הגז הטבעי: מהפכה במשק האנרגיה

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

כניסת הגז הטבעי למשק הישראלי היא מהפכה של ממש. הגז הטבעי צפוי לתרום במידה משמעותית לכלכלת ישראל; להפחית את עלות האנרגיה; להביא לצמצום תלותה האסטרטגית של ישראל ביבוא הנפט ומוצריו; ולהביא לצמצום משמעותי בפליטת גזי חממה ומזהמים אחרים בתהליכי הייצור השונים.

גז טבעי הוא תערובת גזים שמורכבת בעיקר ממתאן. בדומה לנפט מופק הגז הטבעי משדות תת קרקעיים. סקר שערכה רשות החשמל קבע כי הביקוש לגז הטבעי בישראל ילך ויגדל. על פי הסקר, צריכת הגז בטווח של שלוש עד חמש שנים תהיה 4.3 מיליארד מ"ק בשנה, ופוטנציאל צריכת הגז בטווח של 10 שנים יהיה 5.9 מיליארד מ"ק בשנה.

תחום הגז הטבעי מורכב משלושה מרכיבים עיקריים: אספקה, הולכה וחלוקה. האספקה כוללת הפקת גז ממאגרים תת קרקעיים, עיבודו ושינועו עד למערכת ההולכה הארצית. מסלול החתחתים שעבר פרויקט הגז מאז 95' - השנה שבה יזמו משרד האנרגיה וחברת החשמל את הקמת משק גז טבעי בישראל - עבר לשלב הבא עם חתימת ההסכם לאספקת גז מצרי באוגוסט 2005 בקהיר. כיום יש למדינת ישראל שני ספקי גז טבעי: קבוצת ים תטיס של יצחק תשובה, המספקת גז טבעי מהמאגר שמול חופי אשקלון, והשותפות הישראלית-מצרית EMG, שצפויה לספק גז מצרי החל ב-2007. ספקים נוספים צפויים להצטרף בעתיד.

כמה לקוחות פוטנציאליים כבר ממתינים לקבלת הגז הטבעי. הראשונה בהם היא חברת החשמל, שכבר החלה לקבל חלק מהגז הטבעי מקבוצת ים תטיס. חלק מהצרכנים הגדולים הם חברות שמתכוונות להקים תחנות כוח פרטיות: קבוצת דוראד, חברת מפעלי נייר חדרה וכי"ל, שצפויה להקים תחנה באזור ים המלח.

את ההולכה מתכננת חברת נתיבי גז לישראל, האחראית גם על הקמה המערכת והפעלתה. ההולכה כוללת את העברת הגז טבעי בצנרת תת קרקעית לאתרי צריכה. מצינורות ההולכה אמור הגז הטבעי לעבור לנקודות החלוקה לצרכנים קטנים יותר.

הקו היבשתי המרכזי נבנה על ידי חברת נתיבי גז במימון של 80 מיליון דולר מתקציב המדינה. התוואי עובר בין אשדוד לגזר ומשם לקריית גת ולאשקלון. הקו צפוי להתחיל לפעול ביוני 2006, וצרכניו הפוטנציאליים הם תחנות הכוח גזר וצפית של חברת החשמל, תחנות כוח פרטיות באשדוד ובאשקלון ומפעלי נשר ברמלה.

הקו היבשתי הדרומי נמצא בשלבי פיתוח ראשוניים יותר. באחרונה נחתם הסכם מימון בהיקף של 20 מיליון דולר מאוצר המדינה. את יתרת התקציב, כ-80 מיליון דולר, יספקו תמלוגים מפעילויות אחרות וגיוס מתוכנן בשוק ההון. בסוף 2007 אמור הצינור להיות מוכן לפעולה ולספק חשמל למפעלי תעשייה, כמו אינטל בקריית גת, מכתשים אגן ברמת חובב ומפעלי ים המלח.

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה