פתיחת מושב החורף

(הצעה לנאום ראש הממשלה)

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

....ועתה אעבור לחלק הכלכלי-חברתי. כפי שכולכם למדתם מהנתונים שפירסמה הלשכה לסטטיסטיקה, אנחנו מתקרבים לסיום שנה שהיתה מהטובות למשק הישראלי. הצמיחה עלתה מעבר לציפיות, האבטלה ירדה ורמת החיים של רוב הציבור השתפרה. עם זאת חלק גדול מהעם לא נהנה מהשגשוג. העוני בישראל הוא כתם על המדינה, שיש לעשות כל מאמץ כדי להסירו. זה יהיה אחד מיעדי הממשלה בשנה הקרובה. האמצעי העיקרי להשגת יעדי הממשלה במשק הוא תקציב המדינה. כזכור אישרה הממשלה ב-9 באוגוסט מסגרת לתקציב, שבה הוכנסו לפי דרישות חלק מהשרים שינויים מסויימים. כעת ברור שיהיה צורך לכלול בתקציב גם הקצבות לקידום המלחמה בעוני.

הקווים הכלליים של התוכנית כבר ידועים: יושם דגש על אמצעים ליצירת מקומות עבודה חדשים, יוצעו תמריצים למעסיקים אשר יגדילו את כוח העבודה בעסקיהם, יופעלו אמצעים שיקלו על נשים לצאת לעבודה; יקודמו השקעות בחינוך ובהכשרה מקצועית ועוד. לא ייכללו בתוכנית הגדלת הקיצבאות, למעט לאזרחים מעבר לגיל העבודה או לנכים המוגבלים ביכולתם לעבוד. נקים מטה לאומי למאבק בעוני ואני אעמוד בראשו.

מכלול ההוצאות הנוספות הן אלה שעליהן הוחלט ב-9 באוגוסט. הן יצריכו הוצאה נוספת של כמה מיליארדי שקלים בשנה הבאה, אך הודות לצמיחה המואצת של המשק, גדלו הכנסות המדינה ועומדים לרשותנו מקורות שלא הובאו בחשבון בעת הכנת תקציב 2005. בזאת לא נפתרה הבעיה של תקציב 2006. כידוע הממשלה מחוייבת על פי חוק לשמור על שני עקרונות: אי חריגה מגירעון תקציבי בשיעור של 3% מהתמ"ג, והגבלת הגידול השנתי בתקציב בשיעור שלא יעלה על 1% מתקציב השנה היוצאת. הודות להכנסות הנוספות, ולמרות ההוצאות העצומות על פיצויים למפוני רצועת עזה, נצליח כנראה לא לחרוג ממסגרת הגירעון. אבל יחד עם ההוצאות הנוספות בתחומי החינוך, הבריאות והרווחה, נגיע לחריגה ממסגרת התקציב - שניתן להגדילו, כאמור, באחוז אחד בלבד.

השמירה על עקרונות מדיניות התקציב, חיונית לשמירת היציבות הכלכלית. ולשמירה על האמון בארץ ובחו"ל בכלכלה הישראלית ובממשלה המנהלת אותה. אי עמידה בהגבלות התקציביות עלולה לדרדר את המשק במהירות בחזרה למצב המשברי שממנו נחלצנו אך בקושי ב-2002/03.

לכן אין מנוס לדבר גם השנה על קיצוצים בהוצאות התקציב. כל השרים, בלי יוצא מן הכלל, הביעו שאיפה להיאבק בעוני אך התמיכה במאבק זה מחייבת גם מעשים, אי אפשר לשאת ברמה את דגל המלחמה בעוני ובאותו זמן להתנגד בתקיפות למחיר. כל אחד מהשרים ייאלץ לתרום.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?