שוד הרכבת נוסח ישראל

ושלא יעבדו עליכם

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

לפני יובל שנים היה מנחם סבידור מנכ"ל הרכבת. פעם הוא השתתף בכנס בינלאומי לרכבות. האמריקאים דיווחו בכנס כמה עשרות אלפי מיילים יש להם. הרוסים סיפרו על עשרות אלפי ק"מ שיש להם. סבידור חשב ואמר: "אני לא יודע בקשר לאורך, אך בקשר לרוחב יש לנו בדיוק אותו רוחב שיש לכם...".

מאז לא השתנה הרבה. המינויים נשארו מינויים פוליטיים והאיחורים - כמו בכל מפעל ממשלתי. הנסיעה ברכבת הפרברים, בקו תל אביב-כפר סבא, הפכה להימור: בכמה זמן תאחר הרכבת? האם נגיע לפגישה בזמן? האם נאחר שוב לעבודה?

לפני קצת יותר משבוע, ביום ב' ה-31 באוקטובר, נשברו הנוסעים. הרכבת נכנסה לתחנת ארלוזורוב באיחור של 15 דקות! הכרוז הודיע שהיא לא תעצור בתחנות הביניים והציבור השבע איחורים התמרד ולא איפשר לרכבת לסגור את הדלתות. הרי חלק מהנוסעים גר באותם "תחנות ביניים".

למחרת התנצלה הנהלת הרכבת והסבירה שהסיבה לעיכובים נעוצה בקו לירושלים. מתברר שרכבת הפרברים לכפר סבא מגיעה מירושלים, בקו האיטי ביותר בעולם. ומשום שהנסיעה בקו זה היא בנוסח רכבת העמק, הרי שהאיחורים הם בהתאם.

קו הרכבת תל אביב-ירושלים (דרך בית שמש) הוא קו מגוחך להפליא. הוא בעצם לא קו תחבורה, אלא קו "תיירות" מעורר חמלה, שמסיע מדי שבוע כמה מאות אנשים שלא ממהרים לשום מקום. אם מישהו היה עושה את החשבון, היה מתברר שכדאי יותר להסיע כל נוסע באופן אישי בלימוזינה - מאשר להשקיע בקו.

בקרוב יגיע הקו לחדשות. זה יקרה כאשר השלג ינחת בירושלים, והורים נרגשים, עם ילדים רכים, יידחסו לרכבת בניסיון להראות לילד שלג. העיתונים יצלמו את הרכבת נוסעת בין ערימות השלג וכולם ירגישו גאווה. אף אחד לא יעשה את החשבון על חצי מיליארד השקל שנזרקו לריק.

חוץ מהבזבוז הכספי, מתברר שהקו הוא גם לא בטוח. הוא מפותל מדי וגורם לסדקים בקרונות. לכן יש צורך ב"תיקונים" שיעלו עוד כמה עשרות מיליונים.

כל זה לא מונע משר התחבורה מאיר שטרית לקדם במלוא המרץ קו רכבת נוסף לירושלים, קו מהיר, דרך שער הגיא, עם גשרים גדולים ומנהרות ענק. כך יילך כסף טוב אחר כסף רע. כי אף אחד לא עושה את החשבון האלטרנטיווי: מה אפשר לעשות עם המיליארדים שישפכו על הקו המהיר.

העיתונים מלאים בימים אלה בתוכניות אדירות של הרכבת. בתחום הבטיחות והארגון מחדש היא מתכננת להשקיע 2 מיליארד שקל - עקב שתי התאונות הקשות שפקדו אותה ביוני האחרון. בסך הכל תשקיע הרכבת 20 מיליארד שקל בתוכנית חומש שהחלה ב-11 .2004 מיליארד שקל יועברו מתקציב המדינה, 2.5 יינתנו כהלוואה מאוצר המדינה ו-6.5 מיליארד שקל תגייס הרכבת בשוק ההון.

מהיכן צצו לפתע המיליארדים הרבים? הרי אין מספיק כסף לתוכנית למלחמה בעוני, לקצבאות לקשישים, לרפורמה בחינוך, לבניית כיתות לימוד ולסל התרופות. כמו כן, מחקרים שנעשו בעולם מלמדים שהרכבת לא ממלאת את התקוות הגדולות שתולים בה. ברוב המקרים ההשקעות כפולות מהתחזית, מספר הנוסעים הוא חצי מהצפוי והיא כמעט ולא מורידה את גודש המכוניות בכבישים.

לכן, השקעה ברכבות (חוץ מרכבת הפרברים) היא בזבוז משווע של כספי ציבור. אך הבעיה היא שפוליטיקאים אוהבים רכבות, כי לרכבת יש ברק של "עשייה", זה טוב לקורות החיים של שר התחבורה: "אני בניתי את הקו", יספר השר בעיניים נוצצות כאשר יחתוך את הסרט בטקס ההשקה.

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"