נדחתה תביעת חוב של בנק המזרחי לאחר שסירב לסייע למנהל המיוחד

בית המשפט המחוזי דחה את ערעור בנק המזרחי על החלטת המנהל המיוחד שלא לקבל תביעת חוב שהגיש הבנק, לאחר שזה לא סיפק מסמכים שנדרשו על ידו. השופט: "הבנק היה צריך לעזור למנהל"

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

איך בנק מאבד 2.6 מיליון שקל? מסתבר שבקלות רבה. כל שנדרש הוא לא לסייע למנהל המיוחד על נכסי חייב לחקור תביעת חוב שהגיש. כך עולה מהחלטתו של השופט יוסף שפירא מבית המשפט המחוזי בירושלים, שדחה בתחילת השבוע את ערעור בנק המזרחי על החלטת המנהל המיוחד לא לקבל תביעת חוב שהגיש הבנק לאחר שזה לא סיפק מסמכים שנדרשו על ידו.

תחילת הפרשה ב-2000, בשעה שבנק המזרחי הגיש בקשה למתן צו כינוס לנכסי אביעד אנסבכר. הבקשה התקבלה, ובשלב מאוחר יותר מונה עו"ד דורון לנגה לתפקיד המנהל המיוחד לצורך הכרעה בתביעות החוב שהוגשו בעניינו של אנסבכר. הבנק הגיש תביעת חוב בסך של כ-2.6 מיליון שקל למנהל המיוחד, כחמישה חודשים לאחר שעבר המועד להגשתה. עם זאת, המנהל המיוחד החליט להאריך לבנק את המועד להגשת תביעת החוב, ולאפשר לבנק להגישה.

כמה חודשים לאחר מכן החליט המנהל המיוחד לדחות את תביעת החוב של הבנק, וזאת לאחר שלא הומצאו לו, לטענתו, כל המסמכים הרלוונטיים המאמתים את תביעת החוב של הבנק. הבנק לא ויתר והגיש ערעור על ההחלטה לבית המשפט המחוזי. לטענת הבנק, תביעת החוב שלו מעוגנת בספרי הבנק, ורישומי הבנק מהווים ראיה לכאורה לנכונות האמור בהם, ועל כן נטל הראיה להפריך את רישומי הבנק מוטל על החייב - ומשניתן צו כינוס מוטל הנטל על המנהל המיוחד. המנהל המיוחד טען מנגד כי תאגיד בנקאי אינו חסין מבדיקת תביעתו, ולכן לא היה מקום להתעלמות הבנק מדרישתו למסירת מידע ומסמכים. בנוסף טען המנהל המיוחד כי היה מקום לדחות גם את תביעת החוב של הבנק לגופה.

בית המשפט לא קיבל את טענות הבנק. לדבריו, נטל ההוכחה בדבר קיום החוב מוטל על כתפו של הנושה, ובמקרה הנוכחי על הבנק. בית המשפט הוסיף כי הבנק אינו יכול להסתפק בטענתו כי תביעת החוב שלו מעוגנת בספרי הבנק, וכי רישומי הבנק מהווים ראיה לכאורה לנכונות האמור בהם, אלא היה עליו להוכיח באופן ממשי ואמיתי את תביעת החוב.

"היה על הבנק לסייע למנהל המיוחד בתפקידו, ולא להקשות עליו בהתמשכות ההליכים מעבר לכל זמן סביר, ומשלא עשה כן אין לו אלא להלין על עצמו", כתב ביהמ"ש. חובה זו של הבנק לסייע למנהל המיוחד, קבע ביהמ"ש, מקבלת משנה תוקף לאור העובדה שהבנק הוא זה שהחל בהליכי הכינוס, אך למרות זאת התעכב זמן רב בהגשת תביעת החוב, ולאחר מכן השתהה זמן רב בהגשת המסמכים המוכיחים את חובו.

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"