הניצחון הראשון במונדיאל

חובבי הספורט יכולים לנשום לרווחה: המו"מ בין חברות הלוויין והכבלים ובין צ'רלטון, בעלת זכויות השידור של המונדיאל, עלה על שרטון, והתחזיות על תשלום של 1,000 שקל עבור הצפייה במשחקים מתפוגגות. המשחקים, כך נראה כעת, ישודרו בערוצים 10 ,2 ,1 או בערוץ הספורט - ללא תשלום נוסף

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

בעקבות ניצחונה של נבחרת צרפת על נבחרת קפריסין בערב יום הכיפורים התפוגג החלום הישראלי על השתתפות הנבחרת במונדיאל 2006. חובבי הכדורגל הישראלים יישארו לכן בבית, ויצפו במונדיאל, שיתקיים בגרמניה בקיץ, מהכורסה בסלון. התמונה המתגבשת בנוגע לשידורי המונדיאל עשויה לספק נחמה מסוימת לאותם אוהדים: בניגוד לתוצאות המאכזבות של קמפיין הנבחרת, המערכה על השידורים עשויה להסתיים בתוצאות חיוביות.

כפי שזה נראה כעת, משחק הפתיחה, חצאי הגמר והגמר ישודרו בערוצים 2 ,1 או 10. ערוץ הספורט עשוי לשדר משחקים משלב הבתים, את משחקי שמינית הגמר ואולי גם חלק מרבעי הגמר. הדיווחים מהחודשים האחרונים, על שידורם של משחקי המונדיאל בשיטת התשלום עבור צפייה (pay per view), נהפכים בשבועות האחרונים לא רלוונטיים.

שיתוףבלית ברירה

בשבועות האחרונים הביעו כל ערוצי הטלוויזיה עניין בשידור המשחקים. המצטרפת האחרונה למירוץ היא זכיינית ערוץ 2 רשת, שמנהלת מגעים על שידור המשחקים. בכך מצטרפת רשת לערוץ 10, ערוץ 1 וערוץ הספורט, שכבר הביעו את התעניינותם ברכישת זכויות השידור. בעלת הזכויות על משחקי המונדיאל, חברת צ'רלטון, מעוניינת למכור אותן בסכום של כ-12 מיליון דולר. צ'רלטון דורשת 5 מיליון דולר עבור המשחקים המרכזיים בלבד - המשחק הפותח, חצאי הגמר והגמר. במצב שנוצר ועקב העלות הגבוהה של שידור המשחקים, סביר להניח כי הערוצים המעוניינים יסכמו על שיתוף פעולה, וכי שידור המשחקים יתחלק בין הגופים המשדרים.

ההתפתחויות החדשות הן בשורות טובות עבור חובבי הכדורגל. עד לאחרונה נראה היה כי המשחקים ישודרו בערוצים בתשלום, וכי עלות החבילה המלאה של המשחקים תהיה גבוהה במיוחד. ההערכות המחמירות צפו מחיר של כ-1,000 שקל לכל המשחקים. שינוי הכיוון, וההתעניינות שמביעים הגופים השונים בשידור המשחקים, אמורים לאפשר למנויי הכבלים והלוויין צפייה במרבית המשחקים ללא תוספת תשלום.

לפני חמש שנים רכשה צ'רלטון, שבבעלות אלי עזור ופיני זהבי, ב-23 מיליון דולר את זכויות השידור לשני מונדיאלים - לאחרון, שהתקיים ב-2002, ולזה שייערך בגרמניה בשנה הבאה. את הזכויות על מונדיאל 2002 מכרה צ'רלטון ב-13 מיליון דולר לערוץ 1 ולערוץ הספורט. לפני כמה חודשים, במקביל להכנות לקראת פתיחתה של העונה החדשה בליגת העל הישראלית, החלה צ'רלטון לקדם את מכירת הזכויות על שידורי מונדיאל 2006.

הפרסומים הראשונים מזירת המגעים בישרו רעות עבור אוהדי הכדורגל. במאי 2005 בישרה התוכנית "בטריבונה" של ערוץ 10 כי צ'רלטון תקים ערוץ pay per view (תשלום עבור צפייה) שבו ישודרו משחקי המונדיאל, וכי מחיר השידורים יהיה כ-1,000 שקל למנוי. מנכ"ל צ'רלטון, אדר זהבי, אמר אז ל"בטריבונה" כי החברה תציע לצופים כמה חבילות במחירים שונים, שעדיין לא נקבעו.

לא מגיעים להבנה

צ'רלטון מנסה להקים ערוץ שיתחרה בערוץ הספורט כבר כמה שנים. בעבר ניסתה להקים ערוץ שיכלול את שידורי הכדורגל מליגת העל, אך היוזמה נבלמה על ידי חברי כנסת שהתנגדו ליוזמה ועל ידי מועצת הכבלים והלוויין, שהיא הגוף המפקח על הפלטפורמות הרב-ערוציות.

לקראת שידורי המונדיאל קידמה צ'רלטון את הקמתו של ערוץ ספורט נוסף באמצעות מגעים נמרצים מול yes ו-HOT. נקודת המפנה נרשמה לפני שלושה שבועות - HOT הגישה בקשה למועצת הכבלים והלוויין לאשר את עלייתם של שני ערוצי ספורט חדשים. המועצה קבעה זמן לדיון בערוצים החדשים, אך כעבור כמה ימים ביקשה HOT להקפיא את הטיפול בבקשה.

הרקע למשיכת הבקשה הוא, ככל הנראה, חילוקי דעות כספיים בין צ'רלטון ל-HOT. החלוקה המקורית של ההכנסות משידורי הכדורגל בתשלום היא 18% ל-HOT והשאר לצ'רלטון. HOT דרשה להגדיל את חלקה בהכנסות ל-25%. במקביל לא הצליחה צ'רלטון להגיע לסיכום כספי עם yes. בלי עזרתן והסכמתן של פלטפורמות השידור, לא יכולה צ'רלטון לשדר את המשחקים.

מלבד המחלוקות הכספיות עם הפלטפורמות הרב-ערוציות, עמדה בפני צ'רלטון בעיה נוספת: ח"כ משה כחלון (ליכוד) זיהה את הפוטנציאל הפופוליסטי הגלום במלחמה על שידור המשחקים מהמונדיאל, ומיהר להגיש הצעת חוק שתחייב את שידור המשחקים בערוץ פתוח (10 ,2 ,1 או ערוץ הספורט) ובחינם, ולא בערוץ בתשלום. את הצעת החוק נימק כחלון כך: "משחקי המונדיאל נכללים ברשימת האירועים העולמיים בעלי החשיבות הציבורית הרבה. ישנה התעניינות רחבה וכללית באירוע ובתוצאותיו בקרב כלל הציבור הישראלי, ומשחקי המונדיאל תמיד זכו לאחוזי צפייה גבוהים.

המונדיאל מוגדר כאירוע מוכרז, כלומר אירוע שהעניין בו חורג מגדר אותו חלק מן הציבור העוקב בדרך כלל אחר אירועים ממין זה. לכן יש לאפשר צפייה בשידורי המשחקים לכלל אזרחי ישראל, לרבות למי שהפרוטה אינה מצויה בכיסו ואין באפשרותו לשאת בתשלום הנדרש לשידור בתשלום".

מכשול אחר שעמד בדרכה של צ'רלטון להקמת ערוץ בתשלום היתה התנגדות שקטה של מועצת הכבלים והלוויין לשידור המונדיאל בערוץ בתשלום. יו"ר המועצה, יורם מוקדי, הבהיר לפלטפורמות כי המועצה לא תאפשר את השידורים במחירים שדרשה צ'רלטון.

10 מרים את הכפפה

לאור הבעיות שנוצרו, ולנוכח הזמן המתקצר עד למונדיאל, פנתה צ'רלטון לבדיקת חלופות אפשריות בשוק. הערוץ הארצי שהרים ראשון את הכפפה היה ערוץ 10. מבין הערוצים הארציים, ערוץ 10 הוא הערוץ הלהוט ביותר לשלב אירועי ספורט בלוח השידורים.

מקור בערוץ סיפר בשבוע שעבר כי המגעים על שידור משחקי המונדיאל החלו כבר בתקופתו של המנכ"ל הקודם, ניר למפרט. בתקופת כהונתו כמנכ"ל הערוץ ביסס למפרט את שידורי הספורט בכלל ואת שידורי הכדורגל בפרט כעוגן מרכזי בשידורי הערוץ. בשנה האחרונה שידר הערוץ משחק כדורגל שבועי מליגת העל, את משחקי הבית של נבחרת ישראל במוקדמות המונדיאל, משחקים מכריעים בליגת האלופות, משחקים במסגרת הבית המוקדם של ישראל לקראת המונדיאל ומשחקי כדורסל של הנבחרות השונות.

ההנחה הרווחת בשוק התקשורת היתה כי קשייו הכלכליים של ערוץ 10 אינם מאפשרים לו רכישה של משחקי המונדיאל. כניסתו של מנכ"ל חדש לערוץ והודעתם של בעלי המניות על הזרמת 60 מיליון דולר נוספים לערוץ החזירו אותו למשחק. מינויו של מודי פרידמן, ששימש עד לאחרונה יו"ר ערוץ הספורט, לתפקיד המנכ"ל הקפיץ את המגעים מדרגה נוספת. עם זאת, המגעים עשויים להיכשל בשל היחסים העכורים בין פרידמן לאלי עזור.

ערוץ הספורט מצטרף

בערוץ 10 מעוניינים בשידור המשחקים המרכזיים - חצי גמר, גמר, משחק הפתיחה ומשחקים אטרקטיוויים במיוחד מהשלבים המוקדמים - אבל לא בהקדשת כל שעות השידור למונדיאל. כאן נכנס לתמונה ערוץ הספורט: הערוץ, ששידר את מרבית משחקי המונדיאל הקודם בשלב הבתים, אמור להיכנס כשותף ולשדר משחקים רבים משלב הבתים בערוץ +5. את המשחקים הללו יוכלו לראות כחצי מיליון בתי אב שמנויים כיום על הערוץ.

בכיר בערוץ הספורט הסביר השבוע: "מכיוון שאנחנו לא יכולים לשדר את המשחקים הגדולים, אנחנו מעוניינים בהיבט השיווקי של המשחקים. מה שאנחנו צריכים זה לשים פרומואים של המונדיאל בערוץ הספורט, וזה מה שאנחנו מנסים לעשות. החבירה שלנו עם ערוץ 10, מבחינה זו, היא עסקה משתלמת מאוד מבחינתנו".

רשת וערוץ 2, כאמור, הם המצטרפים האחרונים למירוץ. מקורות המקורבים למגעים ציינו כי מנכ"ל רשת, יוחנן צנגן, הצטרף למירוץ בשל חשש מהשתלטות אפשרית של ערוצים 10 ו-1 על כל שידורי הכדורגל המרכזיים. זכויות השידור של משחקי הנבחרת, משחקי ליגת העל, ליגת האלופות וגם של המשחקים של מכבי תל אביב כדורסל באירופה נרכשו בשנים האחרונות על ידי ערוצים 1 ו-10 וערוץ הספורט, ואילו זכייניות ערוץ 2 בחרו לוותר על זכויות השידור של אירועי ספורט גדולים בשל עלותם הגבוהה ותרומתם הנמוכה להעלאת הרייטינג הממוצע של הערוץ לאורך זמן.

באחרונה החל ערוץ 10 לשדר משחקים מליגת העל ביום ראשון, מול יום השידורים החזק של רשת. התחרות החדשה החלה לנגוס ברייטינג של רשת. צנגן, מצדו, לא מעוניין לוותר. לדברי גורמים המקורבים למגעים על שידורי המנודיאל, חושש צנגן מפגיעה אפשרית בתדמיתו של ערוץ 2 כסופרמרקט להמונים, ולכן החל במגעים על רכישת הזכויות.

הכל אישי

במאבק על הזכויות משולבים גם מאבקים אישיים, שבהם מעורבות דמויות מרכזיות בענף התקשורת. לדברי מקורות בענף, בתקופה האחרונה נוצרו שני צירים מרכזיים: בציר הראשון חבר אלי עזור למנכ"ל HOT, רם בלינקוב, ולבעל השליטה בקבוצת "ידיעות אחרונות", נוני מוזס (שהוא גם בעל מניות בכבלים). שיתוף הפעולה במשולש הזה התבטא בעסקה שהתפרסמה בשבוע שעבר, שבה מכרה צ'רלטון לאתר YNET (מקבוצת "ידיעות אחרונות") את הזכות להעביר למנויי האתר בחו"ל את השידורים בתשלום של משחקי ליגת העל בחינם. כמו כן יוכלו גולשי האתר בישראל לצפות בשערי המשחקים ובתקציריהם. על פי ההערכה, שווי העסקה כמיליון שקל. בלינקוב ומוזס אמורים לסייע לעזור בהקמת ערוץ ספורט חדש, שישדר את משחקי ליגת העל, המונדיאל ומשחקים מהליגה האנגלית.

המקל בגלגליו של הציר עזור-בלינקוב-מוזס הוא יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, יורם מוקדי. מוקדי שוהה השבוע בחו"ל, אולם מקור במועצת הכבלים והלוויין אומר כי "למוקדי יש שני עקרונות חשובים בנושא הזה: העיקרון הראשון הוא לא לאפשר הקמת ערוץ ספורט שלא יהיה בו תוכן משמעותי, או שהתוכן בו יהיה חלקי; השני הוא לא לאפשר ערוץ בתשלום של המונדיאל, שישודר בכבלים או בלוויין בלבד. הוא ישמור על השוויוניות בין שתי הפלטפורמות בכל תרחיש שלא יהיה".

בציר השני שותפים אביב גלעדי (בעל השליטה בערוץ הספורט ובעל מניות בכיר ברשת), מודי פרידמן ואנשי ערוץ הספורט. הציר גלעדי-פרידמן זועם על עזור, שהפר הסכם ג'נטלמני מהשנה שעברה, שבו התחייב כי לא יתמודד על זכויות השידור של ליגת האלופות. שיתוף הפעולה בציר פרידמן-גלעדי מתבטא בשיתוף הפעולה האפשרי ברכישת משחקי המונדיאל.

מנכ"ל צ'רלטון: המשחקים המוקדמים ישודרו בתשלום

אדר זהבי, מנכ"ל צ'רלטון, בעלת זכויות השידור על משחקי המונדיאל ב-2006, מכחיש את הידיעות על שינוי בתוכניות החברה בנוגע למונדיאל: "כרגע אין שום שינוי ביחס למה שהיה עד לפני כמה שבועות. אנחנו הולכים לקראת שידור המשחקים בערוץ בתשלום, וכרגע אין שום דבר חדש. אנחנו מנהלים מגעים במקביל לשידור המשחקים המוקדמים בתשלום, ולמכירת חצאי הגמר והגמר לערוץ פתוח".

בנוגע למגעים עם ערוץ 10 וערוץ הספורט אומר זהבי: "זה קשקוש. לא דובים ולא יער. לא היה איתם שום משא ומתן". מדבריו עולה כי המגעים שמתנהלים הם מול ערוץ 1 וערוץ 2. זהבי מכחיש גם כי המשא ומתן עם הכבלים והלוויין עלה על שרטון.

בעניין המגעים עם רשת אומר זהבי: "בוא נחכה עוד טיפה ואז נראה מה העניינים. כרגע אין שום דבר חדש".

אביב גלעדי: לא נתאבד על המונדיאל

אביב גלעדי, בעל מניות בכיר ברשת ובעל השליטה בערוץ הספורט, אמר ל-TheMarker בתגובה: "רשת בודקת את הנושא, אבל אני לא יודע אם המונדיאל הוא משהו שאנחנו צריכים להיכנס אליו. יש לנו מחויבויות רגולטריות, שלא מאפשרות לנו את הפקעת המסך למשך חודש שלם של משחקים ואת ההשקעה הכספית העצומה הכרוכה בשידור המשחקים.

"גם רכישה של חלק מהמשחקים היא עניין יקר, שאפשר במקומו לשדר שש דרמות. מדובר במספרים גבוהים מאוד. אני מאוד אוהב כדורגל, ולכן אני אשמח אם המשחקים ישודרו ברשת. להגיד לך שאנחנו נתאבד על הנושא הזה? לא, אנחנו לא מתכוונים להתאבד.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"