חגיגת הבושה של תאגיד המחזור

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

ביום שלישי חגגו ראשי תאגיד המחזור (אל"ה) את איסופו של המכל המיליארד על פי חוק פיקדון מכלי משקה. האירוע, בהשתתפות השר לאיכות הסביבה, חברי כנסת והתקשורת לא התקיים במסוף המיון שלו בחצר מפעל דשנים במפרץ חיפה, אף לא בחצר מסוף חברת אביב באזור התעשייה ברמלה המשמשת קבלן משנה לתאגיד. הארוחה התקיימה במסעדת היוקרה ג'קומטי בגני מוזיאון תל אביב.

לא היה מקום להלין על ראשי התאגיד לו היתה סיבה אמיתית למסיבה. ואולם לחגוג את איסופו של המכל המיליארד לאחר ארבע שנים מיום הפעלת החוק ב-1 באוקטובר 01' - זו בושה. במועד זה היה צריך תאגיד המחזור לחגוג את איסופו של המכל השלושה מיליארד, לו רצה באמת בהצלחת החוק.

איסוף ומחזור מיליארד מכלים בארבע שנים הוא דל, מזלזל ופוגע בציבור הצרכנים הרחב; 250 מיליון מכלים לשנה בלבד מתוך כמיליארד מכלים חייבי פיקדון, פירושו שיעור החזרה של כ-30% - הרחק מהשיעור המופחת של 62% שאושר על ידי ועדת הכלכלה של הכנסת בסיוע שתדלני התאגיד על אף שהיה אמור לאסוף 80%.

מטעם זה נדרש התאגיד לשלם קנסות בגובה עשרות מיליוני שקל בשנה לקרן הניקיון, בשל אי עמידה ביעדי האיסוף. למנהלי התאגיד העוז לתבוע מהמדינה החזר כספי הקנס - שיגיעו ל-60 מיליון שקל בסוף 2005 - באמצעות מימון רכישת 300 מכונות החזרה אוטומטיות. ראשי התאגיד מתעלמים מהעובדה כי לפי המודל התפעולי הסקנדינווי - שאותו אימצה ועדת הכלכלה - דרושות בישראל 4,000 מכונות החזרה פשוטות וזולות, בעוד שעד היום מוצבות 80 מכונות במרכולים הגדולים. בחברה מתוקנת הדעת אינה סובלת שרב עבריין הנקנס בעשרות מיליונים בשנה יזכה בסיבה למסיבה עם שועי העם - על כתפי צרכנים ואספנים אומללים וקשייום, אפילו לא בקיוסק נידח בפינת שדרות ח"ן הסמוכות.

לתאגיד אל"ה מותר לבזבז על ארוחות שחיתות: כי גבר בבית הדין להגבלים עסקיים אפילו על הממונה על הגבלים עסקיים, שקבע "הממונה סובר כי בהעדר תחרות ממשית תאגיד האיסוף אשר המבקשות עותרות לאישורו, הינו מונופול הפועל באופן בזבזני שאינו עולה בקנה אחד עם מטרותיו של חוק הפיקדון" (פס"ד הע04 / 508/ מיום 13 בספטמבר 2005).

מתמיה כיצר הרשה לעצמו בית הדין להתעלם מהניסיון הישראלי המצטבר בשיעורי החזר של 94% של 75 מיליון מכלי הזכוכית שבהם משווקים כל מותגי הבירה עם פיקדון רשות של 1.20 - ללא כל תאגיד מחזור ובזיקה ישירה בין היצרנים למרכולים.

כך זכה תאגיד המחזור להכשר מבית הדין להגבלים עסקיים להמשיך לפעול למשך שלוש שנים נוספות.

לאחרונה הסתודד מנכ"ל התאגיד בין הפיורדים הסקנדינוויים עם השר לאיכות הסביבה, עם צמרת משרדו ועם המחוקק במסע לימודים לבחינת היבטים נסתרים לחוק הפיקדון.לכן רק פתי יצפה כי השר לאיכות הסביבה יפעיל את סמכותו השלטונית וייטול מתאגיד אל"ה את מעמדו המונופוליסטי-הדורסני, שעליו אין חולק.

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה