הגז הטבעי המצרי יגיע לאשקלון בספטמבר 2007

הגז המצרי, בשווי 2.5 מיליארד דולר, יסופק לחברת החשמל; המחיר עליו סוכם הוא אחד הנמוכים בעולם והוא עומד על 2.75 דולר למיליון BTU

שרון קדמי
שרון קדמי

הגז הטבעי המצרי יגיע לחופי השקלון ב-30 לספטמבר 2007, כך הצהיר היום יו"ר חברת EMG המצרית, מוחאמד טווילה בפגישה שקיים עם שר התשתיות, בנימין בן אליעזר.

בפגישה שהתקיימה היום במשרד התשתיות בין צוותי העבודה של השותפות המצרית-ישראלית EMG, בראשות היו"ר מוחאמד טווילה, לבין צוותי עבודה ממשרד התשתיות, בראשות מנכ"ל המשרד אלי רונן, נציגי קצצ"א, נציגי חברת החשמל, נציגי משרד הביטחון, נציגי חברת נתיבי גז ונציגי משרד הפנים דנו בפעולות האופרטיוויות להנחת צינור הגז הטבעי מאל עריש לאשקלון.

נציגי EMG קבעו, כאמור, כי תאריך היעד להזרמת הגז ופעולת הצינור ממצרים לישראל יעמוד על ה- 30 בספטמבר 2007. נציגי החברה אף הציגו את תוכנית העבודה לפרויקט, כאשר עד סוף 2006 יונחו צינורות ההולכה ובתחילת שנת 2007 תחלנה עבודות התשתית במתחם קצצ"א, כאשר השלב האחרון כאמור הינו חיבור צינור ההולכה ממצרים למערכת הולכת הגז של מדינת ישראל.

מנכ"ל משרד התשתיות, אלי רונן, הציג בפני את תוכנית הפיתוח של משק הגז הטבעי בישראל ואמר "פרויקט הגז הטבעי הוא פתיח לפרויקטים נוספים בתחום התשתיות בין ישראל ומצרים. אני משוכנע שבעתיד יהיו שיתופי פעולה נוספים עם חברות נוספות במסגרת התשתיות אשר יגרמו לפיתוח התעשייה בין שתי המדינות".

EMG חתמה לאחרונה חוזה מסחרי עם חברת החשמל לאספקת גז טבעי לתקופה של 15 שנה, ועוד לפני כן נחתם הסכם מדיני בין ישראל למצרים המעגן את ההסכם המסחרי. הגז המצרי, בשווי 2.5 מיליארד דולר, יסופק כאמור לחברת החשמל בחוזה ל-15 שנה עם אופציה לחמש שנים נוספת. המחיר עליו סוכם הוא אחד הנמוכים בעולם והוא עומד על 2.75 דולר למיליון BTU (יחידת מדידה של הגז הטבעי). על פי תנאי החוזה בין חברת החשמל ל-EMG, יגיע הגז המצרי למסוף הקבלה באתר קצא"א מדרום לאשקלון.

ספק הגז היא חברה בשליטה מצרית שבה שותפה חברת מרחב, בבעלות איש העסקים יוסי מימן. בימים אלה מתקיים מו"מ בין EMG לחברות נוספות במשק להספקת גז טבעי גם כן.

בקרוב תחל חברת EMG להניח צינור גז ימי מאל עריש בסיני לאתר קבלת הגז במסוף קצא"א, בהשקעה הנאמדת ב-300 מיליון דולר. הצינור, באורך של כ-170 ק"מ, יעקוף את השטח הימי של הרשות הפלשתינית בעזה.

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות