ההון סיכון של שרם איכזב, אולי אריק קוטלר יצליח להוציא משהו מלידר-טק

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

"לידר-טק" הוא שמה של חברת השקעות הון סיכון קטנה, מקבוצת שרם-פודים-קלנר. מדובר בגלגול של השלד הבורסאי של ממתקי אופנהיימר לשעבר, שקבוצת שרפ"ק אימצה לחיקה בשנת 2001. המטרה היתה לצקת לתוך "השלד" פעילות שנראתה באותה עת קוסמת במיוחד - השקעות בקרנות הון סיכון וחברות היי-טק צעירות.

אלא שכמרבית מחברות ההון סיכון שיצאו לדרך ערב המפולת במניות הטכנולוגיה, גם גורלה של לידר-טק לא שפר עליה. ב-2004-2002 סבלה החברה הקטנה יחסית מהפסד גדול יחסית של כ-20 מיליון שקל, אליו נוספו עוד כ-800 אלף שקל במחצית הראשונה של 2005. בהיעדר רווחי הון ממימושים מוצלחים, נשארה החברה למעשה ללא הכנסות של ממש.

נראה כי בקבוצת שרפ"ק הבינו כי טוב לא יצא מהתמקדות בהשקעות בהון סיכון בלבד. איתות ראשון ניתן לפני כשבועיים, לאחר ש"שרם-פודים-קלנר טכנולוגיות" הודיעה על שינוי במדיניות ההשקעות שלה. לא עוד התמקדות בהון סיכון, אלא בחברות במשבר והקמה של קרן שתנסה לרכוש חברות אלה ולהבריא אותן. המנכ"ל של שרפ"ק, ד"ר שוקי גלייטמן, נאלץ לפנות את מקומו במסגרת השינויים.

גם "לידר-טק" צפויה לגורל דומה. על פי זימון מיוחד לאסיפת בעלי מניות ששיגרה החברה, בקרוב תעבור השליטה בה לגורם אחר, אריק קוטלר. מדובר באיש עסקים שמרבה בשנים האחרונות בעסקות, בשיתוף עם קבוצת גמול. קוטלר, על פי ההערכות, היה זה שיזם ותיווך בעסקה שבה רכשה גמול ב-2002 פוליסות ביטוח חיים של חולים סופניים מסינדיקט הביטוח לוידס.

קוטלר אמור להזרים ללידר-טק כ-10 מיליון שקל וגם את זכויותיו בפרויקט שמוקם בשיתוף עם גמול, בשכונת קווינס שבניו יורק. מדובר בפרויקט בהיקף של 26 מיליון דולר, שמוקם על חטיבת קרקע של 50 דונם, עליהם מתכוננים לבנות שכונת מגורים, מרינה ומעגן סירות.

לידר מצידה אמורה להזרים ללידר-טק כ-2.5 מיליון שקל נוספים, תמורת רכישת אחזקותיה בשלוש שותפויות מוגבלות, המחזיקות בהשקעות בחברות הון סיכון. נשמע פשוט? מתברר שלא בהכרח. קוטלר, באמצעות חברת KMG שבבעלותו, יחזיק בעד 49% ממניות לידר-טק - מה שיהפוך אותו לבעל השליטה בפועל בחברה. אבל קבוצת שרם לא נפרדת, היא תחזיק בכשליש ממניות החברה.

לידר-טק אולי משנה כיוון, אבל קבוצת שרם תמשיך ליהנות מדמי ניהול משמעותיים. המבנה החדש של הבעלות על החברה מבטיח לקבוצת שרם תשלום דמי ניהול שנתיים, בגובה של כ-400 אלף שקל עבור "ניהול ההשקעות" שיוותרו בלידר-טק. כן תקבל הקבוצה עוד 3,000 דולר לחודש, עבור "שירותי חשבות והנהלת כספים" שתעניק לחברה. לקינוח, מובטח גם לקבוצת שרם בונוס, אם ביצועי ההחזקות שינוהלו תחתיה יניבו ערך גבוה.

גם קוטלר לא לבד. הוא עתיד לזכות בדמי ניהול שנתיים בגובה 600 אלף שקל נוספים, בנוסף לבונוס בגובה 7.5% מרווחי החברה לפני מס. וכך, חמושה בבעל מניות חדש ובשני הסכמי ניהול חדשים (בעלות של יותר ממיליון שקל בשנה) וללא פעילות תפעולית, יוצאת לידר-טק לדרך חדשה.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?