הבורסה בתל אביב מתכוננת להמשך הגיאות - תרחיב את שעות המסחר ותגדיל הדרישות לאחזקות הציבור

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

דירקטוריון הבורסה אישר בישיבתו ביום חמישי שעבר החלטות הנוגעות לשינוי במדדי הבורסה ובכללי השימור ולגבי הארכת שעות המסחר, כחלק מאימוץ המלצות של ועדת האוזר - הוועדה למזעור תרמיות בשוק ההון.

כחלק מהמאמצים לשיפור איכות מדדי הבורסה הוחלט להגדיל את השיעור ואת שווי אחזקות הציבור הנדרשים כתנאי סף לכניסה למדדים. במדד ת"א 25 (המעו"ף) יועלה השיעור הנדרש של אחזקות הציבור מ-20% ל-25% החל מינואר 2007. במדד יש כמה מניות שאינן עומדות בקריטריון זה, כמו אפריקה ישראל ומגדל, שבהן מחזיקים בעלי עניין כמעט ב-80% מהמניות. חברות נוספות שאינן עומדות בכללים הן שטראוס עלית ואסם. בעלי השליטה בחברות אלו יצטרכו למכור מניות, אם ירצו שהחברה תמשיך להיסחר במדד היוקרתי.

שווי אחזקות הציבור ("הכמות הצפה") יועלה מ-400 מיליון שקל ל-500 מיליון שקל. במדדים האחרים יועלה השיעור הנדרש של אחזקות הציבור מ-15% ל-20% ושווי אחזקות הציבור יגדל מ-80 מיליון שקל ל-120 מיליון שקל (למעט במדד יתר 30, ששווי אחזקות הציבור בו ייוותר ללא שינוי - 50 מיליון שקל). העלאת תנאי הסף לכניסה למדדים תגדיל את הפיזור ותקשה על ביצוע מניפולציות.

כמו כן אושרו ההמלצות להעלאה הדרגתית של תקרת המשקל של מניה אחת במדדי הבורסה מ-9.5% ל-15%. הדבר ימנע מצב שבו השפעתן של מניות קטנות על המדד גבוהה ממשקלן האמיתי בו, בגלל קטימת משקלן של המניות הגדולות.

בנוסף הוחלט להאריך את שעות המסחר בניירות ערך ובנגזרים עד לשעה 17:30, כדי להאריך את החפיפה במסחר במניות הדואליות (הנסחרות הן בתל אביב והן בוול סטריט).

הבורסה החליטה גם להעלות את הדרישות להישארותה של חברה במסגרת המסחר הרגילה: שווי אחזקות הציבור המזערי הועלה מ-2.4 מיליון שקל ל-5 מיליון שקל ושיעור החזקות הציבור המזערי הועלה מ-7.5% ל-15%. במקביל יועלה גם שווי אחזקות הציבור המקנה פטור מקריטריון השיעור - מ-8 מיליון שקל ל-15 מיליון שקל. עוד הוחלט כי חברה תימחק מהמסחר בתום שנתיים מהמועד שבו הועברה לרשימת השימור, או מהמועד שבו הושעתה מהמסחר, לפי העניין, וזאת במקום אחרי שלוש שנים כפי שהיה עד כה.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה