יותר גדול מטראמפ: הקבלן הכי עשיר בסין

שו רונגמאו, פועל טקסטיל עני, מצא דרך בשנות ה-80 להשיג זכויות לקרקעות המשובחות בערים הגדולות בסין, ונהפך למיליארדר השולט בשטחי הנדל"ן הגדולים בסין

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

יש 10 מיליארדרים, ככל הידוע, בסין, והוא אחד מהם. שמו שו רונגמאו, והוא אינו דונלד טראמפ, סם זל או מורטימר זקרמן. הוא גדול מהם.

שו, יו"ר קבוצת שימאו, שולט ביותר אדמה מכל קבלן פרטי באמריקה, ובונה פרויקטי נדל"ן יוקרה שמביישים את אלו של טראמפ בגודלם וראוותנותם. אך בניגוד לטראמפ חובב הזרקורים - שמעולם לא חסר לו מענה לשון, ויוצא מגדרו כדי למשוך תשומת לב - שו אינו מתראיין ושומר בחשאיות את פעילותו.

שו, לשעבר פועל טקסטיל, הוא אחד היזמים העשירים ביותר בסין, ודוגמא בולטת לדור הראשון של אילי נדל"ן בארצו. "יש לו יכולת בלתי רגילה למצוא את הפרויקטים הנכונים בזמן הנכון", אמר מייקל הארט, מנהל המחקר בסוכנות הייעוץ לנדל"ן משנחאי, ג'ונס לאנג לאסאל. במדינה שבה הותר לאנשים לקנות בתים רק בשנות ה-80, קבלנים כמו שו הצליחו להשיג זכויות לקרקעות משובחות בערים הגדולות ביותר - וכעת הם קוצרים רווחים עצומים מבניית בתי מגורים גדולים, לעתים בשילוב מלונות ובנייני מסחר.

ענף הנדל"ן הסיני, שנולד רק לפני עשור, מגלגל מכירות שנתיות של 130 מיליארד דולר, והוא אחד ממנועיה הגדולים ביותר של הכלכלה הלוהטת בעולם. הצמיחה הקפיצה את שו למקום ה-9 ברשימת עשירי סין, עם שווי של מיליארד דולר בנכסים. הוא מנהל שתי חברות נדל"ן בורסאיות ואוסף של חברות נוספות, ומפקח על פרויקטים בשווי 9 מיליארד דולר.

קבוצת שימאו צפויה לבנות כ-15 מיליון מ"ר עד 2010, יותר מהשטח הנשלט על ידי סם זל משיקגו, איל הנדל"ן המסחרי שהוא הבעלים הגדולים ביותר של שטח בארה"ב.

באמצעות שימאו יצר שו (ששמו בקנטונזית, הוי וינג מאו, מתנוסס גם על החברות הבורסאיות שלו), את אחד ממותגי נדל"ן היוקרה הראשונים בסין. הוא רכש שטחים משובחים בשנחאי בשלהי שנות ה-90, כאשר אחרים, שחששו שהעיר צפופה מדי, נמלטו ממנה. כעת, עם עליית מחירי הבתים, שימאו רווחית כל כך, שגולדמן סאקס ומורגן סטנלי נושאים ונותנים על הנפקתה ב-2006.

מעט מאוד ידוע על שו, 55, במיוחד כיצד התחיל לצבור את הונו ופיתח רשת של בעלי ברית פוליטיים רבי עוצמה, כולל כמה פקידים בכירים במפלגה הקומוניסטית. הוא סירב לבקשות חוזרות לריאיון למאמר זה, בדומה לקבלנים אחרים בסין. יש המודים כי אינו רוצה בחשיפה במדינה שעדיין נשלטת על ידי קומוניסטים ואינה חשה בנוח עם הרעיון של הון פרטי.

ענף הנדל"ן בסין, בדומה למקומות אחרים, סובל משערוריות רבות - גניבת קרקעות, שחיתות, שוחד, עבודת בנייה גרועה ועקירתם של מיליוני איכרים ועניים. אולם כל אדם בעל אמצעים בסין רוצה לשחק במשחק הנדל"ן. מתוך רשימת 50 העשירים במדינה, לפי דירוג "פורבס" ל-2005, מחצית מסתמכים על נדל"ן כמקור העיקרי לעושרם.

שו, אדם זריז תנועה בעל שיער שחור בוהק, רכש תחילה אוסף של נכסים כושלים בשנחאי בסוף שנות ה-90, והקים פרויקט על גדות הנהר ברובע פודונג בעיר. חלק מהדירות בפרויקט נמכרות כעת ביותר מ-4 מיליון דולר. "הוא קנה המון אדמה במחירים מגוחכים", אמר קבלן אחד, שביקש לשמור על אנונימיות.

שו גדל כילד עני בשישי, עיר במחוז פוג'יאן, הבכור במשפחה בת שמונה ילדים, בן לפועל ייצור ורופאה. לאחר שסיים את לימודיו בתיכון במהלך מהפכת התרבות של 76-66, נשלח לכפר לעבוד בתור "רופא יחף" - מקצוע פארה-רפואי שיזם היו"ר מאו, במסגרתו הוכשרו איכרים תוך חודשים ביסודות הרפואה כדי לטפל בשכניהם בכפרים. בשנות ה-70 עבר שו להונג קונג ועבד כפועל טקסטיל. באותה עת, סיפר לידידיו, הצליח להרוויח הון במסחר במניות.

בשנות ה-80 השקיע כסף במפעלי טקסטיל בסין. ב-1988 קפץ לעולם הנדל"ן, כשהשקיע 1.2 מיליון דולר במה שהיה אמור להיות מפעל סריגה בעיר מולדתו. "הוא אמר לאחרים שהוא בונה מפעל", אמר קאי שיג'יה, פקיד בעיריית פוג'יאן שעבד עם שו. "אולם בפועל הוא בנה מלון, בניגוד לחוק". עם השלמת הבנייה השתנתה מדיניות הממשלה, ושו נהפך לבעלים של מלון שלושת הכוכבים הפרטי הראשון בסין.

אחרי הצלחה זו השקיע שו מיליונים בפיתוח בנייני דירות ואתרי נופש במחוז. הוא כרת ברית ידידות עם אישים פוליטיים בכירים, כולל מזכיר המפלגה של פוג'יאן, צ'ן גואנגיי, ויורשו, ג'יאה קינגלי. צ'ן הפך ברבות הימים לחבר בכיר בפוליבירו של בייג'ין.

כשהצלחתו בפוג'יאן החלה לדעוך, עבר שו עם משפחתו לאוסטרליה, והשקיע בנדל"ן. תוך זמן קצר חזר להשקיע בבייג'ין ובשנחאי, בדיוק לפני שמחירי הדיור הרקיעו שחקים. הדרך אל הכסף היתה שגורה בסין: משא ומתן לקניית אדמה זולה מידי הממשל, בתשלום מקדמה קטנה עבור פרויקט קטן לכאורה, ואז תכנון של פרויקט חדש גדול. "העיקר זה תזרים המזומנים. ככה הבחורים האלה מרימים עסק", אמר קבלן אנונימי משנחאי. "הראשונים היו אנשי חזון וכיום הם עשירים עד גיחוך".

השיטה הסינית מעניקה לקבלנים יתרונות רבים. רוכשי הבתים משלמים הרבה מראש, כשנה לפני תחילת הבנייה. הקבלנים משתמשים במזומן לבנות את הפרויקט או לקנות אדמות נוספות. "ככה עושים הרבה כסף מסכום התחלתי קטן", אמר הארט.

שו שיכלל את השיטה לשלמות, אולם נתיב הכסף שלו מאוד חמקמק. משפחתו שולטת באוסף סבוך של חברות ציבוריות ופרטיות, לפי מסמכים רשמיים, כולל יישויות הרשומות במקלטי מס. החברות מחליפות ביניהן רכוש, מממנות אלו את אלו, ומעבירות את הרווחים ביניהן.

במקום להנפיק חברות בבורסה באמצעות בנקאי השקעות, נהפכו שתיים מהחברות של שו לבורסאיות - אחת בשנחאי ואחת בהונג קונג, על ידי רכישת שלדים בורסאיים.

שימאו רכשה שטחי קרקע עצומים לגדות נהר בערים הגדולות בסין, ובנתה פרויקטים עמוסים בגנים, עצי דקל, וילות ומגדלים יוקרתיים משובצים שיש. בפרויקט אחד הקים שו קזינו הפועל על קו הגבול עם רוסיה, ובכך הוא חומק מהאיסור על הימורים בסין בכל מקום מלבד מקאו.

כיום מסתמנת האטה בשוק הנדל"ן הסיני, עם חששות לפקיעת בועה. שו וצוות ההנהלה שלו, שכולל את בתו ובנו, דווקא מגבירים את השקעותיהם, והם גייסו אדריכלים בינלאומיים למלאכה.

מקורבים לשו אומרים כי הוא שומר על קשרים קרובים לממשלה, ותורם כסף רב כדי להישאר בחסותם. כשמנכ"ל וורנר ברדרס אנטרטיינמנט ביקר את סגן רה"מ בבייג'ין, וו יי, השתתף שו בפגישה. הוא גם אורח תדיר של רה"מ וון ג'יאבאו.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?