיתונאים

החכ"ים הפורשים לא שללו את האופציה שיקימו בקרוב מפלגה חדשה. "אנחנו נתכנס בקרוב ונחליט מה לעשות", אמרה פולישוק, "כדי שהדרך של שינוי תמשיך להתקיים. ישראל צריכה את שינוי, אבל את שינוי האמיתית".

לוונטל לא ממש נראה כמי שנהנה מניצחונו אמש. בדרך כלל הוא שמח מאוד לשתף פעולה עם התקשורת, אבל אחרי שנודע לו על פרישה של כמעט מחצית מהסיעה, הוא הדף את פניות העיתונאים, והתייעץ ממושכות עם עוזריו ועם גורמים משפטיים. מקורבו של לוונטל, איקי אילנר, אמר: "זה לא בטוח שהפורשים יוכלו לקחת את שם המפלגה ולהגיש רשימה חדשה לכנסת, מבלי שהרשימה הזאת תעמוד במבחן משפטי של תוצאות הבחירות היום. ברגע שטומי, פורז, שלגי ושאר הפורשים יגישו רשימה חדשה, יילך לוונטל לבית משפט ויטען שהוא זכה במקום השני שנקרא שינוי".

ח"כ ליבוביץ’: "אנחנו בגן ילדים?"

חברי הכנסת ליבוביץ' ורצאבי, שותפיו של לוונטל, ניסו להפגין קצת יותר קורת רוח ממספר שתיים החדש למפלגה. "שינוי לא נשענת על אנשים פרטיים", אמר רצאבי, שנבחר למקום השלישי ברשימה. "אני אכבד כל הליך דמוקרטי, בין אם נזכה ובין אם לאו", הוסיף.

גם ח"כ ליבוביץ', שצפוי להיבחר למקום הרביעי ברשימה, תמה על עמיתיו לסיעה שפרשו מההתמודדות. "אני חושב שטומי לפיד צריך עכשיו לאחד את השורות ולהצעיד את המפלגה לניצחון. גם ביבי נתניהו לא רצה את סילבן שלום כמספר שתיים שלו", אמר ליבוביץ', "מה, אנחנו בגן ילדים? אם התוצאות לא מתאימות לי אז אני שובר את הכלים?".

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים