הגז הטבעי המצרי יגיע לאשקלון בספטמבר 2007

הגז המצרי, בשווי 2.5 מיליארד דולר, יסופק לחברת החשמל; המחיר עליו סוכם הוא אחד הנמוכים בעולם והוא עומד על 2.75 דולר למיליון BTU

שרון קדמי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון קדמי

הגז הטבעי המצרי יגיע לחופי השקלון ב-30 לספטמבר 2007, כך הצהיר היום יו"ר חברת EMG המצרית, מוחאמד טווילה בפגישה שקיים עם שר התשתיות, בנימין בן אליעזר.

בפגישה שהתקיימה היום במשרד התשתיות בין צוותי העבודה של השותפות המצרית-ישראלית EMG, בראשות היו"ר מוחאמד טווילה, לבין צוותי עבודה ממשרד התשתיות, בראשות מנכ"ל המשרד אלי רונן, נציגי קצצ"א, נציגי חברת החשמל, נציגי משרד הביטחון, נציגי חברת נתיבי גז ונציגי משרד הפנים דנו בפעולות האופרטיוויות להנחת צינור הגז הטבעי מאל עריש לאשקלון.

נציגי EMG קבעו, כאמור, כי תאריך היעד להזרמת הגז ופעולת הצינור ממצרים לישראל יעמוד על ה- 30 בספטמבר 2007. נציגי החברה אף הציגו את תוכנית העבודה לפרויקט, כאשר עד סוף 2006 יונחו צינורות ההולכה ובתחילת שנת 2007 תחלנה עבודות התשתית במתחם קצצ"א, כאשר השלב האחרון כאמור הינו חיבור צינור ההולכה ממצרים למערכת הולכת הגז של מדינת ישראל.

מנכ"ל משרד התשתיות, אלי רונן, הציג בפני את תוכנית הפיתוח של משק הגז הטבעי בישראל ואמר "פרויקט הגז הטבעי הוא פתיח לפרויקטים נוספים בתחום התשתיות בין ישראל ומצרים. אני משוכנע שבעתיד יהיו שיתופי פעולה נוספים עם חברות נוספות במסגרת התשתיות אשר יגרמו לפיתוח התעשייה בין שתי המדינות".

EMG חתמה לאחרונה חוזה מסחרי עם חברת החשמל לאספקת גז טבעי לתקופה של 15 שנה, ועוד לפני כן נחתם הסכם מדיני בין ישראל למצרים המעגן את ההסכם המסחרי. הגז המצרי, בשווי 2.5 מיליארד דולר, יסופק כאמור לחברת החשמל בחוזה ל-15 שנה עם אופציה לחמש שנים נוספת. המחיר עליו סוכם הוא אחד הנמוכים בעולם והוא עומד על 2.75 דולר למיליון BTU (יחידת מדידה של הגז הטבעי). על פי תנאי החוזה בין חברת החשמל ל-EMG, יגיע הגז המצרי למסוף הקבלה באתר קצא"א מדרום לאשקלון.

ספק הגז היא חברה בשליטה מצרית שבה שותפה חברת מרחב, בבעלות איש העסקים יוסי מימן. בימים אלה מתקיים מו"מ בין EMG לחברות נוספות במשק להספקת גז טבעי גם כן.

בקרוב תחל חברת EMG להניח צינור גז ימי מאל עריש בסיני לאתר קבלת הגז במסוף קצא"א, בהשקעה הנאמדת ב-300 מיליון דולר. הצינור, באורך של כ-170 ק"מ, יעקוף את השטח הימי של הרשות הפלשתינית בעזה.

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה