סיכוי להתמודדות שווה בין שלוש מפלגות

פרישתו של שרון מהמרוץ לראשות הממשלה תסלק מהזירה את המועמד המוביל. בנימין נתניהו ועמיר פרץ, שלא הצטיירו עד כה כמועמדים ריאלים לראשות הממשלה ייהפכו לכאלה בן יום. המועמד השלישי שייבחר לראש קדימה יצטרך לנסות ולשחזר את הצלחתו של שרון

יוסי ורטר
יוסי ורטר

מקורביו של אריאל שרון ידעו לספר בימים האחרונים על מצב רוחו הרע. על הלחץ והעצבנות שניכרו בו. "זה לא היה אותו אריק", הם אמרו. הצנתור שהמתין לו הטריד אותו. הלחיץ אותו. הוא ידוע כאיש קר רוח, בעל עצבי ברזל במצבים ביטחוניים, לאומיים ופוליטיים, אך ככל הנראה, לא כשזה נוגע לבריאותו. ייתכן שזו לא היתה רק עצבנות מובנת לפני ניתוח. ייתכן ששרון חש בדבר מה רציני וחמור יותר שעומד להתרגש עליו. הלוואי ויוכל לספר זאת לכשיתאושש, אם יתאושש.

ואולם סבר פניו החמור של מנכ"ל "הדסה", שדיווח מדי פעם לעיתונאים, אמר הכל. כל מי שצפה והאזין לדיווחים יכול היה להתרשם, שהפעם זה רציני יותר, שהפעם לא נראה את ראש הממשלה יוצא על רגליו בעוד יומיים מבית החולים.

כעת אין מנוס מלשאול את השאלות הקשות: מה יקרה אם שרון לא יחזור לקדמותו? מה יקרה אם כושר התיפקוד שלו ייפגע לתקופה ארוכה? מה יקרה אם אריאל שרון לא יתמודד שוב על ראשות הממשלה? מה יקרה, אם תקופת שרון בפוליטיקה הישראלית, הגיעה אמש לקצה.

במקרה כזה, מערכת הבחירות תיפתח מחדש. כל הקלפים ייטרפו, כל ההערכות שניבאו לשרון ולמפלגתו החדשה "קדימה" ניצחון ודאי וברור, ייבחנו מחדש. ממלא מקומו של שרון השר אהוד אולמרט, יהיה, בתסריט כזה, איש המפתח. הוא יכהן כראש ממשלה בפועל עד לבחירות לכנסת, ב-28 במארס. בד בבד תיאלץ מפלגת קדימה, שטרם הורכבה כלל, לבחור לעצמה יו"ר חדש, שיהיה - אם שרון לא יתאושש - גם מועמדה לראשות הממשלה. השמות המובנים מאליהם הם אולמרט, ציפי לבני, ושאול מופז. אולי גם שמעון פרס יבקש להתמודד, אם כי במצב האומה הנוכחי, גילו המופלג לא ישחק לטובתו.

פרישתו של שרון מהמרוץ לראשות הממשלה תסלק מהזירה את המועמד המוביל. את המועמד הטבעי, האיש שהיה בקונסנזוס, שמיגנט אליו, על פי הסקרים האחרונים, למעלה מ-40 מנדטים. קשה לתאר את המערכת הפוליטית ללא שרון. בחמש השנים האחרונות, שבהן הוא מכהן כראש ממשלה, אולי החזק והדומיננטי ביותר שהיה כאן מאז דוד בן גוריון, כל יריביו התמוססו, ונפלו והתפזרו לכל עבר.

ללא שרון, חוסנה של 'קדימה' כמפלגה יעמוד למבחן מיידי: כמה מנדטים יחזרו למפלגות האם שלהם - לליכוד, לעבודה ולשינוי? סקרים וירטואליים שנערכו בשבועות האחרונים, לאחר האירוע המוחי הראשון של שרון, הראו כי גם בלעדיו קדימה אינה מתפרקת ומתפוררת לכל עבר. אולם מהיום, ייתכן שזו כבר לא תהיה שאלה וירטואלית. אם עשרה מנדטים יחזרו לליכוד ולעבודה, זו תהיה התמודדות שונה, בעלת סיכויים שווים, בין שלוש מפלגות.

בנימין נתניהו ועמיר פרץ, שלא הצטיירו עד כה כמועמדים ריאלים לראשות הממשלה ייהפכו לכאלה בן יום. המועמד השלישי שייבחר לראש קדימה (סיכוייו של אולמרט נראים טובים יותר) יצטרך לנסות ולשחזר את הצלחתו של שרון. זו תהיה משימה קשה ביותר, כי כבר מזמן לא היה כאן פוליטיקאי מנוסה, מיומן, ובעל כישורים מנהיגותיים שכאלה, כמו אריאל שרון.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?