חגיגה בבורסה? לא במניות הטכנולוגיה

מדד תל טק 15 נפל אתמול ב-3.6% והשלים נפילה של 17% ב-2005. הסיבה העיקרית - אזהרות רווח בישראליות המובילות. למרות הנפילות מניות הטכנולוגיה בישראל ובארה"ב לא נסחרות במחירי מציאה

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

הבורסה בתל אביב שברה ב-2005 הרבה שיאים, ומדד המניות המוביל בה, ת"א 25, השלים מתחילת השנה קפיצה של 21%. אבל החגיגה האופפת את הבורסה בשנה האחרונה, שכללה גיוסי עתק וזינוקים מרהיבים ברוב ענפי המניות, דילגה כמעט לגמרי על המשקיעים המתמחים במניות הטכנולוגיה. מי שהשליך את יהבו על מדד מניות הטכנולוגיה של תל אביב, תל טק 15, הפסיד מאז תחילת השנה 17%. תשואת החסר של תל טק 15 לעומת ת"א 25, מסתכמת ב-2005 ביותר מ-30%.

הנפילה במניות הטכנולוגיה בתל אביב הואצה אתמול, כאשר תל טק 15 נפל ב-3.6% ל-367 נקודות - הרמה הנמוכה ביותר שאליו הגיע מאז אוגוסט 2004. בכך נהפך ההיי-טק למגזר ההשקעה הגרוע ביותר בבורסה מתחילת 2005.

ההסבר המסורתי לתנודות של תל טק 15 הוא מדד בורסת נאסד"ק בארה"ב. ואכן, גם מי שהימר השנה על השקעה בנאסד"ק לא רווה נחת וראה כיצד מדד נאסד"ק מאבד כ-4% מתחילת השנה. מבין 15 המניות הכלולות בתל טק, 14 הן מניות דואליות הנסחרות גם בארה"ב וגם בישראל (מניית תדיראן קשר היא היחידה מביניהן שנסחרת רק בישראל) כך שהשפעה הדדית בין השווקים היא צפויה, והעלייה שנרשמה בשבוע האחרון בתשואות האג"ח בארה"ב משפיעה על מניות הטכנולוגיה הישראליות ישירות.

אבל האשם בנפילה של תל טק 15 אינו רק נאסד"ק. כאשר בוחנים את מדד הטכנולוגיה הישראלי מקרוב, נראה שהגורם העיקרי לנפילה בו הוא הביצועים החלשים של החברות, שאינם קשורים ישירות לשוק הטכנולוגיה העולמי.

לא פחות מ-5 חברות הכלולות בתל טק 15 - ליפמן, אלווריון, גיוון אימג'ינג, שמיר אופטיקה ורדוור - פירסמו בשנה האחרונה אזהרות רווח. לאלו אפשר לצרף את אלדין, שהורידה לפני כשבוע את תחזית המכירות שלה. בעקבות האזהרות נרשמו השנה במניות נפילות של 42%-23%.

שלוש מבין ה"מזהירות" (גיוון, ליפמן ואלווריון) משפיעות על תל טק 15 באופן מהותי בגלל משקלן הגדול בו. משקלן של גיוון וליפמן במדד הוא 9.5% (המשקל המקסימלי) ומשקלה של אלווריון הוא 8.3%. הנפילות של שלוש המניות נטלו מהמדד כ-9% מתחילת השנה.

המניה המצטיינת בתל טק 15 היא אורכית, שזינקה מתחילת 2005 ב-170%. אבל משקלה של אורכית במדד הוא 5% בלבד. תרומה גדולה יותר לתל טק 15 הניבה נייס, שטיפסה מתחילת 2005 ב-50%.

"תל טק 15 כולל כל מיני מניות מתחומים שונים, והוא לא בהכרח מעיד על המגמות בענף ההיי-טק העולמי", אומר האנליסט של בנק ההשקעות CIBC, סרגיי וסצ'ונוק. "הסיבה העיקרית לנפילה בתל טק היא התפתחויות של חברות ספציפיות ולא השוק העולמי".

"אם מסתכלים על כלל השוק", ממשיך וסצ'ונוק, "רואים שבחלק מהתחומים יש פריחה, כמו למשל בתחום הסמיקונדקטורס, שבו יש עכשיו ציפייה לתוצאות טובות מצד אם-סיסטמס ו-DSPG. לעומת זאת, בענפים אחרים, כמו תוכנה ותקשורת, יש קצת האטה, שבחלקה היא עונתית וקשורה לרבעון השלישי, שהוא חלש יחסית. זו כנראה גם הסיבה להורדת התחזיות על ידי חברות כמו מרקורי, צ'ק פוינט ואלדין. הסיבה להאטה בחלק מתחום התקשורת היא תהליך הקונסולידציה העולמי, שגרם לירידה בתקציבי השקעה אצל חברות הטלקום".

"ב-2004-2003 מניות ההיי-טק הישראליות רצו מהר מאוד, בציפייה להתאוששות מהירה בשוקי הטכנולוגיה, וחלק מהן עלו קצת יותר מדי", אומר ערן יעקובי, אנליסט הטכנולוגיה של לידר ושות'. "מה שרואים עכשיו הוא תיקון טכני לעליות, שהביאו חלק מהמניות למחיר מאוד לא זול, וגם תגובה לאזהרות הרווח שחלק מהחברות פירסמו".

"שוק הטכנולוגיה האמריקאי בכללותו לא מתומחר כיום באופן זול", אומר רונן זכריה, סמנכ"ל השקעות בחברת הברוקרים מיטב. "מכפיל הרווח התפעולי בנאסד"ק הוא כיום 15.5 ל-2005 ו-14 לרווחי 2006. מכפיל הרווח הנקי הוא כ-18 ל-2006. כל עוד התשואות על האג"ח הן ברמה של 4.5% זה אמנם לא מכפיל גבוה מאוד, אבל בהתחשב בסיכונים שיש כיום בשוק האמריקאי, כמו תחום הנדל"ן והחששות מהאטה בצריכה, זה בוודאי לא מכפיל שמשקף מחירי מציאה".

אין מה להתנפל על המניות שנפלו

האנליסטים לא ממהרים להתלהב מהמניות בתל טק 15, גם לאחר הירידות החדות. יש בכך כדי להעיד כי הרמה שאליה נפל המדד אתמול אולי אינה מהווה עבורו סוף פסוק.

"ליפמן פירסמה שתי אזהרות רווח, שהאחרונה בהן נבעה מבעיות בחברת דיון הבריטית, שאותה רכשה לפני כשנה", אומר יעקובי. "זה העלה שאלות בדבר היכולת של הנהלת ליפמן להתמודד עם מדיניות הרכישות והמיזוגים שאמורה לשמור על הצמיחה של החברה, על רקע העובדה שהשווקים העיקריים שלה, בטורקיה וארה"ב, נראים די מדשדשים. לליפמן יש הנהלה טובה ויכול להיות שהיא יכולה להתגבר על כך, אבל צריך להמתין ולראות".

גם מאלווריון אין ליעקובי ציפיות גבוהות, עקב ההאטה ביישומים של טכנולוגיית התקשורת האלחוטית מסוג וויי-מאקס. וסצ'ונוק סבור שבאורכית גלום סיכון לא מבוטל, בעיקר משום שרוב העלייה במניה באה על רקע ציפיות לזכייה בחוזים חדשים. בפועל, התוצאות הנאות של אורכית ב-2005 מבוססות על חוזה גדול אחד, מהחברה היפאנית KDDI.

מניות הטכנולוגיה המועדפות על ידי יעקובי הן כאלה שאינן נגועות באזהרות רווח, כמו ריטליקס, אלרון ותדיראן קשר. "ריטליקס העלתה באחרונה תחזיות ואנחנו מצפים שהיא תמשיך ותזנק בשנה הקרובה, בעקבות חוזים גדולים שהיא מתמודדת עליהם בצרפת וארה"ב", הוא אומר. "אלרון היא חברת אחזקות שמתנהלת באופן מצוין. זו חברה שמשביחה את האחזקות שלה, מבצעת אקזיטים ומחלקת דיווידנדים גבוהים. אם היא תמשיך כך - חלק גדול מהדיסקאונט שבו היא נסחרת ייסגר".

"לגבי תדיראן קשר אנחנו אופטימיים וחושבים שהיא נסחרת במחיר זול", אומר יעקובי. מה שמפריע שם הוא בעיקר היחסים הלא ברורים עם אלביט מערכות, שנהפכה לבעלת השליטה בה, על אף שבחלק מהשווקים שתי החברות מתחרות זו בזו. צבר ההזמנות של תדיראן אמנם נמוך יותר מכפי שהיה ב-2003, אבל בעינינו זו הרמה הנורמלית עבורו. הצבר הישן שיקף רמת פעילות חריגה".

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"