הגז הטבעי: מהפכה במשק האנרגיה

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

כניסת הגז הטבעי למשק הישראלי היא מהפכה של ממש. הגז הטבעי צפוי לתרום במידה משמעותית לכלכלת ישראל; להפחית את עלות האנרגיה; להביא לצמצום תלותה האסטרטגית של ישראל ביבוא הנפט ומוצריו; ולהביא לצמצום משמעותי בפליטת גזי חממה ומזהמים אחרים בתהליכי הייצור השונים.

גז טבעי הוא תערובת גזים שמורכבת בעיקר ממתאן. בדומה לנפט מופק הגז הטבעי משדות תת קרקעיים. סקר שערכה רשות החשמל קבע כי הביקוש לגז הטבעי בישראל ילך ויגדל. על פי הסקר, צריכת הגז בטווח של שלוש עד חמש שנים תהיה 4.3 מיליארד מ"ק בשנה, ופוטנציאל צריכת הגז בטווח של 10 שנים יהיה 5.9 מיליארד מ"ק בשנה.

תחום הגז הטבעי מורכב משלושה מרכיבים עיקריים: אספקה, הולכה וחלוקה. האספקה כוללת הפקת גז ממאגרים תת קרקעיים, עיבודו ושינועו עד למערכת ההולכה הארצית. מסלול החתחתים שעבר פרויקט הגז מאז 95' - השנה שבה יזמו משרד האנרגיה וחברת החשמל את הקמת משק גז טבעי בישראל - עבר לשלב הבא עם חתימת ההסכם לאספקת גז מצרי באוגוסט 2005 בקהיר. כיום יש למדינת ישראל שני ספקי גז טבעי: קבוצת ים תטיס של יצחק תשובה, המספקת גז טבעי מהמאגר שמול חופי אשקלון, והשותפות הישראלית-מצרית EMG, שצפויה לספק גז מצרי החל ב-2007. ספקים נוספים צפויים להצטרף בעתיד.

כמה לקוחות פוטנציאליים כבר ממתינים לקבלת הגז הטבעי. הראשונה בהם היא חברת החשמל, שכבר החלה לקבל חלק מהגז הטבעי מקבוצת ים תטיס. חלק מהצרכנים הגדולים הם חברות שמתכוונות להקים תחנות כוח פרטיות: קבוצת דוראד, חברת מפעלי נייר חדרה וכי"ל, שצפויה להקים תחנה באזור ים המלח.

את ההולכה מתכננת חברת נתיבי גז לישראל, האחראית גם על הקמה המערכת והפעלתה. ההולכה כוללת את העברת הגז טבעי בצנרת תת קרקעית לאתרי צריכה. מצינורות ההולכה אמור הגז הטבעי לעבור לנקודות החלוקה לצרכנים קטנים יותר.

הקו היבשתי המרכזי נבנה על ידי חברת נתיבי גז במימון של 80 מיליון דולר מתקציב המדינה. התוואי עובר בין אשדוד לגזר ומשם לקריית גת ולאשקלון. הקו צפוי להתחיל לפעול ביוני 2006, וצרכניו הפוטנציאליים הם תחנות הכוח גזר וצפית של חברת החשמל, תחנות כוח פרטיות באשדוד ובאשקלון ומפעלי נשר ברמלה.

הקו היבשתי הדרומי נמצא בשלבי פיתוח ראשוניים יותר. באחרונה נחתם הסכם מימון בהיקף של 20 מיליון דולר מאוצר המדינה. את יתרת התקציב, כ-80 מיליון דולר, יספקו תמלוגים מפעילויות אחרות וגיוס מתוכנן בשוק ההון. בסוף 2007 אמור הצינור להיות מוכן לפעולה ולספק חשמל למפעלי תעשייה, כמו אינטל בקריית גת, מכתשים אגן ברמת חובב ומפעלי ים המלח.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה