חגיגת הבושה של תאגיד המחזור

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

ביום שלישי חגגו ראשי תאגיד המחזור (אל"ה) את איסופו של המכל המיליארד על פי חוק פיקדון מכלי משקה. האירוע, בהשתתפות השר לאיכות הסביבה, חברי כנסת והתקשורת לא התקיים במסוף המיון שלו בחצר מפעל דשנים במפרץ חיפה, אף לא בחצר מסוף חברת אביב באזור התעשייה ברמלה המשמשת קבלן משנה לתאגיד. הארוחה התקיימה במסעדת היוקרה ג'קומטי בגני מוזיאון תל אביב.

לא היה מקום להלין על ראשי התאגיד לו היתה סיבה אמיתית למסיבה. ואולם לחגוג את איסופו של המכל המיליארד לאחר ארבע שנים מיום הפעלת החוק ב-1 באוקטובר 01' - זו בושה. במועד זה היה צריך תאגיד המחזור לחגוג את איסופו של המכל השלושה מיליארד, לו רצה באמת בהצלחת החוק.

איסוף ומחזור מיליארד מכלים בארבע שנים הוא דל, מזלזל ופוגע בציבור הצרכנים הרחב; 250 מיליון מכלים לשנה בלבד מתוך כמיליארד מכלים חייבי פיקדון, פירושו שיעור החזרה של כ-30% - הרחק מהשיעור המופחת של 62% שאושר על ידי ועדת הכלכלה של הכנסת בסיוע שתדלני התאגיד על אף שהיה אמור לאסוף 80%.

מטעם זה נדרש התאגיד לשלם קנסות בגובה עשרות מיליוני שקל בשנה לקרן הניקיון, בשל אי עמידה ביעדי האיסוף. למנהלי התאגיד העוז לתבוע מהמדינה החזר כספי הקנס - שיגיעו ל-60 מיליון שקל בסוף 2005 - באמצעות מימון רכישת 300 מכונות החזרה אוטומטיות. ראשי התאגיד מתעלמים מהעובדה כי לפי המודל התפעולי הסקנדינווי - שאותו אימצה ועדת הכלכלה - דרושות בישראל 4,000 מכונות החזרה פשוטות וזולות, בעוד שעד היום מוצבות 80 מכונות במרכולים הגדולים. בחברה מתוקנת הדעת אינה סובלת שרב עבריין הנקנס בעשרות מיליונים בשנה יזכה בסיבה למסיבה עם שועי העם - על כתפי צרכנים ואספנים אומללים וקשייום, אפילו לא בקיוסק נידח בפינת שדרות ח"ן הסמוכות.

לתאגיד אל"ה מותר לבזבז על ארוחות שחיתות: כי גבר בבית הדין להגבלים עסקיים אפילו על הממונה על הגבלים עסקיים, שקבע "הממונה סובר כי בהעדר תחרות ממשית תאגיד האיסוף אשר המבקשות עותרות לאישורו, הינו מונופול הפועל באופן בזבזני שאינו עולה בקנה אחד עם מטרותיו של חוק הפיקדון" (פס"ד הע04 / 508/ מיום 13 בספטמבר 2005).

מתמיה כיצר הרשה לעצמו בית הדין להתעלם מהניסיון הישראלי המצטבר בשיעורי החזר של 94% של 75 מיליון מכלי הזכוכית שבהם משווקים כל מותגי הבירה עם פיקדון רשות של 1.20 - ללא כל תאגיד מחזור ובזיקה ישירה בין היצרנים למרכולים.

כך זכה תאגיד המחזור להכשר מבית הדין להגבלים עסקיים להמשיך לפעול למשך שלוש שנים נוספות.

לאחרונה הסתודד מנכ"ל התאגיד בין הפיורדים הסקנדינוויים עם השר לאיכות הסביבה, עם צמרת משרדו ועם המחוקק במסע לימודים לבחינת היבטים נסתרים לחוק הפיקדון.לכן רק פתי יצפה כי השר לאיכות הסביבה יפעיל את סמכותו השלטונית וייטול מתאגיד אל"ה את מעמדו המונופוליסטי-הדורסני, שעליו אין חולק.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה