הצד האפל של מרפסת השמש

רוכשי דירות רבים רואים במרפסת הפתוחה מעין חצר קטנה בין שמים לארץ - אך אינם מביאים בחשבון כי בלא קירוי מתאים עלולים מפגעי מזג האוויר להפוך את הישיבה בה לסיוט; הפתרון המתבקש - פרגולה - נתקל בקשיים ביורוקרטיים רבים

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

דיירי בניין מגורים חדש במרכז קרית אונו מתפללים שהאביב יימשך לנצח. לפרגולות שהוסיפו למרפסות האטרקטיוויות בדירות שרכשו, כדי לחסום את קרני השמש ואת הגשמים המתקרבים, הוצאו צווי הריסה על ידי הוועדה המקומית - על אף שהרכיבו פרגולות זהות, מכיוון שהיו מודעים לבעיית הכיעור של הוספת פרגולות בצבעים וסגנונות שונים, והגישו לוועדה בקשה לאישורן.

מקרה זה ממחיש כיצד חלום המרפסת המשקיפה לים יכול ליהפך לסיוט; השמש היוקדת בקיץ וגשמי החורף אינם מאפשרים ליהנות מהמרפסת, שהיתה אמורה לשמש מוקד של הנאה ושלווה. במקרים רבים אחרים, מקלקלים את החלום מטרדי רעש וריח וכן חוסר פרטיות מהשכנים.

ישנם שני סוגים עיקריים של מרפסות, בלי לכלול את מרפסות השירות: מרפסת זיזית (מרפסת שמש) היוצאת מתוך הקיר החיצוני של הבניין וחשופה מכל עבריה ומרפסת מקורה, שאינה בולטת מהקיר החיצוני ומהווה חלק אינטגרלי מהדירה.

אחת הבעיות העיקריות במרפסות הזיזיות היא הקירוי שלהן כהגנה מפני השמש והגשם - הפרגולה. מבחינה חוקית לא ניתן לבנות פרגולה - אלא בדירות גג או גן. כדי להרכיבה מעל למרפסת יש לקבל היתר בנייה ולכן הדיירים בקרית אונו התאגדו וקיבלו החלטה משותפת לפרגולה מסוג אחד, דבר שחשבו שיעזור להם בקבלת ההיתר.

"כשהנושא הגיע לוועדת הערר", מספרת עו"ד ענת בירן מוועדת הערר המחוזית תל אביב, "רצינו מאוד לעזור לדיירים בקרית אונו - אך לא יכולנו. מצד אחד, אין ספק כי יש צורך בקירוי מרפסת השמש ומצד שני, החוק אוסר זאת. היוזמה של הדיירים היתה מאוד יפה בעיניי, שכן כיום כל אחד מסדר לעצמו איזושהי פרגולה והוועדות המקומיות לא מסוגלות להתמודד עם כל פרגולה".

תפקידן של ועדות התכנון בבחינה ופיקוח על סגירה או הוספה של מרפסת חשוב ונחוץ לשמירה על הסדר ועל החזות העירונית. ואולם לא פעם מערימות הרשויות קשיים על המבשים לבצע שינוי - ללא היגיון תכנוני. "כל יוזמה להוספת מרפסת, או אפילו לסגירתה, צפויה להיתקל בקשיים רבים. כך, יוזמות להוספת מרפסות בבתים משותפים ישנים יוצרות סכסוכים נוראיים, שכן יש כאלה שאינם מעוניינים להוציא כסף ולהקים מרפסת שתרחיק מהסלון שלהם את השמש. אחד כזה יכול לקלקל לכולם את הבנייה, שכן העירייה לא תאשר לכל היתר בשל האי אחידות - וזה גורם לסכסוך", מסבירה בירן.

סגירת המרפסת דורשת גם קבלת היתר הכרוך בתוספת של שטחי בנייה. אפילו החלפת התריסים הקימים דורשת היתר. "הבניינים החדשים", אומרת בירן, "כבר מתוכננים כך שלא ניתן יהיה לסגור את המרפסות (המרפסות הזיזיות נבנות כך שלא יהיו צמודות זו מעל זו, צ"ג) - אך בבניינים הישנים, שבהם כדאי לסגור מרפסות, לא מאפשרים זאת, שכן הדבר נחשב לשטח מגורים נוסף ומחויב בהיתר. אפילו החלפת התריסים בבניינים הללו מחייבת היתר, שכן הדבר משנה את חזות הבניין - זה פשוט מצב אבסורדי".

הקמת מרפסת עלולה לפגוע כאמור גם בפרטיות. קבלן שהקים בניין מגורים ברחוב רש"י בתל אביב הוסיף מרפסת לדירה במקום חלון שתוכנן בה. ההוספה נעשתה לאחר שכבר מכר את הדירה, אך עוד בשלב התכנון של הבניין. רוכשת דירה בבניין מקביל הופתעה לגלות כי במרחק 8-7 מטרים בלבד ממרפסתה צצה מרפסת, והתחיל ויכוח בין הרוכשים לקבלן.

ועדת הערר של מחוז תל אביב ביקרה במקום וקבעה: "המרחק בין המרפסות כה קטן, עד שהוא מאפשר לעומד במרפסת אחת לאחוז בידו של העומד במרפסת השנייה. מכל אחת מהמרפסות ניתן להביט לתוך סלון הדירה השנייה, לראות ולשמוע את המתרחש בדירה - דבר הגורם לפגיעה בפרטיות".

אמצעי להשבחת הנכס

למרות כל הקשיים במימוש הפוטנציאל של המרפסת יש לה כמובן גם צדדים חיוביים. דרור תורן, סמנכ"ל השיווק של אמריקה ישראל, מספר כי המרפסת מקפיצה את מחיר הדירה וכל מ"ר שלה יכול להימכר ב-6,000-2,000 דולר, תלוי בקומה, בשימושים וכו'. "שוויה של מרפסת בשטח של 10 מ"ר, לדוגמה, הוא בין 20 ל-60 אלף דולר, כשעלות הקמתה מוערכת ב-1,000 דולר למ"ר בלבד".

אחד הגורמים שמשפיעים ישירות על שווי המרפסת הוא הנוף הנשקף ממנה - מרפסת שצופה על כביש סואן שווה הרבה פחות ממרפסת שמשקיפה על הים או על פארק רחב ידיים. עם זאת צריך לזכור, כמו במקרה של קרית אונו, כי כשמדובר במרפסות פתוחות לא תמיד ניתן להשתמש בהן בכל חודשי השנה בשל תנאי מזג האוויר.

ניתן לסווג את מרפסות השמש לפי גודלן: מרפסת שמש רגילה בשטח של עד 10 מ"ר, מרפסת שמש של עד 20 מ"ר ומרפסות המשתרעות על יותר מ-20 מ"ר, שהופכות את הדירה לפנטהאוז ונבנות בעיקר בפרויקטים יוקרתיים. בפרויקט אביב באלתרמן, לדוגמה, שמוקם בהרצליה החליטו היזמים, אביב אוסיף ואמריקה ישראל, להגדיל את המרפסות מכיוון שהדבר הביא להשבחת הנכס. במקרים בהם הדירות גדולות דיין, מרפסת שמש גדולה, המוקמת בחלקה על חשבון שטח הדירה עצמה, מעלה משמעותית את השווי הכולל של הנכס.

עלויות ההקמה של המרפסת לקבלן נמוכות בהשוואה לעלויות בנייה של חדר. לפיכך, מקובל

בקרב שמאי מקרקעין והעוסקים בתחום הנדל"ן למגורים, ששווי מ"ר מרפסת הוא 20% עד 50% משטח מ"ר בתוך הדירה. המרפסות הזולות יותר הן מרפסות זיזיות שמתוכננות בצורה לא פונקציונלית ומשקיפות על מטרדי מראה, רעש וריח. המרפסות היקרות יותר הן אלה המתוכננות היטב ומשקיפות על נוף יפה. בפרויקטים רבים מגיע מחיר מ"ר מרפסת לרמה של 50% משווי מ"ר בתוך הדירה - בעיקר כתוצאה מהפופולריות הגואה של המרפסת.

עמידה בתקנים

בענף נשמעות טענות רבות על בניית מרפסות קטנות יותר מכפי שמחייב התקן - 10% משטח הדירה או 12 מ"ר. הקבלנים גורסים כי לא נעשה "חיפוף" בגדלי המרפסות וכי הכל נעשה לפי התכנון והתקנים. טענה נוספת שמשמיעים אדריכלים היא שהיצירתיות הנדרשת להקמת כמה שיותר מרפסות שמש גורמת לכיעור חזית הבניינים.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט