אפריקה ישראל, מנרב ואימרלד האמריקאית יקימו את הכלא הפרטי הראשון בישראל

היקף החוזה נאמד ב-1.4 מיליארד שקל; הקבוצה הזוכה גם תפעיל ותנהל את הכלא במשך 22 שנה

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

החברות אפריקה ישראל, מנרב הנדסה ואימרלד האמריקאית יקימו את בית הסוהר הפרטי הראשון בישראל - כך החליטה שלשום ועדת המכרזים הבין-משרדית, בראשותו של סגן החשב הכללי באוצר, עמי לנדאו. היקף החוזה שייחתם בין הזוכות במכרז למדינה נאמד ב-1.4 מיליארד שקל. שעלות הקמת בית הסוהר בפרויקט נאמדת ב-250 מיליון שקל, כאשר המדינה תיתן לקבוצה מענק הקמה של 47 מיליון שקל. הקבוצה תתכנן, תקים ותתפעל את הכלא במשך תקופת הזיכיון, 22 שנה, לאורכן תקבל תשלום שנתי קבוע מהמדינה לכל אסיר.

לאחר דחייה של כמה חודשים נבחרה הקבוצה הזוכה במכרז, מתוך שתי הצעות שהוגשו. מדובר באחד המכרזים הייחודיים שהוצאו באחרונה בישראל - להקמת בית כלא ראשון שייבנה בשיטת PFI וינוהל על ידי הזכיינית ולא על ידי שירות בתי הסוהר (שב"ס).

למכרז ניגשה עוד קבוצה שכללה את חברת סולל בונה, דנקנר השקעות ו-GEPSA הצרפתית. שלוש קבוצות עברו את שלב המיון המוקדם שהסתיים באוגוסט 2004. קבוצה שלישית שבה היו שותפות אנגל ג'נרל פיתוח מקבוצת אנגל, קבוצת ברן ודומיניון האמריקאית, לא ניגשה לבסוף למכרז.

בית הסוהר שיוקם מדרום לבאר שבע, מיועד לאכלוס של עד 800 אסירים פליליים ברמת סיכון מזערי-בינוני, ויספק פתרון מהיר למחסור במקומות הכליאה. כן ייצור בית הסוהר מקומות עבודה נוספים לתושבי האזור.

הקמת בית הסוהר עתידה להתחיל בתחילת 2006 וההפעלה אמורה להתחיל ב-2008. כחלק מהמיון המוקדם, נקבע תנאי סף לעניין תכנון בתי סוהר, שלפיהם על המציע לצרף לקבוצתו אדריכל, בעל ניסיון בתכנון של חמישה בתי סוהר לפחות, עם קיבולת של 400 אסירים לפחות, בכל אחד. בנוסף נקבע כי בנייתם של לפחות שניים מאותם בתי סוהר הסתיימה בשבע השנים האחרונות. קיימת אופציה להגדיל את תפוסתו של בית הסוהר להיקף תכולה של 1,000 אסירים. בשירות בתי הסוהר קיימים כ-24 מתקני כליאה שונים ובהם כ-12.5 אלף אסירים.

פרויקט הפרטת בתי הסוהר משותף למשרדי האוצר, ביטחון פנים ולשירות בתי הסוהר (שב"ס). סוגיית זכויות האסירים עוגנה במסגרת המכרז, ובמסגרת חוק שהוביל המשרד לביטחון פנים, בשיתוף השב"ס, ובהם נקבע, כי סמכויות השפיטה והענישה וכן החובה והסמכות לפקח על הזכיינית הזוכה, נשארות בידי המדינה.

סמכויות נוספות שהמדינה הותירה בידיה: מיון ושיבוץ אסירים למתקן הפרטי, היקף חופשות, היקף ביקורים ושחרור מוקדם. בנוסף, יופעל מנגנון ביקורת פנימית, הכולל התחייבויות, במסגרת הסכם הזיכיון, בהן יידרש הזכיין לעמוד. חריגה מהתחייבות תהווה הפרה, שתגרור קנסות כספיים כבדים. הפרה חוזרת ונשנית של מחויבויות הזכיינית תביא לביטול ההסכם ולהעברת הניהול של בית הסוהר לידי המדינה.

לדברי החשב הכללי באוצר, ירון זליכה, מדובר בהצלחה יוצאת מהכלל של מכרז בתחום חדש לחלוטין. "במכרז הזה בלבד נחסכו 350 מיליון שקלים. הפוטנציאל כולו עומד על חיסכון של כ-5 מיליארד שקל למשק".

לדברי זליכה, שלושה גורמים הביאו להצלחת המכרז, כשבראשם השינוי בתרבות המכרזים - "שלא כבעבר, היום מלה היא מלה והתחיבות היא התחייבות". גורמים נוספים שזליכה ציין הם הגורם האנושי ושיתוף הפעולה הבין-משרדי. "אם אנשי האוצר והשותפים שלנו במשרד לביטחון פנים ובשב"ס לא היו עושים ימים כלילות, המכרז לא היה מצליח. אנחנו נבחן היטב את היישום של המכרז הנוכחי שהוגדר כניסיוני ובעתיד נפעל לקדם מכרזים נוספים, על פי החוק".

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"